ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mac do grania

Na co komu Mac za 20 000 zł do grania? Apple nie ma szans na rynku gier

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Rok 2020 dopiero się rozpoczął, a już widzimy dość dziwaczne plotki na różne tematy. Jedną z dziwniejszych informacji, która pojawiła się w ciągu ostatnich dni, jest sugestia, że Apple może pracować nad komputerem Mac za 5000 dolarów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten Mac ma być przeznaczony wyłącznie do grania.

Mac do grania

Pogłoski, które po raz pierwszy opublikowane zostały na stronie internetowej Economic Daily, sugerują, że Apple chce wejść na lukratywny rynek e-sportu dzięki nowemu i bardzo drogiemu komputerowi Mac skierowanemu do graczy.

mac do grania

Według strony internetowej, źródła łańcucha dostaw sugerują, że Apple pracuje nad maszyną, która może być albo dużym komputerem typu all-in-one PC (takim jak iMac) albo laptopem do gier o dużym ekranie, podobnym do MacBook Pro 16. Według plotek, Apple ujawni nowego Maca do gier na Worldwide Developer Conference (WWDC) w czerwcu 2020 r.

Zobacz także: Microsoft Edge na Androida – zobacz, jak działa aplikacja

Trudno w to uwierzyć

Chociaż pomysł wejścia Apple na rynek komputerów do gier jest z pewnością interesujący, uważam, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie firma pokazała jakikolwiek komputer do gier. Dlaczego?

Po pierwsze, ekosystem gier dla komputerów Mac jest raczej żałosny w porównaniu z ekosystemem dla komputerów z systemem Windows. We wszystkie najlepsze gry na PC można zagrać na nowoczesnych komputerach z Windows 10. Niewiele z nich jest dostępnych na MacOS. Chociaż istnieją programiści, którzy wydają wersje swoich gier na komputery Mac, przez większość czasu nie zawracają sobie tym głowy, biorąc pod uwagę, ilu graczy używa komputerów z systemem Windows w porównaniu do MacOS. Oznacza to, że ​​gracze komputerów Mac potrzebują często oprogramowania do emulacji, aby uruchomić tytuł, kosztem wydajności.

Nvidia wzloty i upadki gamingu

Ponadto Nvidia ma obecnie przewagę, jeśli chodzi o najlepsze karty graficzne do gier, a tego typu układów nie można uzyskać w produktach Apple. W rzeczywistości relacje Nvidii i Apple uległy dalszemu pogorszeniu pod koniec 2019 r., kiedy Nvidia zrezygnowała z obsługi CUDA dla systemu macOS. Od samego początku Apple musiałoby się zmagać z trudem, aby przekonać graczy na PC do przejścia na Maca.

Absurdalna cena komputera Mac do grania

Kolejnym aspektem tej plotki, która nie brzmi prawdziwie, jest cena. Jeśli Apple naprawdę zastanawia się nad stworzeniem urządzenia do gier o wartości 5000 USD, byłoby to jedno z najdroższych urządzeń dla graczy, jakie można kupić. Podczas gdy najlepsze laptopy i najlepsze komputery do gier są drogie, niewiele jest aż tak drogich.

Jeśli ta cena jest dokładna, to Apple naprawdę musiałoby uczynić swojego Maca do gier czymś wyjątkowym i bardzo potężnym, aby to uzasadnić. To z kolei prowadzi nas do e-sportowego wątku plotek. To duży biznes, więc z pewnością duży biznes, więc można sobie wyobrazić, że Apple chce kawałek tego ciasta.

E-sport Intel

Jednak większość popularnych tytułów e-sportowych nie jest wymagającymi graficznie grami, które potrzebują drogiej i wydajnej maszyny do gry. E-sportowi gracze chcą wysokich częstotliwości odświeżania i liczby klatek na sekundę, a nie graficznych „wodotrysków”. Fani Fortnite i Dota 2 nie będą kuszeni komputerem Mac za 5000 dolarów.

Coś jednak w trawie piszczy

Nie sądzę więc, że Apple produkuje komputer Mac w cenie 5000 USD, który będzie skierowany tylko dla graczy. Jednak czy w tej plotce jest jakaś prawda? Cóż, Apple wkracza na rynek gier dzięki niedawno uruchomionej subskrypcji gier – Apple Arcade, która rywalizuje z Xbox Game Pass Microsoftu. Jednak w tej chwili Apple Arcade dotyczy gier mobilnych na urządzenia z iOS.

apple arcade oficjalnie mac do grania

Nie jest wykluczone, że Apple chciałoby stworzyć urządzenie do gier, na którym można grać w gry Apple Arcade. Jednak zamiast ultra-drogiego komputera Mac lub MacBooka do grania, jest bardziej prawdopodobne, że Apple wypuści mniejsze, bardziej przystępne urządzenie, takie jak gamingowy Mac mini. Więcej o ambicjach Apple powinniśmy się dowiedzieć w połowie roku.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy