Każda nowa generacja smartfonów i technologii sieci komórkowej zapowiada nową erę szybkiej komunikacji i pojawienia się nowych usług. 5G obiecuje niespotykany krok naprzód. Jego implikacje są badane przez wiele sektorów przemysłu, z których wszystkie mają zostać zrewolucjonizowane. Według badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę sieciową i telekomunikacyjną Ericsson, wraz z wprowadzeniem sieci 5G, potencjał biznesowy sektora produkcyjnego w 2026 r. wyniesie około 113 miliardów dolarów.

Raport Capgemini zatytułowany „5G w operacjach przemysłowych: korzyści dla firm telekomunikacyjnych i przemysłowych”, wykazał, że 80% liderów firm przemysłowych uważa, że 5G będzie miało kluczowe znaczenie dla ich cyfryzacji w ciągu najbliższych pięciu lat.

Transformacja cyfrowa

Flagowce Sony 5G

Największym zagrożeniem dla firm produkcyjnych jest niemożność wystarczająco szybkiego rozwoju, aby reagować na zmieniające się warunki rynkowe i wymagania klientów. Muszą one mieć możliwość „skalowania” w mgnieniu oka. Wymaga to połączonego łańcucha wartości i zwinnej infrastruktury cyfrowej oraz zarządzania, a jest to szczególnie ważne, ponieważ nowe innowacje wymagają dużej ilości danych, które wciąż zmieniają branżę.

Wyzwania związane z połączeniami, przed którymi stają dziś producenci, obejmują radzenie sobie ze stale rosnącym wzrostem liczby podłączonych urządzeń i ruchu danych, a także zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie bezpieczeństwa. Uważa się, że 5G „obiecuje” zrewolucjonizować tą konkurencyjną branżę. Potencjalne korzyści obejmują krótszy czas realizacji rekonfiguracji produkcji w hali produkcyjnej, niższe koszty dzięki planowaniu zasobów przedsiębiorstwa i większą elastyczność.

Przemysłowy Internet Rzeczy

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), przetwarzanie w chmurze, duże zbiory danych i przetwarzanie poznawcze są zwane łącznie Przemysłem 4.0. Zaczynają dostarczać zaawansowane systemy i procesy w przeciwieństwie do wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej. Firmy produkcyjne muszą zrozumieć techniczne konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej i upewnić się, że są w pełni przygotowane na nadchodzące wydarzenia, zwłaszcza w zakresie zarządzania infrastrukturą.

IOT

Przedsiębiorstwa będą dążyć do powszechnego wdrożenia 5G i związanego z nim panaceum na „inteligentną fabrykę” i podejmowania decyzji na podstawie danych. Firmy produkcyjne coraz częściej badają sposoby usprawnienia operacji w celu poprawy wydajności. Ulepszenie szybkości i wydajności, w połączeniu z potencjalnymi oszczędnościami, zachęca operatorów fabryki do eksperymentowania z sieciami 5G nowej generacji.

Nowa technologia sieci komórkowej może być nawet 100 razy szybsza niż 4G. Krok naprzód jest ogromny. Umożliwi komunikację między podłączonymi urządzeniami i serwerami w czasie możliwie jak najbliższym. To bardzo niskie opóźnienie pozwoli producentom korzystać z urządzeń wyposażonych w czujniki do szybkiego gromadzenia i przetwarzania danych w celu poprawy wydajności produkcji. Daje to możliwość wykonywania złożonych procesów wiele razy szybciej, zwiększając wydajność i obniżając koszty.

Przewidywanie problemów w czasie rzeczywistym

Błędy produkcyjne spowodowane zepsutymi lub nieodpowiednimi maszynami mogą powodować ogromne koszty, powstałe w wyniku marnowania do 25% materiałów i zatrzymania produkcji.

W tym przypadku sieć 5G będzie również wspierać przewagę operacyjną – jej szybkość i niezawodność oznaczają praktycznie zerowe opóźnienie między urządzeniami a serwerami, z którymi się komunikują, pomagając w identyfikowaniu i unikaniu potencjalnych błędów, zanim się pojawią. Na przykład maszyny produkujące komponenty pojazdu będą miały czujniki przekazujące informacje za pośrednictwem 5G, wspierające redukcję liczby błędów i marnowanej energii, a tym samym oszczędzające pieniądze.

Znacznie zwiększony ruch danych, który pojawi się wraz z 5G, stworzy nowe wyzwania. Firmy z centrów danych, takie jak Equinix, przygotowują się do pomocy przedsiębiorstwom w zapewnieniu bezpiecznej, skalowalnej i solidnej infrastruktury cyfrowej. Aby firmy produkcyjne mogły sprostać rosnącym wymaganiom cyfrowym przyszłości, muszą przebudować swoją infrastrukturę IT i na nowo opracować łańcuchy dostaw, aby budować je wokół udostępniania danych, współpracy i innowacji.

Zobacz także: Znamy pierwsze szczegóły aktualizacji Windows 10 20H1

Obietnica sieci 5G

W branży produkcyjnej wprowadzono już wiele innowacji, takich jak wykorzystanie platform chmurowych i oprogramowania do zarządzania chmurą w celu stworzenia skalowalnej i bezpiecznej infrastruktury cyfrowej. W związku z tym, firmy muszą zacząć planować, w jaki sposób wykorzystają ultra niskie opóźnienia sieci 5G, aby zoptymalizować zwiększenie wydajności, by pozostać w czołówce tego wysoce konkurencyjnego sektora.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.