ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ladowanie akumulatorow smartfonow

Czy sposób ładowania smartfona ma jakiekolwiek znaczenie?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Niejednokrotnie przedstawiałem Wam różne, choć w gruncie rzeczy takie same podejścia, co do ładowania akumulatorów urządzeń mobilnych. Tak naprawdę ogólnie akumulatorów litowo-jonowych, ale czy tak naprawdę warto się przejmować poprawnymi metodami, które wydłużą życie ogniwa? Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna, a mianowicie to zależy. W takim razie przyjrzyjmy się poszczególnym badaniom, abyście sami mogli zdecydować, czy warto zawracać sobie głowę sposobem ładowania smartfona.

Najlepszy sposób ładowania smartfona

ladowanie akumulatorow smartfonow

Zacznijmy od przemielonej już wielokrotnie teorii. Jakie są idealne warunki na ładowanie smartfona? Od 40 do 80% To takie optimum — widzimy, że urządzenie wskazuje 40%, to podłączamy je do ładowania, aby odłączyć przy 80%. Przy okazji najlepiej nie korzystać z szybkiego ładowania, a na pewno nie takiego, które stawia na wysokie natężenie. Jeśli tylko można, to wyłączamy telefon i ogniwo regenerujemy zasilaczem o mocy około 2,5 W. Brzmi to niczym mordęga, prawda? Tak też w rzeczywistości jest, ale z pewnością akumulator odwdzięczy się Wam dłuższym działaniem z możliwie najwyższą pojemnością. Jak dużą? W tym momencie dochodzimy do ciekawego wykresu:

ladowanie akumulatorow smartfonow

Zespół z Battery University postanowił sprawdzić, jak sposób ładowania wpływa na pojemność akumulatora w ciągu tysięcy cykli. Efekt widzicie sami — widać wyraźną różnicę, ale to są badania, które trzeba przełożyć na rzeczywistość. Załóżmy, że ładujecie swój telefon przynajmniej raz dziennie. To oznacza, że w ciągu 3 lat użytkowania stracicie około 5% więcej nominalnej pojemności, gdy nie zwracacie uwagi na sposób ładowania smartfona. Oczywiście znowu piszemy o dużych uproszczeniach, bo same ogniwa też mają swoją żywotność. Takie Xiaomi oficjalnie wspomina, że stosowane przez nich baterie będą trzymać normy przez około 2 lata. W tym momencie głównym czynnikiem powinien być czas użytkowania przez nas danego urządzenia. Sprzedajemy go? Może pomyślmy o kolejnym właścicielu? Zostaje w rodzinie? Może warto będzie wymienić akumulator na nowy. Ten proces też oczywiście nie należy do najtańszych, ale to już inna kwestia.

Czy ja się przejmuję tym, jak ładuję smartfona?

oneplus 6 pocophone

Nie, kompletnie nie. OnePlus 6, którego mam od premiery nie oszczędzam, a nawet nie zwracam uwagi na to, że być może warto byłoby go już odłączyć od ładowarki. Wyłączenie Dash Charge? Niby wystarczy zmienić kabel, ale po co? Bardzo doceniam tę technologię. Co wsiadam do samochodu, to telefon też od razu ląduje na szybie z podłączonym zasilaniem. Czy czuję różnicę wytrzymałości akumulatora względem pierwszych tygodni użytkowania? Nic z tych rzeczy. Ok, faktycznie może wytrzymywać krócej, ale to jest związane z Android Pie — wielu użytkowników narzeka na pogorszenie się zużycia energii po instalacji Oxygen OS 9.0.x. Jednak to krótki okres, aby coś oceniać, więc przyjrzyjmy się OnePlus 5, który powędrował do kieszeni mojego brata. Ten bardziej stara się dbać o system ładowania, aczkolwiek Dash Charge też wchodzi w grę. Po prostu nie ma ładowania, co noc, a tylko wtedy, kiedy jest potrzeba. Efekt? Niezauważalna utrata pojemności. Możemy jeszcze bardziej się cofnąć — do OnePlus 3T, którego sprzedałem znajomemu. Do ostatnich chwil życia tego telefonu wszystko było w porządku i nie dało się odczuć degradacji akumulatora. Mógłbym wspomnieć jeszcze o OnePlus 3, ale ten też przedwcześnie skończył swój żywot z uszkodzonym wyświetlaczem.

Zobacz też: Apple w Chinach nie jest do końca lubiane.

Jaki jest wniosek z tego artykułu? Sposób ładowania smartfona potrafi skrzywdzić akumulator, ale nie jest do końca zauważalne. Producenci naprawdę zaczęli dbać o jakość stosowanych ogniw. Oczywiście ogranicza ich technologia, ale brak swobodnej wymiany baterii sprawił, że te stały się wytrzymalsze. Możemy się obawiać, że 3-letni smartfon nie będzie działał tak, jak nowy, ale czy to nie tyczy wszystkich produktów elektronicznych? Na koniec zachęcam Was też do sprawdzenia eksperymentów Adriana, który nieco więcej wypowiedział się na temat złych praktyk obcowania z bateriami. Dowiecie się z nich, co oznacza spuchnięcie akumulatora oraz jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach.

Źródło: Reddit, Battery University

Sprawdź najnowsze wpisy