iPhone 11 oraz 11 Pro został wyposażony w jeden z najlepszych aparatów fotograficznych na smartfonowy rynku. Już zeszłoroczny model XS nie miał się czego wstydzić, ale tym razem obyło się bez jakichkolwiek braków w stosunku do konkurencji. Do dyspozycji mamy dwie szczególnie interesujące funkcje, czyli znany już Inteligentny HDR oraz nowość w postaci Deep Fusion. Ale możemy przecież zrezygnować lub kontrolować obydwie z tych opcji. 

Zobacz także: Face ID i Touch ID razem w iPhone’ach – to będzie małżeństwo z rozsądku

Obie funkcje próbują wykorzystywać wiele zdjęć wykonanych w sposób ciągły, przez bardzo krótkie okresy, a na końcu zsyntetyzować zdjęcie z dużym zakresem dynamicznym. Szczególnie chodzi o uniknięcie rozświetlonych świateł i niewidocznych, ciemnych miejsc, przy jednoczesnym zachowaniu drobnych szczegółów, takich jak włosy, futro, tkaniny, czy tekstury.

Inteligentny HDR w iPhone 11

Inteligentny HDR to ulepszenie w stosunku do poprzedniej wersji HDR, wbudowanej w iOS od lat. Wymaga większej mocy obliczeniowej niż poprzednie wersje i może być używany we wszystkich modelach z rodziny iPhone’a 11, a także poprzedniej generacji smartfonów z Cupertino, czyli XR, XS oraz XS Max. Inteligentny HDR wykorzystuje więcej ujęć niż poprzednie wersje HDR. iPhone wykonuje cztery klatki, za każdym razem gdy robimy zdjęcie. Czas między nimi jest praktycznie zerowy. Procesory w nowych telefonach Apple umożliwiają również wykonanie klatek pośrednich na innych ekspozycjach. Ta ostatnia możliwość ma największe znaczenie. Aparat zachowuje się zdecydowanie lepiej od poprzednich generacji w najjaśniejszych miejscach zdjęć. 

Jak włączyć lub wyłączyć Inteligentny HDR?

Tryb HDR w aplikacji Aparat pozwala robić świetne zdjęcia przy kontrastowym oświetleniu. iPhone rejestruje kilka zdjęć, używając różnych parametrów ekspozycji, a następnie łączy je w jedno zdjęcie, które zawiera więcej szczegółów w światłach i cieniach. Domyślnie iPhone używa trybu HDR (zarówno podczas korzystania z aparatu tylnego, jak i z przedniego aparatu), gdy może to przynieść najlepsze efekty. Aby uzyskać najlepszy rezultat, musimy trzymać telefon nieruchomo i unikać poruszających się obiektów.

iPhone 11 Deep Fusion

Domyślnie iPhone używa trybu HDR, aby ręcznie nim sterować, musimy wykonać poniższe czynności. Na iPhonie 11, iPhonie 11 Pro, iPhonie 11 Pro Max, iPhonie XR, iPhonie XS oraz iPhonie XS Max musimy przejść do Ustawień , stuknąć w Aparat i wyłączyć Inteligentny HDR. Następnie na ekranie aparatu wybrać HDR, aby wyłączyć lub włączyć tę funkcję.

Deep Fusion w iPhone 11

Deep Fusion w dużej mierze opiera się na uczeniu maszynowym na poziomie pikseli. Może także zarządzać dodawaniem szczegółów i dynamicznym różnicowaniem na zdjęciach, kiedy HDR działa gorzej lub nie pomaga. Ta metoda przetwarzania obrazu obecna jest tylko w tegorocznych smartfonach Apple, wykorzystujących układ A13 Bionic z systemem Neural Engine do rejestrowania serii obrazów przy różnych ustawieniach ekspozycji, analizowania ich na poziomie pojedynczych pikseli oraz łączenia ich w pojedyncze zdjęcie o znacznie lepszej strukturze i szczegółowości, a także niższym szumie (szczególnie w przypadku zdjęć robionych przy średnim lub słabym świetle). Nowe rozwiązanie zostało udostępnione w aktualizacji iOS 13.2.

iPhone 11 Deep Fusion

Jak uruchomić Deep Fusion?

Deep Fusion nie ma jednak przełącznika. Ale ze względu na to, czego wymaga od aparatów, nie zadziała, jeśli w iPhone 11 jest używany ultraszerokokątny obiektyw. Włączenie Ustawienia> Aparat> Rejestruj obszar poza kadrem zdjęcia spowoduje automatyczne wyłączenie funkcji Deep Fusion, ponieważ ten tryb przechwytywania wymaga użycia obiektywu ultraszerokokątnego. Kiedy mamy wyłączoną opcję rejestrowania poza kadrem, może być włączona funkcja Smart HDR. 

W większości przypadków Deep Fusion uruchomi się do robienia zdjęć w warunkach słabego i średniego oświetlenia. Smart HDR zbierze jednak inne ujęcia, w których analiza pokazuje, że można je ulepszyć. W niewielkiej liczbie przypadków iOS nie wywoła ani Deep Fusion, ani Smart HDR. Ten ostatni włącza się tam, gdzie jest to właściwe, często dla słabo oświetlonych i bardzo jasnych zdjęć.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)