Przeżyliśmy już czasy, w których nasi rodzice zakładali konta na Facebooku i udostępniali na swojej tablicy nieśmieszne memy. Skutecznie… lub trochę mniej – udało nam się ogarnąć sytuację. Na tyle, by nawet część z nich dostąpiła zaszczytu dodania ich do grona naszych znajomych. Są jednak dalej sprawy, w których możemy – i powinniśmy im pomagać. Tak, by ich korzystanie ze smartfona było prostsze i bardziej przyjemne. Dzień ojca jest ku temu idealną okazją. A jeśli sami jesteście już ojcami lub Wasz tata nie posiada smartfona… Cóż, liczę, że także i w tej sytuacji znajdziecie tu dla siebie coś interesującego.

Zainstaluj parę przydatnych aplikacji dla taty

dzien ojca telefon aplikacje

Masa ojców uwielbia majsterkować, dlatego też jest spora szansa, by przekonać ich do kilku, szybkich innowacji w telefonie. Najprościej można ich do tego namówić argumentem, że dzięki tym usprawnieniom, używanie telefonu będzie dla nich łatwiejsze. Postarajmy się zatem uczynić ich telefony bardziej wielofunkcyjnymi.

Lupa

Tak jak rezygnujemy z tradycyjnych latarek, kosztem tych w naszych smartfonach, tak samo nasz telefon może stać się lupą. W Sklepie Play znajdziemy ich całą masę. Większość apek oferuje zarówno „lupę zewnętrzną”, czyli proste wykorzystanie zoomu aparatu, jak i „lupę wewnętrzną”, do powiększania treści na ekranie telefonu. Jeśli tata korzysta z okularów, można pomyśleć też o powiększeniu tekstu w telefonie oraz ikon aplikacji. Co prawda na ekranie będzie przez to mniej treści, ale będzie za to będzie bardziej czytelna i prościej będzie w nią klikać. Większość obecnych telefonów posiada taką opcję w Ustawieniach. W zależności od producenta może to być osobna zakładka typu „Ułatwienia dostępu” lub podkategoria w ustawieniach „Wyświetlacza”.

Drukarka i skaner

Jeśli rodzic często korzysta z drukarki, warto byłoby sprawdzić, czy posiadany sprzęt obsługuje łączność Wi-Fi. W takim przypadku, producent drukarki prawdopodobnie udostępnił firmową aplikację do drukowania i obsługi drukarki z poziomu telefonu. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy pliki potrzebne do druku znajdują się u taty na mailu. Wiele drukarek ma też ustawiony swój wewnętrzny adres mail. Jeśli znamy ten adres i prześlemy na niego plik, drukarka automatycznie nam go wydrukuje. Wypróbujcie koniecznie!

Istnieje też sporo aplikacji, które w gorszy lub lepszy sposób potrafią imitować skaner. Na podstawie odpowiednich narzędzi (obracanie, przycinanie, kadrowanie) oraz filtrów, są w stanie przerobić zdjęcie dokumentu w całkiem zgrabny plik PDF. Nie raz korzystam z tego rozwiązania, gdy ktoś prosi mnie o skan, a ja w pobliżu nie mam akurat dostępu do bardziej profesjonalnych rozwiązań. Pozwolę sobie polecić Tap Scanner (chociaż nikt mi za to nie zapłacił :/), bo sobie go cenię i Wam na pewno też przypadnie do gustu. Uwaga na reklamy i ograniczenia wersji free.

Komunikator

Mój ojciec przez wiele długich miesięcy uważał, że Facebook i Messenger to dwa różne światy. Patrząc jednak na rozwój tych aplikacji, jest w tym trochę racji. Dzisiaj komunikator i portal społecznościowy wyraźnie są od siebie odseparowane. Przyczyną może być fakt, że konkurencja jest tutaj dość spora – czego dowodem może być na przykład wykupienie przez Facebooka What’s appa. W każdym razie – często Messenger nie spełnia wymagań rodziców, którzy wolą aplikacje nieco bardziej… mailowe. What’s app lub Viber może w tym przypadku okazać się nieco wygodniejszą opcją.

