ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
play uruchamia 5g

Play uruchamia 5G w dużej polskiej metropolii

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wieczorem 12 grudnia operator komórkowy Play opublikował komunikat prasowy. Wynika z niego, że Play uruchamia 5G na terenie aglomeracji trójmiejskiej. To efekt współpracy popularnej polskiej sieci z Miastem Gdynia. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, operator ma zmodernizować 100 stacji bazowych.

Play uruchamia 5G w Trójmieście i zdradza kilka szczegółów

Operator Play chwali się, że jako pierwszy przeprowadził rzeczywiste testy konsumenckie technologii 5G. Jako pierwszy wprowadził również do swojej oferty smartfon 5G. Teraz ma jako pierwszy objąć zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest – jak podaje Play – wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

play uruchamia 5g

W informacji prasowej opublikowanej przez Play czytamy też, że już 47% populacji jest w zasięgu sieci, która pozwala na korzystanie z transmisji danych w prędkości zbliżonej do 5G. Słowo zbliżonej jest tu bardzo istotne. Operator często był krytykowany za hasła 5G Ready. Zdaniem niektórych, firma od dłuższego czasu posługiwała się sloganami z nazwą 5G, co mogło wprowadzać w błąd użytkowników.

Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości ma być możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów. Ważna dla powodzenia operacji ma być także instalacja innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. Play będzie dysponował routerami Huawei 5G CPE Pro 2. Ma to pozwolić na współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. Play twierdzi, że jest jednym z pierwszych operatorów na świecie, który wdrożył to rozwiązanie. To pozwoli wykorzystać możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia, po raz pierwszy na tak szeroką skalę. Spodziewana w 2020 roku dystrybucja częstotliwości oraz dostosowanie poziomów pól elektromagnetycznych do standardów UE dodatkowo korzystnie wpłyną na dalszy dynamiczny rozwój sieci 5G i coraz bardziej pozytywne doświadczenia użytkowników – czytamy w komunikacie.

Prezes Play i Prezydent Gdyni o uruchomieniu 5G

play uruchamia 5g

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroką skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji – powiedział Jean Marc Harion, prezes Play.

Czytaj także: Microsoft nie odpuszcza fanom Windowsa 7 – nowe powiadomienie o aktualizacji będzie bardzo irytujące

Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju – tak z kolei do sprawy odniósł się Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Kiedy mają ruszyć komercyjne testy 5G w Trójmieście? Według serwisu WirtualneMedia.pl może sieć może zacząć funkcjonować już na początku przyszłego roku. Wkrótce przekonamy się, czy rzeczywiście tak się stanie.

Źródło: Play (komunikat prasowy)

Sprawdź najnowsze wpisy