kalendarz

[Sprzed dekady] Play rozpoczął budowę i testy swojej sieci GSM 900

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 17 do 23 grudnia 2008 roku.

Play rozpoczął testy własnej sieci

Jak wiadomo własna infrastruktura jest największym problemem sieci Play. Operator z tym walczy od bardzo dawna, dziś możemy cofnąć się do samych początków. Play zaraz po otrzymania koncesji na pasmo 900 MHz sprowadził sprzęt telekomunikacyjny i rozpoczął budowę własnej sieci. 19 grudnia 2008 roku w Warszawie uruchomiony został nadajnik GSM 900. Według relacji z portalu PasjaGSM pojawiła się możliwość połączenia ze stacją bazową Play, działały połączenia i SMS-y, problemy pojawiły się jedynie z transmisją danych. Operator poinformował, że stacje bazowe będą pojawiały się w miejscach, gdzie najczęściej wykonywane były połączenia. Play postawił sobie za wyzwanie uruchomienie do końca 2008 roku 100 własnych stacji bazowych. Proces rozbudowy infrastruktury trwa do dziś. Co prawda zmieniły się realia i wyzwania, dziś raczej mówi się o LTE i 7000 stacji bazowych do końca 2018 roku, a rozbudowa powoli dobiega końca.

Plotki na temat T-mobile G2

Ledwo co światło dzienne ujrzał HTC Dream, a już pojawiły się plotki na temat jego następny – T-mobile G2. Były powody, aby w to wierzyć. Ktoś zarejestrował domeny dla kolejnych generacji urządzenia, zrobiono to tego samego dnia, co w przypadku rejestracji domeny dla G1. Mało tego pojawiły się rzekome zdjęcia przedstawiające następcę pierwszego telefonu z Androidem i okrojona specyfikacja, która prezentowała się następująco:

  • Aparat główny: 5 MPx + LED
  • Aparat przedni: VGA
  • Łączność: EDGE, WiFi, Bluetooth

Urządzenie miało być pozbawione fizycznej klawiatury. Premiera T-mobile G2 miała odbyć się 26 stycznia 2009 roku. Oczywiście nie doszło do tego, T-mobile G2 zadebiutował w 2010 roku, był to brandowany HTC Vision. Model ten nigdy nie zdobył tak dużej popularności jak poprzednik.

Czytaj dalej: Następca G1 – T-mobile G2

Zapowiedź Samsunga z Androidem

Niewielu o tym wie, ale Samsung miał możliwość przejęcia Androida w czasach, gdy system ten był w powijakach. Koreańczycy nie byli jednak zainteresowani ofertą twórców Androida, w tamtym czasie rozwijana była autorska Bada, nie potrzebowali oni kolejnego systemu. Mimo wszystko pod naciskiem zmian na rynku Samsung musiał się przełamać i zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży smartfona z Androidem. Pracowało nad nim 30 deweloperów javy i Androida, premiera została wstępnie zaplanowana na drugi kwartał 2009 roku. Jednocześnie poinformowano, że model ten będzie sprzedawany w USA przez operatorów Sprint i T-mobile. Swoja drogą to właśnie Samsung odpowiada za upowszechnienie Androida w Polsce, ale to już zupełnie inny temat.

Zapowiedź Androidów z Chin

Swój telefon z Androidem zapowiedział także obecny lider – Huawei. Telefon ten miał ujrzeć światło w trzecim kwartale 2009 roku. Swoje plany potwierdziło Lenovo, które pracowało nad urządzeniem określanym jako OPhone. Nazwa ta wzięła się od używanej przez redaktorów nazwy gPhone oznaczającej telefon, nad którym pracowało Google. Wiadomo było jedynie, że OPhone będzie urządzeniem atrakcyjniejszym od HTC Dream.

Zobacz też:

Motyw