Coś do pogrania i rozerwania się

Zainstalujcie ojcu jakąś gierkę, w którą będzie mógł sobie pyknąć w wolnym czasie. Przekonacie się, że po przełamaniu się, będzie bardzo chętnie z niej korzystał. Polecam Quizwanie – mina taty, który po parędziesięciu latach musi wrócić do wiedzy szkolnej… bezcenne! Z moich doświadczeń wynika, że ojcowie w ogóle chętniej grają na smartfonach w coś, w co mogą się zmierzyć z innymi – na przykład z członkami rodziny. Dlatego wszelkie cyfrowe wersje gry w statki, albo szachy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Aha – no i uważajcie na takie gry jak państwa-miasta. Jeśli tata zagrywał się kiedyś w tą i jej podobne gry w dzieciństwie, może przepaść w niej na długie godziny.

Zobacz też: Najlepsze darmowe gry, które wciągną i nie zedrą z Was fortuny

Wyczyść telefon ze śmieci

Skoro my potrafimy zamienić nasz telefon w nie lada śmietnik, to co dopiero powiedzieć o naszych rodzicach, którzy często nie kontrolują co mają na telefonie zainstalowane i pobrane. Warto skorzystać z wbudowanych narzędzi do czyszczenia (uwaga na te wszystkie cleanery ze sklepu, często spowalniają telefon zamiast go usprawnić!), a także samemu rzucić okiem na listę aplikacji i zapisane pliki. W razie konieczności – można również zgrać filmy i zdjęcia na inny nośnik, żeby zwolnić nieco miejsca na kolejne. W końcu, który ojciec nie lubi robić masy zdjęć i filmów?

Przy okazji warto byłoby pomyśleć o karcie MicroSD, jeśli w telefonie znajduje się odpowiednie gniazdo. Zwykłe 32 albo nawet 16 gb w zupełności starczy na lata. Po włożeniu warto przestawić w ustawieniach aparatu domyślne zapisywanie zdjęć na karcie!

Trochę wizualnych fajerwerków

launcher dzien ojca telefon

Jeśli telefon posiada nieco starszy system Android być może warto byłoby się zainteresować jakimś Launcherem ze sklepu Google. Istnieje wiele darmowych, które odświeżają interfejs i z pewnością sprawią, że tata na chwilę poczuje się jakby miał nowy telefon. Polecam też zainstalować inną klawiaturę, na której będzie łatwiej mu pisać. Ode mnie leci nieśmiertelny SwiftKey. Od kiedy jest darmowy, to pozycja zupełnie obowiązkowa. Przewiduje słowa jak żadna inna klawiatura.

Kopia danych

Na koniec coś, bez czego absolutnie nie wyobrażam sobie dzisiaj korzystania ze smartfona. Serwisy technologiczne otrzymują co miesiąc masę zleceń na odzyskiwanie danych z telefonu z uwagi na nieumyślne usunięcie na przykład numerów w telefonie. A przecież kopia Kontaktów i SMS (oczywiście jeśli nam na nich zależy) to absolutna podstawa. Możemy to zrobić nawet przy pomocy Konta Google, nie musimy instalować dodatkowych aplikacji. Jeśli jednak boimy się, że nasz rodzic mógłby przypadkiem usunąć z telefonu jakąś ważną aplikacje lub inne pliki, możemy posłużyć się też bardziej zaawansowanymi propozycjami. Tu jednak nie będę robić reklamy żadnej z nich, ponieważ większość jest płatnych. Z kolei darmowe wersje mają podobne funkcje co te z konta Google – a te często są w pełni wystarczające.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje ze sklepu Google Play 2018

To żaden odkrywczy artykuł i pewnie większość tych rzeczy macie w swoich telefonach porobione. Pytanie jednak, czy dbacie odpowiednio o telefony swoich bliskich?

Z okazji Dnia Ojca najlepsze życzenia dla wszystkich Tatów, Tatusiów, Ojczulów i Staruszków. Dbajmy o swoje smartfony i szukajmy innowacji. Dajcie znać jak Wy pomagacie swoim rodzicom w korzystaniu z telefonów.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Jędrzej Markiewicz

    Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.