Kupowanie cyfrowej muzyki przez sklepy typu iTunes w ostatnich latach odchodzi w przeszłość. Mimo, że w naszym kraju ten sposób nie był nigdy popularny, to na świecie odniósł ogromny sukces. Słuchanie muzyki w zamian za stałą opłatę to przyszłość. Największy sukces jest dziełem Spotify. Apple ewidentnie przespało początek muzycznej rewolucji. Jednak serwis firmy z Cupertino jest obecnie zaraz za konkurentem i być może za jakiś czas go wyprzedzi – to się już stało w Stanach Zjednoczonych. Zwykle aplikacje spółki Tima Cooka nie są dostępne na inne platformy. W tym wypadku jest inaczej. Czy Apple Music na Androidzie pomoże wyprzedzić Spotify?

Zobacz także: Zapamiętajcie tę nazwę – PillowFort to następca pornograficznego Tumblra

Jak działa Apple Music?

Apple Music zadebiutowało w 2015 roku. Muzyczny serwis oferujący strumieniowanie muzyki, będący odpowiedzią na Spotify, był dość mocno oczekiwany. Obecnie oferuje nie tylko dostęp do 50 milionów utworów, ale także do playlist, składanek oraz teledysków. Apple Music działa na nieco innej zasadzie niż konkurent. Przez pierwsze trzy miesiące serwis jest darmowy. Po upływie tego czasu musimy wybrać rodzaj subskrypcji:

  • 9,99 zł za miesiąc dla studentów.
  • 19,99 zł za miesiąc dla użytkowników indywidualnych.
  • 29,99 zł za miesiąc za pakiet rodzinny (obejmuje do 6 osób).

Serwis działa odmiennie do innych usług czy produktów firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jest przede wszystkim dostępny dla użytkowników innych platform. W przypadku komputerów jest zintegrowany z aplikacją iTunes, dlatego obecność na systemie Windows nie musi nas tak dziwić. Apple Music jest także dostępny dla Androida – tym zajmiemy się poniżej.

Co nam daje Apple Music?

Amerykanie z właściwą sobie skromnością określają swój serwis jako „najwspanialszą kolekcję muzyczną”. Pozostawię to bez komentarza, choć biblioteka, dostęp do nowości oraz mniej znanych utworów są faktycznie imponujące. Ogromnym plusem jest możliwość wysłania do chmury iCloud swojej biblioteki muzycznej z komputera i możliwość słuchania utworów wszędzie. Subskrybenci, oprócz możliwości słuchania i pobierania milionów utworów mogą korzystać z wyselekcjonowanych stacji radiowych, playlist oraz rekomendacji. Możemy korzystać z usługi na innych urządzeniach, choć musimy być zalogowani za pomocą tego samego konta Apple ID. 

Jak zainstalować Apple Music na Androidzie?

Przede wszystkim musimy się upewnić czy mamy odpowiednią wersję oprogramowania. Apple Music wymaga systemu Android w wersji co najmniej 4.3 Jelly Bean. Aby sprawdzić wersję Androida wybieramy kolejno opcje: Aplikacje > Ustawienia > Informacje o urządzeniu. Następnie pobieramy aplikację Apple Music ze sklepu Google Play. Korzystanie z Apple Music na Androidzie wymaga dokładnie tak jak na iOS konta Apple ID. Jeżeli macie już takie konto warto przypomnieć sobie jego dane. Używa się go we wszystkich usługach firmy z Cupertino. Jeżeli nie macie konta można je utworzyć przy rozpoczynaniu subskrypcji, bezpośrednio z aplikacji. 

Apple Music na Androidzie – pierwsze kroki

Otwórz aplikację Apple Music. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zobaczysz komunikat „Witamy w Apple Music”. Jeśli nie widzisz tego ekranu, stuknij ikonę menu w lewym górnym rogu, a następnie stuknij pozycję Dla Ciebie.

Rozpocznij próbną subskrypcję. Stuknij ofertę próbnej subskrypcji, aby rozpocząć. (Możliwa jest jedna próbna subskrypcja na osobę lub rodzinę).

Rozpoczęcie subskrypcji. Wybierz odpowiedni typ subskrypcji. Do wyboru mamy wersje dla studentów, użytkowników indywidualnych oraz dla rodziny. 

Wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło. Stuknij opcję Użyj istniejącego Apple ID, a następnie wprowadź swój identyfikator Apple ID oraz hasło. Jeśli nie masz konta Apple ID, stuknij opcję Utwórz nowy Apple ID, a następnie wykonaj podane czynności, aby je utworzyć. Jeśli pojawi się monit o kod weryfikacyjny, oznacza to, że na koncie Apple ID jest włączone uwierzytelnianie dwupoziomowe. Opcja ta wymaga podania kodu wyświetlonego na zaufanym sprzęcie. 

Potwierdź dane. Na ekranie może się pojawić prośba o potwierdzenie informacji rozliczeniowych. Dodaj akceptowaną metodę płatności i stuknij opcję Dołącz. Jeśli otrzymasz monit, zaakceptuj warunki korzystania z usługi.

Wybierz gatunki muzyczne i wykonawców oraz obserwuj znajomych. Podczas procesu dołączania pojawi się prośba o wybranie ulubionych wykonawców i gatunków. Na podstawie Twoich wyborów Apple będzie proponować sugestie muzyczne wybrane przez ekspertów. Możemy też obserwować, czego słuchają Twoi znajomi i otrzymywać powiadomienia, gdy ulubieni wykonawcy wydadzą nową muzykę. 

Apple Music na Androidzie – możliwe problemy

Jeśli dołączasz do usługi Apple Music w systemie Android za pośrednictwem operatora sieci komórkowej, na urządzeniu może pojawić się prośba o potwierdzenie numeru telefonu. Po stuknięciu przycisku Dalej zostanie wyświetlony komunikat systemowy z prośbą o zezwolenie usłudze Apple Music na nawiązywanie połączeń telefonicznych i zarządzanie nimi. Po stuknięciu przycisku Pozwól Apple uzyska możliwość potwierdzenia numeru telefonu komórkowego, a Ty otrzymasz dostęp do usługi Apple Music na sprzęcie z Androidem. Usługa Apple Music nie będzie w rzeczywistości nawiązywać żadnych połączeń telefonicznych ani nimi zarządzać.

Źródło: Apple, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.