Masz iPhone’a? Ten temat przewija się od lat – zamykaj aplikacje w iOS, to oszczędza baterię. Smartfony są jednymi z najczęściej używanych sprzętów elektronicznych na świecie. Z tego powodu istnieje wiele mitów dotyczących tego jak ich używać i prawidłowo dbać. Czas obalić jeden z nich. Zamykanie aplikacji w iPhone to bzdura! Tylko dlaczego?

Zobacz także: iPhone 11 odsłania tajemnice aparatu i iOS 13

iPhone zamykanie aplikacji – Craig Federighi zawsze ma rację

Ten mit jest stary jak iOS. Pomimo tego, że odpowiedź jest znana od lat i jednoznaczna. Co chwila widać kogoś, kto czyści listę aplikacji. Chyba nie ma lepszej rekomendacji na ten temat jak ta, która pochodzi wprost z Apple. Craig Federighi, wiceprezes do spraw oprogramowania, odpowiedział jakiś czas temu na wiadomość od jednego z użytkowników. Zawarte w niej pytanie dotyczyło konieczności zamykania programów na iPhonie. Craig potwierdził, że nie ma absolutnie żadnej potrzeby wykonywania tej czynności. Samo „nie” od takiej osobistości jest oczywiście wystarczająco mocne. Jednak możemy być nieco bardziej dociekliwi. 

iPhone zamykanie aplikacji

iPhone zamykanie aplikacji – nie rób tego!

Tak naprawdę, to co pojawia się jako ostatnie, na liście aplikacji w systemie iOS praktycznie nie pobiera energii. Wbrew temu co uważa większość użytkowników, to nie jest też lista otwartych programów. Ten problem weryfikuje nawet producent na swojej stronie internetowej, w zakładce Wsparcie. Wyświetlone ostatnio używane aplikacje nie są otwarte, tylko znajdują się w trybie czuwania. Ułatwia to nawigację i używanie wielu aplikacji jednocześnie. Według firmy z Cupertino, zamknięcie aplikacji powinno się wymuszać tylko, gdy ona sama nie odpowiada. Gdy zamkniemy to co mamy otwarte, bez względu na to jak niewiele energii to pobiera – będziemy musieli ponownie to przecież otworzyć. iPhone będzie musiał wykorzystać w tym celu więcej mocy obliczeniowej, a przy tym energii z akumulatora, niż w przypadku pozostawienia programów w trybie czuwania.

iPhone zamykanie aplikacji – wyłącz odświeżanie w tle

Jeżeli chcemy naprawdę zaoszczędzić energię, powinniśmy wyłączyć Odświeżanie w tle w opcji Ustawienia na iPhonie czy iPadzie. W przypadku aplikacji, które same w sobie są ciężkie, na przykład Facebooka czy innych serwisów społecznościowych, zamknięcie ich bez wyłączenia odświeżania, nie przyniesie niczego dobrego. Na pewno warto rozważyć ograniczenie usług lokalizacji. Nie w każdej aplikacji są one potrzebne, ale to każdy użytkownik musi rozważyć indywidualnie. To, ile energii zużywa dana aplikacja możemy sprawdzić wchodząc w Ustawienia, a następnie klikając opcję Bateria i wybierając to co chcemy. Sprawdzimy aktywność na włączonym ekranie i w tle.

iPhone zamykanie aplikacji – sprawdź opcje ekranu

Są jeszcze dwie niezwykle ważne rzeczy. Musimy zweryfikować ustawienia naszego ekranu. Opcja automatycznej jasności oraz True Tone są skutecznymi sposobami ograniczenia zużycia energii. Możemy jeszcze wyłączyć Wi-Fi poza domem, aby uniemożliwić urządzeniu ciągłe wyszukiwanie możliwych sieci dom połączenia. Jednak najważniejsza jest sprawa, którą poruszyliśmy na początku – nie zamykaj aplikacji w iPhonie!

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.