Czy warto kupić używany telefon? Na pewno każdemu chociaż raz przeszło przez myśl, by kupić telefon z drugiej ręki. To w końcu taki sam sprzęt, tylko już używany przez pewien czas u innego właściciela. A różni się ceną — i to często dość znacznie. Jedyną obawą jest to, w jakim stanie ten telefon otrzymamy. W tym artykule dowiemy się, jakie są rodzaje używanych telefonów i czy istnieje coś takiego jak gwarancja na nie.

Czy warto kupić używany telefon — założenia

zepsuty smartfon czy warto kupić zepsuty telefon

To oczywiste, że decydując się na używany telefon, chcemy uzyskać sprzęt jak najwyższej jakości. Możemy oczywiście zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, kupując sprzęt nieco niższej jakości. Dlatego też przed dokonaniem decyzji o takim zakupie, należy sobie postawić parę pytań.

  1. Na ile czasu ma nam taki telefon wystarczyć
  2. Czy chcemy mieć pewność, że telefon dalej podlega gwarancji
  3. Jak dużą przykładamy wagę do wyglądu zewnętrznego — czy używany telefon może nosić ślady użytkowania (rysy, pęknięcia)
  4. Czy chcemy kupić zepsuty telefon i naprawić go z zyskiem dla nas
  5. Czy chcemy kupić telefon, który faktycznie będzie „jak nowy”

To najważniejsze pytania, które pomogą określić nam preferencje. Te z kolei naprowadzą nas na odpowiednie oferty. Każde z tych zapytań generuje nam nieco inną pulę smartfonów, o zdecydowanie różnym budżecie. Przyjrzyjmy się zatem typom używanych telefonów i sprawdźmy, czy warto z takich okazji skorzystać.

Na ile czasu wystarcza telefon używany

Pytanie wydaje się zasadne głównie z tego powodu, że nie powinniśmy oczekiwać cudów, kupując używkę. Najlepiej będzie, jeżeli przy tym akapicie zrobimy prywatny rekonesans. Po jakim czasie zużywamy telefon na tyle, że pragniemy kupić nowy? Niektórzy zmieniają telefon każdego roku lub co dwa lata. Powody są różne: chęć posiadania najnowszej technologii, korzystna oferta u operatora, pech do psucia urządzeń itp. Są jednak osoby, które o swój smartfon dbają wyjątkowo szczególnie. W ich przypadku marzeniem byłoby, aby nawet używany smartfon posłużył na lata.

W dużej mierze długość życia używanego telefonu będzie zależała od:

  • długości jego użytkowania przez poprzedniego właściciela
  • stopienia zużycia urządzenia
  • opinii i testów o danym modelu w internecie

Jeżeli poprzedni użytkownik zakupił telefon rok temu, posiada dowód zakupu i nie zniszczył obudowy ani ekranu, telefon rzeczywiście będzie jak nowy. Możemy wtedy od niego oczekiwać, że przy poprawnym użytkowaniu smartfon posłuży nam tyle, ile tylko będzie w stanie. Zwykle opinie i testy o telefonie dają mu max. 5-7 lat życia. Przy jednoczesnym założeniu, że większość ludzi psuje/zużywa telefon po max. 3 latach. Jeżeli uda nam się znaleźć ofertę od człowieka, który naprawdę sprzedaje nam dobry, niezniszczony sprzęt po atrakcyjnej cenie, jesteśmy naprawdę szczęściarzami.

Czy warto kupić używany telefon, który posiada widoczne ślady użytkowania

używany telefon popsuty

W tym przypadku ryzyko wzrasta. Nie wiemy, ile razy ten telefon spadał na podłogę i co się z nim jeszcze działo. Pamiętajmy też, że poważne uszkodzenia obudowy mogą skutkować nieprzyjęciem telefonu na gwarancji. Jeżeli telefon jest wodoszczelny, każda usterka może skutkować utraceniem tej funkcjonalności. Co za tym idzie, nie mamy wtedy nawet pewności, czy telefon został zalany, czy nie.

Zobacz też: „Krucha sprawa” – czyli czy opłaca się wymieniać zbitą szybkę na nową

Dlatego też kupowanie takich urządzeń powinniśmy przemyśleć bardzo dokładnie. Warto spróbować tylko jeśli mamy świadomość, z czym może się wiązać kupno takiego urządzenia albo gdy nie zależy nam na gwarancji. Oczywiście drobne zarysowania są najczęściej tylko kwestią estetyczną i nie wpływają na stan podzespołów, warto jednak wtedy przed zakupem dokładnie telefon obejrzeć. Na żywo lub na zdjęciach wykonanych z każdej strony telefonu.

Telefon posiadający ślady użytkowania niejednokrotnie jest tańszy od wersji „jak nowy”. Nie bez przyczyny kupno takiego smartfona wiąże się z większym ryzykiem. Polecam podchodzić do takich spraw niezwykle ostrożnie.

Czy używany telefon na pewno podlega pod gwarancję?

utrata gwanarcji uszkodzony smartfon czy warto

Każdy nowy telefon zakupiony w Polsce posiada minimum dwuletnią gwarancję. Jeżeli kupujemy telefon używany, poprzedni właściciel powinien przekazać nam dowód zakupu sprzętu. Tylko taki dowód, w postaci paragonu lub faktury, jest powodem do przyznania gwarancji. Jeżeli więc poprzedni właściciel nie chce nam takiego dokumentu dostarczyć, należy ponownie nabrać podejrzeń co do stanu i historii owego urządzenia.

