Filtr światła niebieskiego

Nowe badania podważają sens filtra światła niebieskiego w smartfonach i nie tylko

2 minuty czytania
Komentarze

W dzisiejszych czasach smartfony są wyposażone w naprawdę wiele interesujących funkcji. Jedną z nich jest tak zwany filtr światła niebieskiego, którego znajdziemy zarówno na Androidzie, jak i iOS. W obu systemach pojawił się on już dość dawno temu, kiedy badania wskazywały, że niebieskie światło w znacznym stopniu zakłóca rytm dobowy snu człowieka. Najnowsze doniesienia mówią jednak coś zupełnie nowego.

Filtr światła niebieskiego wcale nie jest taki użyteczny – przynajmniej według najnowszego badania

Filtr światła niebieskiego

Filtr światła niebieskiego w smartfonach najczęściej uruchamiany jest według harmonogramu – od zachodu do wschodu słońca. Kiedy działa, to ekran urządzeń przybiera cieplejsze, żółtawe kolory. W teorii ma to za zadanie mniej męczyć nasze oczy w kiepskim oświetleniu i mniej zakłócać nasz rytm dobowy snu. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Manchester wskazują jednak na coś zupełnie innego, a mianowicie, że to właśnie niebieskie światło w mniejszym stopniu zakłóca nasz rytm dobowy snu. Testy przeprowadzono na grupie myszy, a doktor Tim Brown, prowadzący te badania, stwierdził, że światło niebieskie nie wpływa na uczucie senności mocniej, niż jakiekolwiek inne.

Zobacz także: Prezenty na ostatnią chwilę – oto nasze propozycje technologicznych podarunków pod choinkę!

Wykorzystywanie ciemnych, chłodniejszych barw światła wieczorem i jaśniejszych, a zarazem cieplejszych w ciągu dnia może być korzystniejsze dla naszego zdrowia. Na poparcie tego stwierdzenia naukowcy przytaczają, że zmierzch jest ciemniejszy i bardziej niebieski niż światło dzienne, a wewnętrzny zegar ciała zwraca uwagę na te aspekty, aby określić, kiedy należy spać, a kiedy nie. W badaniach z lat 2015-2016 z kolei uważano, że to właśnie stosowanie cieplejszych kolorów w nocy jest lepsze.

W dużym skrócie wynika z tego, że zamiast używać filtra światła niebieskiego wieczorem po prostu lepiej nieco zmniejszyć jasność ekranu lub w ogóle nie korzystać z urządzeń emitujących sztuczne światło. Nie da się ukryć, że samo badanie, jak i argumenty przytoczone przez naukowców z University of Manchester mają sens. Pytanie tylko, czy za kilka lat nie zostanie przeprowadzony kolejny test, który znowu wykaże coś innego, bo przecież badania z lat 2015-2016 wskazujące, że cieplejsze kolory wieczorami są lepsze też miały wówczas sens.

Ciężko powiedzieć, czy opisywane doniesienia zostaną wzięte pod uwagę przez liczące się na rynku firmy. Nie wydaje mi się jednak, by Google czy Apple zdecydowało się na wycofanie lubianej funkcji ze swoich systemów. Oczywiście badanie to tyczy się światła niebieskiego ogółem, nie tylko w smartfonach – obrałem je za przykład z uwagi na tematykę naszego portalu. Tymczasem zapraszam do wzięcia udziału w poniższej ankiecie – jestem bardzo ciekawy Waszych odpowiedzi!

[democracy id=”154″]

Źródło: PhoneArena

Motyw