Choć konsole szóstej i siódmej generacji nie należą do najnowszych, to gry tworzone z myślą o nich dostarczały świetnej rozrywki. Kultowe gry na PSP i PS2 będą tematem naszych dzisiejszych wspominek. Są to tytuły, które mimo mało imponujących (szczególnie patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów) możliwości platform, na które były przewidziane, potrafiły zrobić świetne wrażenie na graczach i recenzentach.

GTA: VCS i GTA: LCS – kultowe gry wydane wyłącznie na PSP i PS2

kultowe gry psp ps2

Gra Grand Theft Auto: Vice City Stories została wydana tylko na PlayStation Portable i PlayStation 2. Z Grand Theft Auto: Liberty City Stories było podobnie. Ta produkcja po niemal 10 latach doczekała się jednak swojej wersji na smartfony z systemami Android oraz iOS. VCS i LCS miały bardzo dobrą opinię wśród graczy. Na internetowych forach można przeczytać wpisy graczy korzystających na co dzień wyłącznie z PC, którzy zaopatrzyli się np. w PSP od Sony tylko dla kilku produkcji, w tym dwóch gier z serii Grand Theft Auto. Obydwie gry, o których mówimy, mają fabułę osadzoną w tytułowych miastach. Akcja rozgrywa się niedługo przed wydarzeniami znanymi z – odpowiednio – gier GTA: Vice City i GTA 3. Sam klimat tych produkcji nie różni się wiele od pozostałych gier z serii. Mamy więc to, co fani GTA lubią najbardziej: świat mafijnych porachunków, w którym musimy sobie poradzić, wykorzystując szereg broni i pojazdów.

Patapony – te stworki urzekły wiele osób

kultowe gry psp ps2

Gry z serii Patapon zachwyciły wiele osób. Także tych, którzy na co dzień nie przepadają ani za platformówkami, ani za grami zręcznościowymi. Patapony mają jednak swój niepowtarzalny klimat, od którego ciężko się oderwać. Tytułowe stworki tworzą zagrożone wyginięciem plemię, które przemierza świat, walcząc o swoje przetrwanie. Patapony wyposażone są w łuki, włócznie i wiele innych akcesoriów, a gracz samodzielnie wybiera te elementy, ulepsza je i przydziela poszczególnym członkom plemienia. Grę wyróżnia system sterowania bohaterami. Patapony uwielbiają muzykę. Gracz ma do dyspozycji cztery bębny (za każdy z nich odpowiada jeden przycisk) i gra na nich odpowiednią melodię. Zależnie od kolejności wciskania przycisków, melodia będzie się różnić. Jej poszczególne wersje mogą oznaczać sygnał do ataku, odwrotu lub pójścia naprzód. Patapony lubią poruszać się zgodnie z rytmem – jeśli uderzymy w jakiś bęben zbyt szybko lub późno, rozproszą się i narażą na niebezpieczeństwo. O przygodach Pataponów opowiadają trzy gry z serii. Wszystkie posiadają prostą, aczkolwiek bardzo estetyczną i dopracowaną grafikę 2D.

Daxter – rozwikłać tajemniczą zagadkę

kultowe gry psp ps2

W tej platformówce wcielamy się w tytułową postać. Daxter szuka śladów, które zaprowadzą go do zaginionego kompana, towarzyszącego mu w rozmaitych przygodach. Na gracza czeka 25 misji rozdzielonych pomiędzy 15 poziomów. Każdy poziom to inne otoczenie i nowe mechanizmy obecne w rozgrywce. W serii Jak and Daxter ukazało się więcej tytułów, które były dostępne na PS2 oraz PSP (Zaginiona Granica) lub na jeszcze inne platformy. Choć gra Daxter ma oprawę graficzną w bajkowym stylu, to poziom trudności tego tytułu nie należy do najniższych. Wskazywały na ten aspekt często osoby komentujące grę.

Killzone: Liberation – wyjątek potwierdzający regułę

kultowe gry psp ps2

Za czasów, gdy PSP było całkiem popularną konsolą, nawet jej fani przyznawali, że do strzelanek to urządzenie nadaje się słabo. Brakowało drugiego drążka analogowego, dzięki któremu jedną gałką obracalibyśmy postacią, a drugą celownikiem broni. Twórcom Killzone: Liberation udało się poradzić z tym problemem. Specyficzny, izometryczny rzut spowodował, że obracanie postaci i celowanie bronią za pomocą jednego analoga stało się możliwe. Co więcej, taki widok pozwolił na pokazanie w jednym momencie całkiem sporego obszaru gry na niewielkim ekranie PSP. Jeśli chodzi o fabułę, ten tytuł ukazuje nam wydarzenia mające miejsce po zakończeniu akcji Killzone. Wcielamy się w kapitana Jana Templara, który walczy z Imperium Helghast.

Czytaj także: PlayStation Portable, czyli PSP – wspominamy kultową konsolę Sony

Kultowe gry na PSP i PS2 – jest tego więcej

Łącznie na PSP i PS2 ukazało się ponad 2 tysiące gier. Wśród nich nie brak takich, do których można z chęcią i nostalgią wrócić po latach. Oczywiście jeśli posiada się jeszcze którąś z tych dwóch konsol. Być może do klasyków z tych platform jeszcze wrócimy. Jakie jeszcze tytuły, Waszym zdaniem, powinny uzupełnić to grono?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.