ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak przygotować telefon do wyjazdu

Telefon w wakacje. Zobacz, jak przygotować swojego smartfona do wyjazdu

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Wakacje to magiczny okres, na który z pewnością czeka większość z nas. To właśnie w te ciepłe dni najczęściej decydujemy się na zagraniczne podróże, a do domu przywozimy wspomnienia, które zapamiętamy na całe życie. Warto wiedzieć jednak, że członkowie rodziny czy przyjaciele to nie jedyni uczestnicy wojaży – najczęściej ze sobą zabieramy również telefon. Lipiec już za pasem, zatem w dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak przygotować naszego smartfona do wyjazdu. 

Dowiedz się więcej na temat swojego planu taryfowego

Przed wyjazdem warto uzyskać dodatkowe informacje o planie taryfowym, które najczęściej znaleźć można na stronie operatora. Odpowiedzą one na wiele ważnych pytań dot. ewentualnych opłat za różne usługi, np. za SMS-y czy internet. Warto pamiętać, że w państwach członkowskich Unii Europejskiej koszty roamingu zostały wyrównane, jednak nie oznacza to, że bez limitu będziecie mogli korzystać z danych komórkowych – najczęściej operator wyznacza daną paczkę, która jest bezpłatna. Po jej wykorzystaniu zaczynają być oczywiście naliczane opłaty. Z tego powodu warto dowiedzieć się, co nas może czekać za granicą. Dzięki przejrzeniu dokumentów i strony operatora uda Wam się uniknąć dodatkowych kosztów, które w niektórych państwach (np. w Szwajcarii) mogą być bardzo wysokie.

Chcesz korzystać z internetu? Zainstaluj odpowiednią aplikację

W poprzednim akapicie wspomniałem już, że pakiety internetowe w Unii Europejskiej są ograniczone, a poza jej granicami są bardzo drogie. Z tego powodu warto wyposażyć się w aplikację, która pomoże nam zarządzać dostępnymi danymi komórkowymi. NoRoot Firewall to świetny program, dzięki któremu z łatwością odetniemy wszystkie zainstalowane aplikacje od internetu – nawet jeśli będzie on włączony, to żaden program nie będzie mógł z niego korzystać. Dopiero my, za pomocą tego narzędzia zdecydować będziemy mogli, które aplikacje uzyskają dostęp do sieci. Jest to świetna sprawa, gdy chcemy komunikować się ze znajomymi np. za pomocą Messengera!

Pobierz aplikację:

Pobierz aplikacje, filmy i muzykę na swoje urządzenie

Jak przygotować telefon do wyjazdu

Jeśli nie ma potrzeby korzystania z danych mobilnych, to lepiej tego nie robić. Z tego powodu na swojego smartfona warto pobrać całą muzykę, jakiej słuchamy (można to zrobić w większości usług streamingowych). Co więcej, dobrze jest również zaopatrzyć się w aplikacje, które na pewno będą Wam potrzebne podczas podróży – mapy, przewodniki itp. Nie można również zapomnieć o filmach – popularne platformy, takie jak Netflix, pozwalają na pobranie danej ilości odcinków lub filmów na urządzenie przenośne. Warto to zrobić!

Pobierz mapy offline

mapy google maps aktualizacja

Podczas podróży warto czasem zerknąć do map, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się atrakcje turystyczne czy restauracje. Należy jednak pamiętać, że Mapy Google nie wymagają dostępu do internetu, o ile wcześniej ściągnęliśmy paczkę z danym miejscem na urządzenie! Jak to zrobić?

  1. Otwórz Mapy Google na smartfonie.
  2. Wyszukaj miejsce, które Cię interesuje, np. Amsterdam.
  3. Na dole kliknij kolejno nazwę lub adres miejsca, a następnie „Pobierz”. Zatwierdź pobieranie.

Gotowe! Od teraz dany teren na Mapach Google będzie dostępny bez konieczności łączenia się z internetem.

Wykonaj kopię zapasową swoich cennych danych

Jak przygotować telefon do wyjazdu

Zagraniczne wojaże wiążą się z nieco większym ryzykiem utraty ważnych dla nas danych – czasem telefon może zostać zgubiony lub skradziony. Przed wyjazdem warto zatem skopiować ważne dane, takie jak kontakty czy zdjęcia na bezpieczny nośnik. Ta operacja zapewni Wam jeszcze większy spokój. Pamiętajcie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Zobacz też: Hakerzy mogą użyć Excela, by dostać się do Twojego komputera.

Spakuj odpowiednie akcesoria i przejściówki

Jak przygotować telefon do wyjazdu

Na wakacje w większości przypadków warto zabrać ze sobą różne akcesoria, takie jak np. odpowiednie etui, dobre słuchawki, kijek do selfie czy wodoszczelne woreczki. Nie należy zapomnieć jednak o przejściówkach, które w niektórych krajach mogą być wymagane – wiele państw, takich jak np. Wielka Brytania, korzysta z innych gniazdek niż Polska. Przejściówka w gruncie rzeczy pozwoli Wam zatem na korzystanie… z prądu. Warto pamiętać, że nawet jeśli o niej zapomnicie, to z pewnością uda się ją zakupić również na miejscu. Oczywiście sporo drożej.

Zainstaluj aplikację Google Pay i dodaj kartę Revolut

karta revolut recenzja

Karta Revolut to świetny gadżet, który z pewnością przyda się wszystkim podróżującym. Ta usługa pozwala nam zaoszczędzić wiele pieniędzy na płatnościach poza naszym krajem, a to wszystko dzięki bardzo korzystnym kursom. Jakiś czas temu na łamach naszej strony opublikowałem dla Was recenzję karty Revolut – warto się z nią zapoznać. Co jednak najlepsze, można ją podpiąć do portfela Google Pay, dzięki czemu za wszystkie zakupy będziecie mogli płacić smartfonem!

Zabierz ze sobą Powerbank

Jak przygotować telefon do wyjazdu

Podczas zagranicznych podróży zazwyczaj wykonujemy wiele zdjęć, zatem smartfony potrafią się szybko rozładować. Co zrobić jednak gdy w okolicy nie ma żadnego gniazdka? Rozwiązaniem jest oczywiście powerbank, którego zawsze warto mieć ze sobą na wakacjach. Gadżet ten szczególnie docenimy w momencie, gdy na urządzeniu mobilnym przechowujemy wiele danych, takich jak bilety czy mapy – bez nich za granicą można się naprawdę łatwo zgubić.

I to by było na tyle! Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się dla Was przydatne. Warto zapoznać się również z moim artykułem, w którym opowiadam Wam o tym, co należy wiedzieć o używaniu telefonu latem. Jeśli dodalibyście coś do listy, to dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy