W dobie bardzo pojemnych dysków i chmur, pewne czynności prowadzone na komputerze mogły ulec zmianie. Oczywiście mam na myśli pakowanie plików do formatów ZIP i RAR. Można by rzec, że są one wręcz archaiczne i towarzyszą nam prawie od początku funkcjonowania Windowsa. W dobie dyskietek, a potem płyt CD, pakowanie plików było niezbędne, aby móc komuś je przekazać czy zapisać na dodatkowym nośniku. Jednak w ciągu 20 ostatnich lat, użytkowanie komputerów zmieniło się diametralnie.

Pliki ZIP i RAR – historia i fakty

W czasach „przed Internetem” i w momencie, gdy Internet raczkował ludzie przesyłali i pobierali pliki na duże odległości za pośrednictwem nośników takich jak dyskietki. Proceder ten był dość powolny. Przykładowo pobieranie pliku 1 MB przez połączenie 14,4 kbit /s trwało 10 minut. Skompresowane pliki archiwów były bardzo popularne, a najpopularniejszymi z nich były ZIP i RAR. Do dziś są one nadal najbardziej rozpoznawalnymi plikami archiwalnymi.

ZIP i RAR Floppy Disk

Z technicznego punktu widzenia skompresowane archiwum jest bezwartościowe, biorąc pod uwagę fakt, że większość używanych plików jest już skompresowana. Zamiast nieskompresowanych plików BMP, WAV i AVI, których używaliśmy dawno temu, teraz używamy JPG, MP3 i WMV. Umieszczenie jednego ze współczesnych formatów plików w skompresowanym archiwum nie zmniejsza ich (ewentualnie w sposób minimalny).

Zobacz także: Wear OS jest na marginesie. Google nie traktuje rynku smartwatchy poważnie

ZIP a RAR – różnice

Chociaż ZIP obsługuje więcej programów w porównaniu do plików RAR, jeśli chodzi o kompresowanie większych plików, ludzie wolą ten drugi format. Jakie są jednak różnice między ZIPem a RARem?

  • Dostępność – plik ZIP został opracowany w 1989 roku, podczas gdy plik RAR powstał w 1993 roku. W Internecie dostępnych jest więcej programów do tworzenia i otwierania plików ZIP. Mimo to, wiele systemów operacyjnych, takich jak Windows, Linux i Mac, ma wbudowane narzędzie do szyfrowania lub deszyfrowania plików ZIP.
  • Możliwość kompresji – jeśli chodzi o kompresję większych plików, to pliki RAR kompresują dane do mniejszych rozmiarów w porównaniu do plików ZIP, ale zależy to od rozmiaru plików, które chcemy skompresować. Warto również zaznaczyć, że różnica nie jest zwykle duża. Możemy więc powiedzieć, że RAR jest lepszy, gdy musimy kompresować większe pliki.
  • Szyfrowanie danych – ZIP i RAR szyfrują dane na swój własny sposób: ZIP używa zastrzeżonej metody algorytmu do szyfrowania danych, podczas gdy RAR szyfruje dane przy użyciu standardu AES-128, który jest znacznie bezpieczniejszy i silniejszy.
  • Utrata danych – szanse na utratę danych są większe w formacie ZIP niż w formacie RAR, ponieważ ten drugi ma lepsze szyfrowanie, kompresję. Ludzie często używają formatu RAR do przesyłania plików mp3 i innych plików audio, ponieważ podczas kompresji w formacie ZIP istnieje duże ryzyko uszkodzenia danych.

Zalety plików ZIP

ZIP i RAR

Jednak z praktycznego punktu widzenia używanie ZIP nadal ma kilka zalet. Jest to najprostszy sposób na umieszczenie kolekcji plików w jednym… pliku. Niezależnie od tego, czy użytkownik zdecyduje się na kompresję plików, czy nie, zdolność formatu do tworzenia kolekcji plików jest bardzo wygodna. Wystarczy podać prosty przykład – wysyłanie plików mailem. Przesłanie komuś 50 zdjęć JPG pocztą elektroniczną nie należy do przyjemnych czynności. O wiele łatwiej jest załączyć jeden plik ZIP zamiast 50 pojedynczych załączników. Z drugiej strony, czy w dobie chmur, ktokolwiek wysyła tak dużą liczbę plików mailem?

Inna zaleta ZIP to najprostszy sposób na bezpieczne przesyłanie danych przez Internet w e-mailu, który z natury jest niepewny. Jeśli jest coś, co trzeba wysłać pocztą elektroniczną, która zawiera poufne informacje, warto skorzystać z darmowej aplikacji, takiej jak np. WinZip lub 7-Zip, aby utworzyć ZIP z hasłem i szyfrowaniem plików AES-256.

Ponadto, ZIP jest nadal niezbędny do wysyłania plików do osób z powolnymi połączeniami szerokopasmowymi. Mimo iż może wydawać się to dziwne, nie wszyscy mają dobre połączenie internetowe i w takim przypadku można łatwo pliki skompresować i wysłać.

Pliki ZIP i RAR w dobie pojemnych dysków i chmur

Chmura

Zastanawia mnie, jak wiele osób, użytkowników komputerów nadal korzysta z plików ZIP i RAR. Jako dzieciak używałem tych formatów, aby nagrywać pliki na dyskietki. Następnie potrzebne mi one były do przesyłania danych mailem. Potem jednak czasy zaczęły się zmieniać. Dyski komputerów stawały się bardziej pojemne, a Internet działał coraz szybciej. Dzisiaj bez problemu można kupić taniego peceta lub laptopa z talerzowym dyskiem o pojemności 1 TB. Do tego nawet przesył danych komórkowych działa na zadowalającym poziomie. Ponadto pojawiły się możliwości umieszczania plików w chmurach (np. Dysk Google). Dzięki temu w łatwy sposób można dzielić się danymi z innymi użytkownikami. Wyżej wymienione argumenty sprawiły, że od kilku lat w ogóle nie korzystam z formatów ZIP i RAR. Ciekaw jestem natomiast Waszych doświadczeń z „bohaterami wpisu”.

Źródło: uglymailbox, techjunkie

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.