To nie koniec Touch ID. Apple pracuje nad rewelacyjnym rozwiązaniem

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-02-06

Wydawało się, że czytnik linii papilarnych Touch ID nie będzie już stosowany w kolejnych smartfonach i tabletach Apple. Od 2017 roku stopniowo zastępuje go Face ID. Trójwymiarowy skaner twarzy po raz pierwszy zastosowano w iPhonie X. Kolejnymi urządzeniami w których zobaczyliśmy to rozwiązanie okazały się zeszłoroczne smartfony XS, XS Max oraz XR. Jesienią 2018 roku Face ID zadebiutowało też w iPadach Pro. Skaner linii papilarnych ma jednak przed sobą przyszłość. Apple cały czas stosuje go choćby w komputerach, czego przykładem jest najnowsza generacja MacBooka Air. Okazuje się jednak, że Touch ID może powrócić do smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Jednak w zupełnie innej formie. 

Zobacz także: Samsung Galaxy A7 (2018) – trzy aparaty to nie wszystko

Czy Touch ID to przeszłość?

Odblokowywanie urządzenia za pomocą skanera twarzy, wbrew początkowym obawom, okazało się skutecznym zamiennikiem czytnika linii papilarnych. Rozwiązanie okazało się bardziej bezpieczne, szybkie i wygodne w użyciu. Jednak, mimo różnych korzyści, Touch ID ma cały czas niezaprzeczalne zalety. Za przykład może służyć choćby odblokowywanie smartfona w kieszeni lub w sytuacjach, w których używanie Face ID może nie być rozsądne. Skaner linii wymaga jednak specyficznych rozwiązań. Może być zastosowany tylko na niewielkiej części smartfona. 

Touch ID

Touch ID może zadebiutować w nowej formie

Najnowszy patent Apple pokazuje, że odblokowywanie iPhone’a za pomocą skanowania palca może mieć przed sobą przyszłość. Choć oczywiście firma składa ich dziesiątki, a tylko część pomysłów jest wprowadzana do produkcji. W każdym razie możemy zobaczyć, że firma pracuje nad możliwością używania całego wyświetlacza do odblokowywania smartfona. Rozwiązanie ma wykorzystywać dźwięk do wykrywania interakcji z ekranem, co umożliwi odczytanie odcisku palca. Zgodnie z tym patentem szereg przetworników akustycznych jest umieszczony w powierzchni wyświetlacza i może wykorzystywać impulsy w odpowiedzi na dotyk. W efekcie tego impulsy dźwiękowe są wysyłane, a następnie wchodzą w kontakt z palcami użytkownika, po czym są odbijane i interpretowane jako obraz odcisku. 

Touch ID

Jakie zalety ma nowe Touch ID?

Taka technologia zapewni szereg korzyści w porównaniu do istniejących rozwiązań. Umożliwi przede wszystkim zmniejszenie grubości elementów z uwagi na to, że przetworniki mogą być umieszczone na krawędzi ekranu. Nie ma również konieczności umieszczania elektrod, co upraszcza całą konstrukcję. Samo przetwarzanie ma też być szybsze przez co czytnik będzie po prostu lepiej działał. Całość opiera się przede wszystkim na przepuszczalności dźwięku, a to sugeruje jedno – umożliwienie odczytu odcisku palca na całym ekranie. Rozwiązanie zapowiada się naprawdę ciekawie, w porównaniu do obecnie stosowanych skanerów. Kiedy i czy Apple zastosuje takie rozwiązanie? Tego niestety nie wiemy. Wiadomo natomiast, że spółka z Cupertino cały czas szuka alternatywnych rozwiązań. To nie pierwszy pomysł biometrycznego rozwiązania, jednak pozbawionego przycisku takiego jak Home. Spekuluje się o połączeniu zarówno Touch ID, jak i Face ID w kolejnych telefonach firmy.

Źródło: Appleinsider • tiger

  Nowe, rewolucyjne, skopiowane od innych

 • Kelevra1902

  „Podobno większość właścicieli iPhona X twierdzi, że preferują nowe rozwiązanie i nie chcieliby powrotu do Touch ID. Użytkownicy nie mogą się też doczekać, kiedy Face ID będzie dostępne na innych urządzeniach Apple.”
  Pół roku minęło od tego artykułu. Rozumiem, że użytkowników Face ID zaczęły boleć szyje od nachylania się nad urządzeniem leżącym na stole w kawiarni?