Brak dowodu zakupu może się wiązać z różnymi przypadkami. Poprzedni właściciel mógł oczywiście zgubić paragon. Niestety jednak częściej brak dowodu zakupu wiąże się z tym, że telefon został ukradziony lub był kupiony tak dawno, że nie przysługuje na niego gwarancja. Niektórym też wydaje się, że nabywca nie otrzymuje dowodu zakupu, jeżeli telefon został nabyty za pośrednictwem sieci komórkowej. To nieprawda. Każde nowe urządzenie musi posiadać dowód zakupu, nawet jeżeli sprzęt na umowę kosztował symboliczną złotówkę.

Wiele sklepów internetowych zachowuje dla nas dowody zakupy (szczególnie jeśli mamy założone konto w serwisie). Jeżeli więc sprzedawca poinformuje nas, że zgubił dowód zakupu, warto przypomnieć mu o możliwych drogach jego odzyskania. Dowód zakupu może znajdować się na mailu, na koncie w serwisie internetowym lub nawet w sklepie stacjonarnym, jeżeli podamy dokładny dzień zakupu (historia karty kredytowej może okazać się w tym pomocna).

Taniej kupię, drożej sprzedam — czy warto kupić używany telefon, który jest zepsuty

czy warto kupić używany telefon pęknięty ekran

Jeżeli nie znamy się na smartfonach, a mimo tego chcemy naprawić zepsuty telefon na własną rękę — stanowczo odradzam ten pomysł. O ile w przypadku modeli sprzed paru lat, gdzie wymiana digitizera była relatywnie prosta, o tyle obecnie nie jest to takie łatwe. Jeżeli nawet obejrzymy na YouTubie instrukcje krok po kroku jak rozłożyć i złożyć telefon z powrotem, prawdopodobnie nie będziemy mieć do tego ani odpowiednich narzędzi, ani umiejętności.

Istnieją dwa wyjątki, w których warto sobie dorobić na takich popsutych telefonach. Albo poprzez znanie się na konstrukcjach smartfonów, albo posiadając pewność, że serwis zrobi nam to na tyle tanio, że będzie się nam to opłacać. Przy okazji właśnie tych wyjątków warto powiedzieć, że niestety nie mamy pewności, czy telefony „jak nowe” faktycznie takimi są. Przestrzegam przed sprzedawcami, którzy w telefonie zmienili wszystko poza podzespołami sprzętu, który upadł dziesiątki razy.

Czy warto kupić używany telefon, który wygląda „jak nowy”

Telefony wyglądające „jak nowe” to prawdziwy rarytas. Dobry, przemyślany zakup takiego sprzętu może sprawić, że nabędziemy flagowy smartfon za nawet połowę jego ceny. Ludzie sprzedający takie rewelacje, nie zawsze jednak są wobec nas uczciwi. Dlatego też: sprawdzamy dokładnie stan zewnętrzny telefonu, prosimy o dowód zakupu i w miarę umiejętności oceniamy, czy telefon nie był odrestaurowany, by wyglądał jak nowy.

Zobacz też: Najlepsze telefony do 1500 złotych – nowe i używane [14.04.2019]

To ostatnie trudno niestety zweryfikować, jeśli serwisant zrobił dobrą robotę. Często jednak gdzieś widać drobne mankamenty: ślady po kleju, lekko niedopasowany wyświetlacz do obudowy… W skrócie: im bardziej zaufanym sprzedawcą jest nasz kontrahent, tym lepiej dla nas. Nie polecam kupowania kota w worku od pierwszego, lepszego lombardu w bramie. A tym bardziej od sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają także naprawianie zdewastowanych telefonów. Nigdy nie wiadomo, ile taki telefon wytrzyma.

Telefon kupiony jako „odrestaurowany”

refurbed.pl

Istnieje także opcja zakupu urządzenia od dostawcy, który uczciwie przyznaje się do tego, że sprzęt został odnowiony po uszkodzeniu. Chociaż nigdy nie korzystałem z tego rozwiązania, znam osoby, które bardzo cenią sobie taką usługę. Czym innym oczywiście jest opcja zakupu telefonu od człowieka, który telefon naprawiał w garażu, a czym innym, gdy jest to jakiś zaufany serwis.

Dużo słyszałem o stronie refurbed. Oferują sprawdzone pod kątem technicznym, używane smartfony odnowione do stanu „idealnego” lub takiego „ze śladami użytkowania”. Zanim jednak pojawią się głosy, że artykuł jest sponsorowany, podkreślę, że nie znam nikogo, kto polecałby tę witrynę. Jedyne co może, lecz nie musi być wiarodajnym źródłem informacji o tej stronie to opinie użytkowników. Z informacji od sprzedawcy wynika, że na sprzęt refurbed klient otrzymuje rok lub nawet 2-3 lata gwarancji, w zależności od typu kupowanego smartfona. Jeżeli ktoś korzystał z takiej usługi, proszę o informacje w komentarzach czy warto!

Kupno używanego telefonu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Mam nadzieję, że po tym artykule uda się je zmniejszyć do minimum. Udanych zakupów! A najlepiej by było życzyć nam wszystkim, aby zawsze było nas stać na wyłącznie nowe telefony!:)

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jędrzej Markiewicz

Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.