Instagram jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Codziennie odwiedza go ponad miliard użytkowników, więc nic dziwnego, że hakerzy są nim zainteresowani. Nie jestem w stanie zliczyć na palcach obu rąk, ile to razy moim znajomym ukradziono konto. Zmieniono hasła i przekształcono profile w zupełnie inne. Muszę przyznać, że niegdyś zresztą sam padłem ofiarą rosyjskiego hakera (wskazywała na to cyrylica w profilu). Mi na szczęście udało się odzyskać swoje konto, jednak kilku z moich znajomych nie miało tego szczęścia. Ku uciesze wielu, Instagram poinformował, że odzyskiwanie konta będzie wkrótce łatwiejsze i skuteczniejsze.

Obecne metody odzyskiwania konta na Instagramie

instagram logo

Dotychczas aby odzyskać swoje konto w serwisie, które padło ofiarą hakera, trzeba było napisać e-maila do Instagrama i czekać na odzew. Następnie należało wypełnić wszystkie kroki zgodnie z otrzymaną instrukcją. O ile ta metoda jest dość skuteczna, tak jest strasznie mozolna. Jeśli jednak zareagujemy w porę i w miarę szybko zauważymy, że z naszym kontem dzieje się coś niedobrego, to w wielu przypadkach możemy odzyskać je jeszcze zanim w pełni je stracimy. Dokładnie tak odzyskałem swoje, gdy padłem ofiarą hakera. Na adres e-mail otrzymałem wiadomość, że ktoś zmienił przypisany e-mail na moim koncie na Instagramie. Na szczęście w tej samej wiadomości była opcja cofnięcia tej zmiany, z której zresztą skorzystałem. Po wszystkim zmieniłem jeszcze hasło i włączyłem weryfikację dwuetapową. Na szczęście do dziś mam spokój. Jeśli więc zauważycie podejrzaną aktywność na swoim profilu, to nie panikujcie – sprawdźcie, czy nie otrzymaliście podobnego maila.

Zobacz także: Czy Google kopiowało teksty piosenek? Firma z Mountain View mogła zarabiać na cudzej pracy

Odzyskiwanie konta na Instagramie będzie łatwiejsze

Instagram odzyskiwanie konta

To, że ja miałem szczęście, nie oznacza, że mają je wszyscy, co zresztą doskonale widzę po swoich znajomych, którzy kont nigdy nie odzyskali. Na szczęście Instagram testuje nowe rozwiązanie, które ma sprawić, że odzyskiwanie kont będzie łatwiejsze. Całość opiera się na podaniu adresu e-mail i numeru telefonu powiązanego z kontem lub tych danych, których użyliśmy pierwotnie przy rejestracji. Gdy wszystko będzie się zgadzało, to wygenerowany zostanie dla nas kod, który otrzymamy na adres e-mail lub SMS-em na numer telefonu. Pozwoli on nam w szybki sposób odzyskać skradzione konto – na chwilę obecną tylko dla wybranych, gdyż rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich. Warto wspomnieć, że po przejęciu naszego profilu przez nieupoważnioną osobę nie musimy się już martwić o utratę nazwy użytkownika, gdyż inna, nowa funkcja sprawia, że pierwotna nazwa użytkownika, która uległa zmianie, nie może zostać przejęta przez inną osobę przez określony czas. Opisywana nowość także nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich.

Odzyskiwanie konta na Instagramie – podsumowanie

Bardzo się cieszę, że Instagram stara się utrudnić hakerom życie. Aby nigdy nie musieć korzystać z opisywanych tutaj metod, zabezpiecz swoje konto już teraz. Utwórz silne hasło, nie loguj się przez konto na Instagramie na podejrzanych stronach i włącz weryfikację dwuetapową. To może zaoszczędzić Ci wiele nerwów. Uwierz mi, że warto – jeszcze nie tak dawno temu też myślałem, że nikt nie zainteresuje się moim kontem.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.