Wczoraj miała miejsce dość premiera najnowszych procesorów Qualcomma. Poznaliśmy ogólne cechy tych układów. Producent nareszcie postanowił podzielić się z nami szczegółami dotyczącymi swoich najnowszych procesorów na rok 2020. Oznacza to, że w końcu poznaliśmy ich dokładne taktowanie, ilość i wykorzystane rdzenie. Dowiedzieliśmy się także jakie układy graficzne trafią do najnowszych smartfonów.

Snapdragon 865 specyfikacja

Snapdragon 865 specyfikacja

Zacznijmy od układu flagowego. Snapdragon 865 obiecuje 25% większą wydajność procesora przy zmniejszeniu zapotrzebowania energii o 25% względem poprzednika. Zastosowany układ graficzny ma być o 20% szybszy przy zapotrzebowaniu na energię mniejszym o 35%. Wzrost wydajności procesora uzyskuje się przede wszystkim dzięki zastosowaniu rdzeniARM Cortex-A77. Mimo to konfiguracja SoC jest prawie taka sama, a nawet szybkość zegara pozostaje niezmieniona względem poprzednika. Tak więc nadal istnieje jeden rdzeń główny. Tym razem jest to Kyro 585 taktowany do 2,84 GHz. Towarzyszą mu trzy identyczne rdzenie o niższym taktowaniu, bo do 2,4 GHz. Uzupełnieniem całej konstrukcji jest zestaw czterech rdzeni Kryo 385, które zostały oparte na Cortex-A55. Ich taktowanie wynosi do 1,8 GHz. Nowy procesor graficzny Adreno 650 obsługuje ekrany QHD+ 144 Hz lub UHD 60Hz. Spectra 480 ISP obsługuje aparat o rozdzielczości do 200 Mpix lub 64 Mpix z zerowym czasem migawki.

Zobacz też: Twórcy Google rezygnują z kierowniczych stanowisk w firmie

Oferuje on nagrywanie w 4K HDR przy 60 klatkach na sekundę. Jeśli zrezygnujemy z HDR, to możliwe będzie nagrywanie w tej rozdzielczości przy 120 klatkach. W tym przypadku jednak będziemy musieli się zadowolić 120 FPS. Umożliwi on także rejestrację obrazu w 8K. Jeśli zależy nam na slow motion, to w rozdzielczości HD możemy osiągnąć nawet 960 klatek w sekundzie nagrania. Procesor niestety nie oferuje łączności 5G. Producent więc sugeruje sparowanie z nim modemu X55. Pozwala on osiągnąć teoretyczną maksymalną prędkość pobierania wynoszącą 7,5 Gbps i wysyłania 3 GBbps na 5G i pobieranie 2,5 Gbps z wysyłaniem 316 Mbps na 4G. Obsługuje on zarówno samodzielne, jak i niesamodzielne sieci 5G, a także rozwiązania typu sub-6 i mmWave. Snapdragon 865 posiada certyfikat Wi-Fi 6 i obsługuje Bluetooth 5.1, aptX TWS, aptX Adaptive i aptX Voice. Akcelerator Hexagon 698 i Tensor oferują silnik AI 5. generacji, który podwaja osiągi swojego poprzednika.

Snapdragon 765 specyfikacja

Snapdragon 865 specyfikacja

Decyzja Qualcomm o oddzieleniu modemu Snapdragon X55 5G od jego najnowszego flagowego układu Snapdragon 865 mogła spotkać się z krytyką. Jednak partnerzy firmy będą zadowoleni z wysiłków firmy dotyczących Snapdragona 765. Podobnie jak w przypadku wyższej klasy Snapdragona 865, Snapdragon 765 również posiada potrójny klaster CPU. Jednak z zupełnie inną konfiguracją.  Oferuje on jeden głłowny rdzeń Kryo 475 pracujący z częstotliwością 2,30 GHz. Został on wykonany na podstawie Cortex-A76. Właśnie takie rdzenie były podstawą procesora 855. Wspiera go sześć wydajnych rdzeni Kyro 385 pracujących z częstotliwością 1,80 GHz. Zostały one oparte na układach Cortex-A55. Procesor graficzny to Adreno 620 i oferuje o 20 procent lepszą wydajność grafiki w porównaniu z Adreno 618 znajdującym się w Snapdragonie 730. Układ ten został wykonany w procesie technologicznym EUV 7 nm firmy Samsung. To także powinno zapewnić korzyści w dziale wydajności. Układ ten już na starcie zatonie wyposażony w łączność 5G dzięki zintegrowanemu modemowi.

Snapdragon 765 to pierwszy SoC firmy Qualcomm, który posiada zintegrowany modem 5G. Jest to układ Snapdragon X52, który jest wstecznie kompatybilny z sieciami poprzedniej generacji. Obsługuje zarówno pasma sub-6 GHz i mmWave, ale jest o wiele wolniejszy niż Snapdragon X55. Snapdragon X52 oferuje teoretyczne ograniczenie prędkości pobierania do 3,7 Gbps i ograniczenie prędkości przesyłania danych do 1,6 Gbps. Oczywiście wciąż mówimy tu o prędkościach, które nie będą nawet osiągalne przez kilka najbliższych lat. Dodatkowo najnowszy procesor od Qualcomma obsługuje wyświetlacze z rozdzielczością FHD+ z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Jeśli chodzi o aparaty fotograficzne, to bez problemu poradzi sobie z modułami do 192 Mpix dzięki Spectra 355 ISP. Został on także wyposażony w silnik AI 5 generacji i nowszy akcelerator Hexagon Tensor Accelerator, co daje 5,5 TOPS. Liczba ta jest bliska możliwościom Snapdragona 855, który jest w stanie obsłużyć 7 TOPS.

Rewolucja w średniej półce

Dodatkowo Snapdragon 765 zapewnia wsparcie dla dwuczęstotliwościowego GNSS, co skutkuje bardziej precyzyjnym śledzeniem lokalizacji smartfonu. Poza tym Snapdragon 765 obsługuje do 12 GB pamięci operacyjnej działającej z częstotliwością do 2133 MHz oraz Quick Charge 4+ firmy Qualcomm. Dzięki temu umożliwi ładowanie baterii z mocą do 27 W. Śmiało można więc powiedzieć, że wydatność i 5G nie są jego jedynymi atutami. Jest to pełnoprawny układ wysokiej klasy. Funkcje, które oferujem wcześniej były dedykowane wyłącznie flagowcom. Oznacza to, że być może dostaniemy nową klasę smartfonów, dedykowaną osobom, które nie chcą najwyższej wydajności, jednak nie godzą się na kompromisy w pozostałych kwestiach.

Źródło: Qualcomm, Wccftech, GSMarena