ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
telefon jest gorący

Smartfon, a upały. Co warto wiedzieć o używaniu telefonu latem?

Autor: Michał Derej Kategoria: Newsy

Pierwsze upały już za nami, lecz kolejne zbliżają się wielkimi krokami. Pomimo tego, że dla ludzi wysoka temperatura może być powodem do radości, to dla smartfonów jest wręcz przeciwnie – upały są dla nich bardzo szkodliwe. Niecały rok temu Łukasz wyjaśniał Wam, dlaczego telefony się nagrzewają. Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam Was do jego artykułu. Dziś natomiast porozmawiamy o tym, jakie jeszcze czynniki wpływają na wysoką temperaturą smartfona oraz jak możemy zabezpieczyć nasze urządzenia przed tak szkodliwymi upałami.

Używanie smartfona w lecie. Dlaczego mój telefon jest gorący?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że smartfon latem będzie się nagrzewał bardziej niż zwykle i jest to zupełnie normalne zjawisko. Gwarantuje nam to fizyka – jeśli nasz telefon przebywa w zamkniętym pomieszczeniu o temperaturze 30 stopni Celsjusza, to wszystkie obiekty w danym miejscu będą dążyły do jej wyrównania, co oznacza, że smartfon będzie się powoli robił coraz cieplejszy. Musimy pamiętać, że korzystanie z telefonu w takim otoczeniu będzie powodowało zwiększone nagrzewanie się – na to wpływ ma wiele czynników, takich jak m.in. jasność wyświetlacza czy korzystanie z komórkowej transmisji danych.

Oczywiście znaczenie ma również obciążenie podzespołów, które będą starały się oddać ciepło. Oznacza to, że granie w gry będzie prowadziło do sporych temperatur smartfona, nie wspominając już o zabawie i ładowaniu urządzenia w tym samym momencie – ten długotrwały proces może być bardzo szkodliwy dla baterii, zatem nie zalecam tak robić.

Jak chronić telefon przed wysokimi temperaturami?

Warto pamiętać, że wysokie temperatury mogą być zjawiskiem bardzo szkodliwym dla akumulatora w smartfonie – nawet 40 stopni Celsjusza może być bardzo groźne dla telefonu, o ile przebywa on długotrwale w takim otoczeniu. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć swojego smartfona. Najważniejsza rada jest dość prosta – należy ograniczyć jego ekspozycję na słońce, ponieważ to ta gwiazda najbardziej go nagrzewa. Co to oznacza? Nie zostawiajmy go na dworze czy w samochodzie w niezacienionych miejscach, szczególnie podczas ładowania. Warto wspomnieć jednak, że osoby posiadające metalowe smartfony będą miały nieco ułatwione życie, ponieważ ten materiał znacznie lepiej odbiera ciepło niż np. plastik czy szkło.

Należy również pamiętać o wszelkiego rodzaju akcesoriach, takich jak obudowy czy nakładki – latem dla smartfona są one tym samym, czym dla nas kurtka w upalny dzień. Ich obecność może zwiększać temperaturę urządzenia, zatem w wyjątkowych sytuacjach warto je ściągać, przynajmniej do czasu, aż nasz telefon odsapnie. Wróćmy jeszcze do samochodów – jeśli je opuszczamy, to pod żadnym pozorem nie zostawiajmy tam smartfona, nawet w schowku. Nagrzeje się on do bardzo wysokiej temperatury, co może permanentnie zmniejszyć pojemność jego akumulatora. Na samym końcu dodam jeszcze, że urządzenie najlepiej jest przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu. Wiatraki, które w upalne dni są dla nas tak zbawienne, mogą pomóc również smartfonom – w kryzysowych sytuacjach są one w stanie w szybkim czasie schłodzić telefon, jednak nie zostawiajmy go przed nimi na długo.

Zobacz też: Facebook prezentuje swoją własną kryptowalutę. Nowy sposób płatności nadchodzi?

To tyle! Dajcie znać, czy korzystacie z którejś ze wskazówek wymienionych w artykule. A może macie również własne porady, którymi chcecie się podzielić z innymi fanami smartfonów? Jeśli tak, to zapraszam do komentarzy!

Sprawdź najnowsze wpisy