Apple usunie Touch ID ze wszystkich nowych iPhone’ów

3 minuty czytania
Komentarze

Face ID, trójwymiarowy skaner twarzy służący do odblokowania smartfonu to funkcja, którą Apple wprowadza w najnowszym modelu – iPhone X. Technologia jest jedną z najciekawszych i najważniejszych wprowadzonych w tym roku. Na pewno wyróżnia flagowy telefon amerykańskiej firmy wśród konkurencji. Więcej na temat Face ID przeczytacie w tym artykule. Temat zastąpienia czytników linii papilarnych skanowaniem twarzy poruszył Łukasz we wpisie Skanowanie twarzy 3D zastąpi czytniki linii papilarnych „pod” ekranem.

Face ID we wszystkich iPhone’ach?

Nowe informacje na temat rozwoju Face ID przedstawił wczoraj Ming-Chi Kuo, analityk KGI Securities. Uważa on, że Apple chce zrezygnować z czytnika linii papilarnych we wszystkich przyszłorocznych modelach iPhone’a na rzecz skanera twarzy. Według analityka, Apple ma znaczną przewagę nad konkurencją. Wiele lat zajmie firmom produkującym telefony z Androidem opracowanie podobnej technologii. Kuo twierdzi, że usunięcie Touch ID ze wszystkich zaprezentowanych w 2018 roku iPhone’ów umożliwi Amerykanom lepsze wykorzystanie ekranu urządzenia.

Wprowadzenie Touch ID trwało wiele lat

Touch ID jest dostępne w iPhone’ach od premiery modelu 5s w 2013 roku. Nie od razu pojawiło się w pozostałych produktach. Pierwszym iPadem z czytnikiem linii był iPad Air 2 w roku 2014, ale jeszcze kilka miesięcy temu Apple sprzedawało iPada Mini 2 bez tego zabezpieczenia. Dopiero pod koniec 2016 roku skaner linii pojawił się w komputerach Mac. Jedynymi wyposażonymi w ten element są MacBooki Pro. Analityk KGI Securities uważa, że w przyszłym roku rozpoznawanie twarzy zastąpi obecnie stosowaną funkcję w iPadach Pro.

Face ID to przede wszystkim bezpieczeństwo

Craig Federighi, jeden z szefów Apple, odpowiedzialny za oprogramowanie, ujawnił, że nad Face ID pracowano kilka lat. Decyzja o wyeliminowaniu Touch ID z iPhone’a X była więc całkowicie przemyślana. Dotychczas żadna z konkurencyjnych firm nie wprowadziła tak zawansowanej technologii odblokowywania smartfonu. Stosowane wcześniej skanery twarzy były zawodne i łatwe do oszukania. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo przypomina, że skaner 3D to przede wszystkim znacznie większe bezpieczeństwo naszych danych. Tylko jedna osoba na milion mogłaby użyć Face ID w naszym telefonie. W przypadku Touch ID jest to jedna osoba na 50000. Nowa technologia pasuje więc doskonale do nowej linii smartfonów, której początkiem jest iPhone X.

Co ze skanerem w ekranie?

Podobno Apple cały czas pracuje też nad czytnikiem linii papilarnych w ekranie, ale nie jest wiadome czy to rozwiązanie zostanie kiedykolwiek zastosowane. Niektórzy chińscy producenci mogą uruchomić podobną technologię w przyszłym roku. Na przeszkodzie ku jej rozpowszechnieniu mogą jednak stanąć bardzo wysokie ceny potrzebnych komponentów..

W zeszłym miesiącu KGI opublikowało informację na temat przyszłości Face ID. Firma twierdzi, że zależy ona w dużej mierze od odbioru iPhone’a X przez konsumentów. Skuteczność działania Face ID poznamy dopiero, gdy jubileuszowy model trafi na rynek, a stanie się to 3 listopada.

Źródło: macrumors, 9to5mac

Motyw