Kompresowanie plików i WinZip to wręcz synonimy. Jest to chyba najbardziej znane oprogramowanie do tworzenia i otwierania skompresowanych archiwów, ale nie jest to jedyna dostępna opcja i istnieje wiele wspaniałych bezpłatnych alternatyw, które warto zbadać. Oto najlepsze darmowe programy do pakowania (i rozpakowywania) plików w formaty ZIP i RAR.

Kompresowanie plików na Windowsie

System Windows (od wersji XP) ma wbudowane narzędzie do kompresji, do którego można uzyskać dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy jeden lub więcej folderów lub plików i wybierając polecenie „Wyślij do> Folder skompresowany (zip)”. Jest to przydatne w przypadku sporadycznego użycia. Wadą tego rozwiązania są ograniczone możliwości tej funkcji. Można tylko odczytywać i tworzyć jedynie pliki ZIP, a przecież na komputerach istnieją dziesiątki innych formatów. Ponadto Windows nie pozwala tworzyć wielu woluminów o określonym rozmiarze, nie może naprawiać uszkodzonych archiwów i nie obsługuje szyfrowania.

7-Zip

Najlepsza darmowa alternatywa dla WinZip – bez zbędnych dodatków, wymaga niewielu zasobów systemowych i zapewnia wysoki stopień kompresji formatu 7z. Niestety nie zawiera narzędzia do naprawy archiwum. 7-Zip jest oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​jest całkowicie darmowy, nawet do użytku komercyjnego. Ma rozmiar zaledwie 1 MB i może spakować i rozpakować dowolne skompresowane archiwum plików, które można do niego wrzucić.

7-ZIP ZIP i RAR

7-Zip nie jest najbardziej atrakcyjną alternatywą dla WinZip, ale jest tak dobrze zaprojektowany, że warto dać mu szansę. Można zlokalizować pliki do zarchiwizowania za pomocą prostego drzewa plików w stylu Eksploratora Windows lub przeciągnąć i upuścić je w oknie głównym. Jego własny format 7z został zaprojektowany z myślą o wysokiej kompresji i jest obsługiwany przez prawie wszystkie narzędzia do archiwizacji plików – zarówno płatne, jak i bezpłatne – co czyni go idealnym wyborem do udostępniania. 7-Zip może również tworzyć samorozpakowujące się archiwa 7z.

Zobacz także: Co z tym Wear OS?

PeaZip

Mniej popularny niż 7-Zip, ale z większą liczbą funkcji bezpieczeństwa oraz narzędziem do naprawy archiwów. PeaZip to kolejna alternatywa dla WinZip typu open source, ale z kilkoma dodatkowymi funkcjami i to w znacznie większym pakiecie (około 10 MB w porównaniu do 1 MB w przypadku 7-Zip).

PeaZip kompresowanie plików

Standardowa instalacja PeaZip spowoduje automatyczne powiązanie plików i automatyczne dodanie opcji menu kontekstowego, co może się wielu użytkownikom nie spodobać, jeśli spróbują go po raz pierwszy. Oczywiście można dokonać też własnych wyborów.

PeaZip jest kompatybilny z prawie każdym skompresowanym formatem pliku. PEA to jego własny format, którego priorytetem jest bezpieczeństwo aniżeli kompresja, z opcjonalnym sprawdzaniem integralności i uwierzytelnianym szyfrowaniem. W przeciwieństwie do 7-Zip może naprawić uszkodzone archiwa. Jedna z funkcji obejmuje możliwość konwertowania formatów archiwów i ich testowania pod kątem błędów.

Ashampoo Zip Free

Kompresowanie plików w sposób dotykowy? Wiele darmowych alternatyw Winzip ukrywa swoje najlepsze funkcje za złożonym systemem menu. Ashampoo Zip Free to rzadki wyjątek, z przejrzystym interfejsem i opcjonalnym trybem dotykowym – z większymi ikonami przyjaznymi dla dotykania.

Ashampoo Zip FREE

Wiele opcji pokazanych na głównym ekranie powitalnym to linki do płatnych aplikacji, takich jak dedykowane narzędzia szyfrujące i deszyfrujące, ale nie warto się zniechęcać. Wszystkie niezbędne elementy, które znajdują się w innych darmowych programach do kompresji plików, są obecne także tu. Co ciekawe, Ashampoo Zip Free zapewnia podgląd plików przed rozpakowaniem archiwum. Może to być bardzo przydatne, i dzieje się automatycznie np. odtwarzanie pliku muzycznego po najechaniu myszką. Ashampoo Zip Free nie oferuje przytłaczającej liczby opcji, a każda z jego funkcji jest jasno przedstawiona i wyjaśniona. Zaawansowani użytkownicy mogą preferować bardziej precyzyjne dostosowanie, zapewniane przez narzędzia takie jak 7-Zip, ale dla przeciętnego użytkownika jest to doskonały wybór.

Zipware

Zipware wygląda tak dobrze, jak każde oprogramowanie do kompresji plików premium i jest cudownie prosty w użyciu. Wystarczy kliknąć „Nowy” lub „Otwórz”, wybrać plik źródłowy lub archiwum, zmienić kilka opcjonalnych ustawień i gotowe.

Zipware

Cechą wyróżniającą Zipware jest zintegrowane skanowanie antywirusowe: jeśli archiwum ma mniej niż 32 GB, można je sprawdzić pod kątem zagrożeń za pomocą VirusTotal. Jest mało prawdopodobne, aby zainteresowało to zaawansowanych użytkowników, ale jest pomocnym dodatkiem dla każdego, kto nie jest pewien, czy wyodrębnić pobrane archiwa.

Hamster Zip Archiver

Hamster Zip Archiver to kolejna darmowa alternatywa dla WinZip, która jest równie dobrze zaprojektowana, jak wiele płatnych aplikacji. Nawigacja jest prosta, z intuicyjnymi akcentami, takimi jak prosty suwak do regulacji poziomu kompresji i możliwością przesyłania archiwów do usług w chmurze.

Hamster Zip archiver

Ta prostota ma jednak swoją cenę. Hamster Zip Archiver oferuje znacznie mniej opcji podczas tworzenia archiwów i chociaż może otwierać szeroką gamę skompresowanych formatów plików, może tworzyć tylko pliki ZIP i 7z.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.