Sieć świętowała w tym roku 30-lecie istnienia. Nie umknęło to uwadze Google, które stwierdziło na I/O, że patrzy w przyszłość, co motywuje firmę do dalszego udziału w globalnej społeczności internetowej.  Wysiłki giganta koncentrują się na szybszym i wydajniejszym udostępnianiu Internetu, przy jednoczesnym zachowaniu zaufania i bezpieczeństwa użytkowników. W centrum uwagi giganta znajduje się Chrome.

Szybkość w sieci i Chrome

Według Google, szybkość ma znaczenie w sieci. „Odkryliśmy, że użytkownicy są bardzo wrażliwi na szybkość ładowania, co może mieć bezpośredni wpływ na działalność firmy. Dlatego ciężko pracowaliśmy, aby przeglądarka była szybsza i lżejsza, ale także aby programiści mogli zrobić więcej. Koncentrując się na wąskich gardłach przy uruchamianiu, byliśmy w stanie poprawić szybkość ładowania Chrome o 50% na urządzeniach klasy low-end i 10% ogólnie na wszystkich urządzeniach. Poprawiliśmy także wydajność przewijania o 18% i dzięki V8, zużycie pamięci JavaScript zmniejszyło się nawet o 20% w przypadku aplikacji rzeczywistych”.

Oprócz zwiększenia wydajności przeglądarki dodano także więcej funkcji do platformy, aby odciążyć programistów. Oto kilka z nich:

  • Aby zapewnić doskonałą jakość ładowania obrazów bez konieczności opracowywania własnych rozwiązań JavaScript przez programistów, wprowadzone zostanie powolne ładowanie obrazów i ramek iframe bezpośrednio do przeglądarki. Wszyscy programiści muszą to zrobić, dodając prosty atrybut HTML, a Chrome zajmie się resztą.
  • W przypadku szybkich witryn, Chrome chętnie usuwa strony, gdy użytkownik chce przejść na inną. Aby uniknąć „błysku” białej „strony ładowania”, wprowadzony zostanie nowy eksperyment o nazwie Paint Holding, w celu poprawy nawigacji w sieci. Możesz to zobaczyć w akcji na poniżej zamieszczonym filmie:

Zobacz także: Microsoft zmusi użytkowników Windowsa 7 do zmiany systemu?

Technologia Portals w Chrome

Mówiąc o nawigacjach, Portals to nowa technologia, która według Google zasadniczo zmieni sposób, w jaki użytkownicy serfują w sieci. Rozwiązanie jest podobne do ramek iframe i umożliwia umieszczanie treści bezpośrednio na stronie, ale w przeciwieństwie do standardowych ramek iframe, można je „aktywować”, aby strona stała się topowa, umożliwiając natychmiastowe przejścia w sieci.

Podczas I/O Google podzieliło się wizją tego, w jaki sposób programiści będą mogli korzystać z Portals i powiązanych interfejsów API do obsługi wstępnego pobierania, ulepszonych przejść i wymiany informacji kontekstowych między witrynami. Teraz, gdy API Portals jest dostępne w Chrome Canary, interesujące jest to, co programiści zbudują na tej podstawie.

Web Packaging

Chrome nowa funkcja

Inną technologią, która szczególnie cieszy Google, jest Web Packaging, nowa odważna „umowa” między twórcami stron internetowych a serwerami internetowymi. Dzięki Web Packaging model ładowania stron zmienia się. Do tej pory przeglądarka do ładowania strony żądała oryginalnego serwera, dzięki nowości, będzie to mogła robić z dowolnego miejsca. Daje to przeglądarce elastyczność w zakresie wstępnego ładowania treści i natychmiastowego wyświetlania stron, zachowując jednocześnie ochronę prywatności. Pierwsza faza tej wizji jest teraz dostępna w Chrome dla programistów.

Web Assembly

Najbardziej ekscytujący jest jednak postęp, jaki deweloperzy osiągnęli w zakresie możliwości komputerów stacjonarnych, dzięki technologiom takim jak Web Assembly. Hulu i Google Duo są świetnymi przykładami tego, co jest obecnie możliwe w sieci. W zeszłym roku na komputerach z ChromeOS trafiły PWA, aby umożliwić korzystanie z aplikacji internetowych, które wymagają pełnej obsługi okien i zwykłych aplikacji na komputery stacjonarne.

Podsumowanie i przyszłość Chrome

W przyszłym roku Google będzie otwierać jeszcze więcej możliwości, które umożliwią kolejnej generacji gier, produktywności, mediom i aplikacjom społecznościowym dostęp do Internetu, zapewniając jednocześnie zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i zaufania użytkowników.

Doświadczenie użytkownika jest dla Google niezmiernie ważne, a bezpieczeństwo i prywatność pozostają w jego centrum. Podczas I/O Google podzieliło się ważnymi nadchodzącymi zmianami dotyczącymi sposobu, w jaki Chrome będzie obsługiwał pliki cookie. W dalszej części roku gigant przejrzy nowe funkcje w Chrome, które zapewnią użytkownikom przejrzystość i kontrolę nad sposobem ich śledzenia w sieci.

Źródło: blog.chromium

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.