 • marcus1212

  Panie Nowak, napisz pan jeszcze z 10 takich artykułów zmieniając tylko nazwę producenta i korzystając z copy/paste. Pominąłem fakt że tego typu technologia już jest. Ale tak… Apple. Wszystko jasne.

 • stark2991

  Vivo Apex 2 – czytnik działający na całej powierzchni wyświetlacza. Czas-start Apple’u 🙂

  • Adramel

   Będzie pozew za kradzież technologii. Niech tylko appl wprowadzi tę technologię w swoich wyrobach.

  • Adramel

   Będzie pozew za kradzież technologii. Niech tylko appl wprowadzi tę technologię w swoich wyrobach.

 • wow, apple wprowadzi za rok może 2 czytniki w ekranie.. noo i będzie to emejzing discovery

 • Damian Kuśmierz

  No rzeczywiście rewelacja, czytniki ultradźwiękowe na całym ekranie opatentował chyba każdy producent a chińczycy pokazali już działające. Amazing jak wuj, android.com.pl. Poza tym ostatnio pisałeś że to wcale nie potrzebne?

  • Vatrax

   Jest potrzebne odkąd apple to opatentowało 😀

 • Bart

  Przypadkiem tak nie działa skaner ultradźwiękowy, co ma się znaleźć w Sajsungu S10 i innych telefonach ? Jaja sobie z nas robicie tym „artykułem” ?

 • Micho

  Spokojnie, skoro Apple nad czymś pracuje to wprowadzi to za jakieś 10 lat 🙂

  Może mi jakiś szpec wyjaśni, dlaczego Face ID jest uważane za lepsze od skanera palca? Tak jest czy tylko Apple tak twierdzi więc TAK MUSI BYĆ? 🙂
  Bo jakoś nigdy nie słyszałem by ktoś komuś telefon ze skanerem odblokował a Face Id tak. Skaner palca też jest szybszy, mniej problemowy.

  • Maciek

   Nie jestem specjalistą ale wydaje się oczywiste, że odcisk palca jest łatwiej „ukraść” niż niepostrzeżenie zrobić komuś dokładny 3d skan twarzy.

   • tylko że ten dokładny skan twarzy to nie raz wystarczy zwykłe zdjęcie, jak choćby w wielu przypadkach huaweii mate 20 pro, patrz. youtube

    • Maciek

     Pytanie i odpowiedź dotyczyły Face ID.

    • Adam Paluszewski

     Skoro w Huawei Mate 20 pro wystarczy zwykłe zdjęcie, to masz odpowiedź dlaczego FaceID w iphonach jest jednak jak to ludzie nazywają: emejzing. Bo tu potrzebujesz zrobić komuś dokładny skan twarzy 3d, a nie da się oblokować jakimkolwiek zdjęciem, czy innym sposobem

   • tiger

    Zdjęcie aparatem wystarczy, mapowanie twarzy na np FB odbywa się automatycznie na potrzeby filtrów.

  • Paweł

   Oj, bo Ty nic nie rozumiesz. Musi być zmiana dla samej zmiany. To jak z pokrętłem w samochodzie. Było pokrętło – mogłeś temperaturę zmienić nie patrząc na nie, teraz masz ekran, 6 poziomowe menu żeby zmienić nawiew na nogi. Niewygodne ale efektowne

  • rad252

   Apple dzięki Face ID ograniczyło ramki w swoich urządzeniach, zwiększając pokrycie frontu ekranem. Skaner odcisku musiał być zlikwidowany lub przeniesiony na tył obudowy, Apple zdecydowało się na likwidację. Sam jestem zwolennikiem czytnika na froncie, nawet kosztem ramek, ale rozumiem dlaczego to wprowadzili. Pozostaje jedynie czekać na skanery działające na powierzchni ekranu.

 • Variete

  szereg przetworników akustycznych jest umieszczony w powierzchni wyświetlacza

  (…) jest umieszczonych (…), bo „szereg przetworników”, a nie tylko „szereg”.

  • Nie masz racji. Jest napisane poprawnie

  • Gagman

   Masz rację. Jest napisane z błędem.

   • andy

    Szereg jest umieszczony.

  • Kelevra1902

   „Przed kasą stoi kolejka ludzi” czy „przed kasą stoją kolejka ludzi?”

   Oszukiwało się na maturze z polskiego, nie? 😀x