aktualizacje błędy Windows 10 21H1

Problemy Windows 10 przejdą do historii. Nowa aplikacja i blokada łatek

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Rok 2019 był dość ponurym rokiem dla aktualizacji systemu Windows 10. Microsoft znowu nie dotrzymał obietnicy braku błędów w kolejnych łatkach, szczególnie jeśli chodzi o update z maja. Błędy dotyczyły starszych sterowników Intel Rapid Storage Technology. Ponadto wystąpiły problemy ze zgodnością ze sterownikami Realtek i Qualcomm Bluetooth, sterownikami AMD RAID i innymi. Wygląda na to, że problemy Windows 10 przejdą do historii.

Problemy Windows 10 i blokada partnerów

problemy Windows 10

ZDNet zauważył, że Microsoft planuje poradzić sobie z sytuacjami, w których aktualizacja funkcji jest sprzeczna ze sterownikami na komputerze. Plany te zostały wyjaśnione w wewnętrznym dokumencie, który opublikowano online. Okazuje się, że partnerzy sprzętowi będą mieli możliwość blokowania aktualizacji.

„Jeśli znane są problemy z aktualizacją funkcji i zgodnością sterowników, partnerzy mogą zażądać ograniczenia blokowania oferty aktualizacji funkcji podczas sprawdzania zgodności aktualizacji sterownika i wysyłania jej do WU [Windows Update]”.

– powiedział przedstawiciel Microsoftu.

Innymi słowy, sami producenci sprzętu mogą zainicjować żądanie zablokowania aktualizacji funkcji, jeśli wiedzą, że jest problem ze sterownikiem. Tymczasowy blok aktualizacji wymaganej przez partnera sprzętowego może trwać od 30 do 60 dni. W tym okresie usługa Windows Update nie będzie oferować aktualizacji na żadnym komputerze, na którym występuje niezgodność. Po tym, jak partner dostarczy zaktualizowany sterownik, blok można oczywiście znieść.

Zobacz także: Microsoft Edge na Androida to świetna przeglądarka

Problemy zgodności Windows 10 w czasie świąt

Nowa możliwość ma spowodować, żeby partnerzy sprzętowi poprosili o blokadę w przypadku poważnego problemu ze zgodnością, który może mieć poważne konsekwencje, w postaci awarii komputera lub utraty danych. Są to scenariusze, przed którymi naprawdę trzeba się wystrzegać. Wprowadzane są również inne środki, aby zapewnić, że aktualizacje systemu Windows 10 i sterowników będą dostarczane bezproblemowo. Przykładowo, wdrożenie wydań sterowników nie nastąpi w okolicach głównych świąt państwowych – w czasie, gdy nie ma pracowników Microsoft przy biurkach w celu rozwiązania problemów.

Wszystkie te wysiłki powinny się sumować, aby zapewnić mniej problematyczne wrażenia, jeśli chodzi o nowe sterowniki dla systemu Windows 10, usprawniając wdrażanie aktualizacji funkcji.

Nowa aplikacja Windows 10

Microsoft bez wątpienia zdaje sobie sprawę, że funkcja wyszukiwania w systemie Windows 10 działa kiepsko. W związku z powyższym, firma podjęła kolejne kroki, aby to poprawić. Spółka wydała właśnie nowe narzędzie – Indexer Diagnostics.

Jest to aplikacja (w wersji beta), którą można pobrać ze sklepu Microsoft Store. Pomysł polega na tym, że może ona zidentyfikować wszelkie problemy pojawiające się w programie Windows Search Indexer. Jest to proces, który indeksuje i wstępnie kataloguje pliki w instalacji systemu operacyjnego i zasadniczo napędza funkcję wyszukiwania, aby szybciej znaleźć to, czego szukasz.

Problemy Windows 10 Indexer Diagnostics

Użytkownicy wyłączali Search Indexer z powodu nadmiernego obciążenia procesora lub zasobów dyskowych – a firma starała się naprawić wady usługi. Aplikacja Indexer Diagnostics to narzędzie do rozwiązywania problemów, które wyróżnia szereg statystyk dotyczących korzystania z Indexera i ma różne funkcje. Wśród nich jest sekcja „Wyszukiwanie nie działa”, która daje użytkownikowi opcję zresetowania lub ponownego uruchomienia wyszukiwania systemu Windows 10.

Użytkownik może użyć tego narzędzia, aby dowiedzieć się dokładnie, co indeksuje Indexer, a także czy konkretny plik został zaindeksowany przez funkcję wyszukiwania. Ponadto istnieją zaawansowane metody śledzenia związane z wydajnością dla zaawansowanych użytkowników oraz możliwość zgłaszania błędów.

Nawet jeśli te środki są bardziej skierowane do administratorów systemu, nadal mogą być przydatne dla przeciętnego użytkownika.

Źródło: techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy