Nowe badania przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniły, że różnorodność szkodliwego oprogramowania malware wzrosła o 13,7 procent w 2019 r. Wszystkiemu winny jest tzw. skimming. Według Kaspersky Security Bulletin 2019 liczba unikatowych szkodliwych obiektów wykrytych przez internetowe oprogramowanie antywirusowe firmy wzrosła o 1/8 w porównaniu do ubiegłego roku, osiągając ponad 24 miliony. Kaspersky odkrył również, że wzrosły inne zagrożenia, takie jak backdoory i trojany bankowe, podczas gdy obecność kopaczy kryptowalut spadła o ponad połowę.

Najważniejsze dane Kaspersky – nie tylko Malware

Malware Kaspersky

Według raportu Kaspersky Security Bulletin 2019:

 • 19,8% komputerów użytkowników zostało poddanych co najmniej jednemu atakowi sieciowemu typu malware w ciągu roku,
 • Rozwiązania Kaspersky odepchnęły 975 491 360 ataków przeprowadzonych z zasobów internetowych zlokalizowanych na całym świecie,
 • 273 782 113 unikalnych adresów URL zostało rozpoznanych jako szkodliwe przez komponenty antywirusowe,
 • Antywirus internetowy Kaspersky wykrył 24 610 126 unikatowych szkodliwych obiektów,
 • Programy szyfrujące atakowały 755 485 komputerów unikatowych użytkowników,
 • 2 259 038 komputerów unikatowych użytkowników było celem kopaczy,
 • Rozwiązania Kaspersky zablokowały próby uruchomienia złośliwego oprogramowania zdolnego do kradzieży pieniędzy za pośrednictwem bankowości internetowej na 766 728 urządzeniach.

Tendencje te pokazują zmianę rodzaju zagrożeń wykorzystywanych przez cyberprzestępców, którzy stale szukają skuteczniejszych sposobów docierania do użytkowników online.

Zobacz także: Always On Display – jak włączyć na każdym smartfonie?

Skimming problemem 2019 roku

Skimmery online, zwane czasem snifferami, to skrypty osadzane przez atakujących w sklepach internetowych i wykorzystywane do kradzieży danych kart kredytowych użytkowników ze stron internetowych.

Wzrost liczby unikatowych plików skimmerów online (skryptów i HTML) wykrytych przez antywirusa internetowego Kaspersky wzrósł o 187 procent, osiągając 510 tys. Internetowy skimming wszedł również na listę 20 najpopularniejszych szkodliwych obiektów wykrytych w sieci i zajął 10 miejsce w rankingu ogólnym.

Vyacheslav Zakorzhevsky, szef działu badań nad złośliwym oprogramowaniem w firmie Kaspersky Lab, wyjaśnił, dlaczego cyberprzestępcy zaczęli faworyzować niektóre rodzaje ataków, podczas gdy wycofują się z innych:

„Liczba ataków online rośnie od lat, ale w 2019 r. Zaobserwowaliśmy wyraźną zmianę z niektórych rodzajów ataków, które stają się nieskuteczne, na te ukierunkowane na uzyskanie wyraźnego zysku od użytkowników. Wynika to częściowo z faktu, że użytkownicy stają się bardziej świadomi zagrożeń i sposobów ich unikania, a organizacje stają się coraz bardziej odpowiedzialne. Dobrym przykładem są kopacze, którzy stracili popularność z powodu niższej rentowności i walki kryptowalut z tajnym wydobyciem. W tym roku byliśmy świadkami wzrostu liczby exploitów zero-day, pokazując, że produkty pozostają wrażliwe i są wykorzystywane przez atakujących do wyrafinowanych ataków, a tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w przyszłości”.

– stwierdził Zakorzhevsky.

Polska pośród krajów umiarkowanie bezpiecznych

Malware Kaspersky

Według map Kaspersky za 2019, Polska należy do umiarkowanie bezpiecznych krajów. Procentowe wyniki prezentują następująco:

 • Lokalne infekcje – 1,27% wszystkich infekcji,
 • Złośliwa poczta – 0,02% wszystkich infekcji,
 • Ataki internetowe – 1,32% wszystkich ataków,
 • Ataki sieciowe – 0,18% wszystkich ataków,
 • Luki w zabezpieczeniach – 0,13% wszystkich luk,
 • Spam – 1,07%.

Bardzo często w top 10 krajów podatnych na ataki jest Algieria. Jeżeli chodzi o Spam to dominują Chiny. W przypadku luk w zabezpieczeniach przodują Stany Zjednoczone i Kanada.  

Aby zapobiec padnięciu ofiarą cyberataku, Kaspersky zaleca, żeby nie otwierać podejrzanych plików lub załączników, nie pobierać ani nie instalować aplikacji z niezaufanych źródeł, nie klikać łączy z nieznanych źródeł, używać silnych haseł, instalować najnowsze aktualizacje i ignorować wiadomości z prośbą o wyłączenie rozwiązań bezpieczeństwa do oprogramowania biurowego lub antywirusowego.

Źródło: techradar, kaspersky

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.