Galaxy S11 z nagrywaniem 8K

Exynos 990 oficjalnie. Ten procesor zasili rodzinę Galaxy S11

Kacper Kościański Kacper Kościański Artykuły

Jak wiadomo, Samsung produkuje swoje własne procesory z serii Exynos. M.in. w Europie trafiają one do jego smartfonów, kiedy w Stanach Zjednoczonych zastępują je Snapdragony. Dotychczas flagowym układem producenta był Exynos 9820, jednak najwyższa pora, by zastąpił go kolejny układ. Samsung zaprezentował oficjalnie Exynosa 990, czyli chipset, który znajdziemy w rodzinie Galaxy S11 i najpewniej też w Galaxy Note11. Czas mu się przyjrzeć.

Exynos 990 – premiera

Konferencja w Korei Południowej, na której Samsung zaprezentował Exynosa 990, zakończyła się. Nie da się ukryć, że nowy procesor wygląda bardzo ciekawie. Exynos 990 to oczywiście układ ośmiordzeniowy. Pierwsza dwójka rdzeni to autorskie M5 Samsunga, a kolejne dwa to Cortex-A76. Do tego mamy jeszcze cztery sztuki Cortex-A55, które odpowiadają za mniej wymagające zadania.

Warto się na chwilę zatrzymać przy GPU, którym jest Mali-G77. Samsung chwali się bowiem, że jest to pierwszy układ graficzny z półki premium bazujący na nowej architekturze Valhalla, a do tego zapewnia 20-procentowy wzrost wydajności i mniejsze zużycie energii względem tego w ubiegłorocznym Exynosie 9820. Exynos 990 zostanie wyprodukowany w technologii 7nm EUV, a sam procesor posiada ponadto podwójne NPU odpowiadające za sztuczną inteligencję, która może wpłynąć pozytywnie m.in. na system rozpoznawania twarzy i aparat. Warto jeszcze wspomnieć, że opisywany układ charakteryzuje się wsparciem dla ekranów o częstotliwości odświeżania 120 Hz z rozdzielczością do 4K (4096 x 2160 px) oraz obsługą kości RAM LPDDR5 2750 MHz.

Exynos Modem 5123 – premiera

Wraz z Exynosem 990, Samsung pokazał jeszcze Exynos Modem 5123, który może zostać połączony z tym pierwszym. Obsługuje on wszystkie kluczowe typy łączności – zaczynając od 2G, na 5G kończąc. W przypadku 5G Exynos Modem 5123 jest zdolny do pobierania treści z prędkością do 7,35 Gbps (mmWave) i do 5,1 Gbps (sub-6GHz z 8CA). Jeśli chodzi o 4G, to wynik jest naturalnie nieco gorszy, aczkolwiek wciąż imponujący – do 3,06 Gbps (1024 QAM).

Zobacz także: Przeciwnicy 5G po raz kolejny pokazali swoje prawdziwe oblicze. Złapano ich na próbie zniszczenia krakowskiego nadajnika ze szlifierką kątową w rękach

Niestety na chwilę obecną nie mamy dostępu do żadnych testów zaprezentowanych przez Samsunga nowości, więc musimy się zadowolić obietnicami producenta. Znając jednak Samsunga i wiedząc, że robi naprawdę przyzwoite układy, nie mamy powodów, by kwestionować jego przechwałki (np. o 20-procentowym wzroście wydajności GPU). Produkcja zarówno Exynosa 990, jak i modemu Exynos Modem 5123 ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Pierwszymi urządzeniami, w jakich zobaczymy najnowszy procesor, będzie bez wątpienia cała rodzina Galaxy S11. W następnej kolejności 990-ka trafi zapewne do serii Galaxy Note11, która powinna pojawić się na rynku w trzecim kwartale przyszłego roku.

Źródło: PhoneArena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy