Microsoft zarabia dużo pieniędzy na wiele sposobów, ale dla ogółu jest najbardziej znany ze swojego systemu operacyjnego Windows. Najnowsza wersja – Windows 10 ma 44,1% udziału w rynku, a Windows 7 36,43%. Trend wzrostu tego pierwszego jest powolny i stabilny. Jest jednak pewna grupa użytkowników tego starszego systemu, która od dłuższego czasu twierdzi głośno i wyraźnie, że nie przesiądzie się na Windowsa 10. Użytkownicy są wręcz zdeterminowani, by zostać z Windows 7, chociaż Microsoft ma dla nich kolejną ofertę…

Microsoft z ofertą dla posiadaczy Windows 7

Microsoft ogłosił w lutym, że od 14 stycznia 2020 roku przestanie wspierać system Windows 7, a użytkownicy nie będą w stanie nic zrobić, aby uniknąć tej sytuacji. Firmy będą mogły nadal mieć bezpieczny system, jeśli sobie tego życzą (tj. otrzymywać regularne aktualizacje), ale będą musiały zapłacić 200 USD rocznie. Innymi słowy, użytkownicy mogą ponarzekać, ale jeśli chcą zostać na Windows 7 i mieć bezpieczny system, będą musieli płacić. Czy to oferta, czy forma szantażu ze strony Microsoftu, aby zmusić korzystających do przesiadki na Windowsa 10? Trudno powiedzieć…

Zobacz także: Hulajnogi bezmyślnie używane – to plaga na polskich chodnikach

Windows 7 czy Windows 10? Bezpieczeństwo to podstawa

Bezpieczeństwo systemu to bardzo istotna sprawa. Ważne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ przykładowo błąd, który został wykryty w Windows 10 w ostatnich dniach, spowodował problemy z wydajnością z powodu funkcji zabezpieczeń. Przypomina to problemy z aktualizacji z kwietnia 2018 r., a także wzbudza obawy po aktualizacji z października 2018 r. Google odkrył również problemy z bezpieczeństwem, ale z Windows 7 i zaleca użytkownikom przesiadkę na Windows 10.

Przypadki te pokazują, że istnieją problemy z bezpieczeństwem, a ich nieuwzględnienie naraża komputery na problemy. Microsoft w przyszłości skupi się na tym aspekcie w szczególności jeśli chodzi o system Windows Lite – zupełnie inny system niż obecny Windows, który najwyraźniej miałby konkurować z Chromebookiem. Urządzenie z Windows Lite zadebiutuje w 2020 roku.

Przytoczony problem bezpieczeństwa Windowsa rodzi pytanie. Czy ważne jest, aby przełączyć się na Windows 10 (nawet jeśli go nienawidzisz), gdy Windows 7 nie jest już obsługiwany. Jeśli bezpieczeństwo ma dla Ciebie znaczenie (a najprawdopodobniej tak jest), to wydaje się oczywiste, że będziesz miał dwa wyjścia – albo płacić 200 dolarów rocznie i „siedzieć” na Windowsie 7 albo przejść na Windowsa 10. Ważne jest także, aby pamiętać, że istnieją inne systemy operacyjne i że niekoniecznie trzeba kupować nowe urządzenie, aby z nich korzystać.

Inne sposoby zachęty do Windowsa 10

Jak wiadomo, Microsoft pracuje nad nową wersją przeglądarki Edge opartą na Chromium. Haczyk tkwi w tym, że nie będzie ona dostępna na starsze wersje Windowsa. Ma to zachęcić użytkowników do przesiadki na dziesiątkę. Innym sposobem zachęty do Windowsa 10 jest brak DirectX 12 na Windowsie 7. Wielu graczom może się taki stan rzeczy nie podobać i ostatecznie przejdą na Windows 10. W końcu to jednak oficjalny brak wsparcia ze strony Microsoftu od 2020 roku powinien „zmusić” użytkowników do porzucenia systemu.

Źródło: androidpit, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.