Apple Music na Androidzie – wszystko co musisz wiedzieć

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-12-15

Kupowanie cyfrowej muzyki przez sklepy typu iTunes w ostatnich latach odchodzi w przeszłość. Mimo, że w naszym kraju ten sposób nie był nigdy popularny, to na świecie odniósł ogromny sukces. Słuchanie muzyki w zamian za stałą opłatę to przyszłość. Największy sukces jest dziełem Spotify. Apple ewidentnie przespało początek muzycznej rewolucji. Jednak serwis firmy z Cupertino jest obecnie zaraz za konkurentem i być może za jakiś czas go wyprzedzi – to się już stało w Stanach Zjednoczonych. Zwykle aplikacje spółki Tima Cooka nie są dostępne na inne platformy. W tym wypadku jest inaczej. Czy Apple Music na Androidzie pomoże wyprzedzić Spotify?

Zobacz także: Zapamiętajcie tę nazwę – PillowFort to następca pornograficznego Tumblra

Jak działa Apple Music?

Apple Music zadebiutowało w 2015 roku. Muzyczny serwis oferujący strumieniowanie muzyki, będący odpowiedzią na Spotify, był dość mocno oczekiwany. Obecnie oferuje nie tylko dostęp do 50 milionów utworów, ale także do playlist, składanek oraz teledysków. Apple Music działa na nieco innej zasadzie niż konkurent. Przez pierwsze trzy miesiące serwis jest darmowy. Po upływie tego czasu musimy wybrać rodzaj subskrypcji:

 • 9,99 zł za miesiąc dla studentów.
 • 19,99 zł za miesiąc dla użytkowników indywidualnych.
 • 29,99 zł za miesiąc za pakiet rodzinny (obejmuje do 6 osób).

Serwis działa odmiennie do innych usług czy produktów firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jest przede wszystkim dostępny dla użytkowników innych platform. W przypadku komputerów jest zintegrowany z aplikacją iTunes, dlatego obecność na systemie Windows nie musi nas tak dziwić. Apple Music jest także dostępny dla Androida – tym zajmiemy się poniżej.

Co nam daje Apple Music?

Amerykanie z właściwą sobie skromnością określają swój serwis jako „najwspanialszą kolekcję muzyczną”. Pozostawię to bez komentarza, choć biblioteka, dostęp do nowości oraz mniej znanych utworów są faktycznie imponujące. Ogromnym plusem jest możliwość wysłania do chmury iCloud swojej biblioteki muzycznej z komputera i możliwość słuchania utworów wszędzie. Subskrybenci, oprócz możliwości słuchania i pobierania milionów utworów mogą korzystać z wyselekcjonowanych stacji radiowych, playlist oraz rekomendacji. Możemy korzystać z usługi na innych urządzeniach, choć musimy być zalogowani za pomocą tego samego konta Apple ID. 

Jak zainstalować Apple Music na Androidzie?

Przede wszystkim musimy się upewnić czy mamy odpowiednią wersję oprogramowania. Apple Music wymaga systemu Android w wersji co najmniej 4.3 Jelly Bean. Aby sprawdzić wersję Androida wybieramy kolejno opcje: Aplikacje > Ustawienia > Informacje o urządzeniu. Następnie pobieramy aplikację Apple Music ze sklepu Google Play. Korzystanie z Apple Music na Androidzie wymaga dokładnie tak jak na iOS konta Apple ID. Jeżeli macie już takie konto warto przypomnieć sobie jego dane. Używa się go we wszystkich usługach firmy z Cupertino. Jeżeli nie macie konta można je utworzyć przy rozpoczynaniu subskrypcji, bezpośrednio z aplikacji. 

Apple Music na Androidzie – pierwsze kroki

Otwórz aplikację Apple Music. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zobaczysz komunikat „Witamy w Apple Music”. Jeśli nie widzisz tego ekranu, stuknij ikonę menu w lewym górnym rogu, a następnie stuknij pozycję Dla Ciebie.

Rozpocznij próbną subskrypcję. Stuknij ofertę próbnej subskrypcji, aby rozpocząć. (Możliwa jest jedna próbna subskrypcja na osobę lub rodzinę).

Rozpoczęcie subskrypcji. Wybierz odpowiedni typ subskrypcji. Do wyboru mamy wersje dla studentów, użytkowników indywidualnych oraz dla rodziny. 

Wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło. Stuknij opcję Użyj istniejącego Apple ID, a następnie wprowadź swój identyfikator Apple ID oraz hasło. Jeśli nie masz konta Apple ID, stuknij opcję Utwórz nowy Apple ID, a następnie wykonaj podane czynności, aby je utworzyć. Jeśli pojawi się monit o kod weryfikacyjny, oznacza to, że na koncie Apple ID jest włączone uwierzytelnianie dwupoziomowe. Opcja ta wymaga podania kodu wyświetlonego na zaufanym sprzęcie. 

Potwierdź dane. Na ekranie może się pojawić prośba o potwierdzenie informacji rozliczeniowych. Dodaj akceptowaną metodę płatności i stuknij opcję Dołącz. Jeśli otrzymasz monit, zaakceptuj warunki korzystania z usługi.

Wybierz gatunki muzyczne i wykonawców oraz obserwuj znajomych. Podczas procesu dołączania pojawi się prośba o wybranie ulubionych wykonawców i gatunków. Na podstawie Twoich wyborów Apple będzie proponować sugestie muzyczne wybrane przez ekspertów. Możemy też obserwować, czego słuchają Twoi znajomi i otrzymywać powiadomienia, gdy ulubieni wykonawcy wydadzą nową muzykę. 

Apple Music na Androidzie – możliwe problemy

Jeśli dołączasz do usługi Apple Music w systemie Android za pośrednictwem operatora sieci komórkowej, na urządzeniu może pojawić się prośba o potwierdzenie numeru telefonu. Po stuknięciu przycisku Dalej zostanie wyświetlony komunikat systemowy z prośbą o zezwolenie usłudze Apple Music na nawiązywanie połączeń telefonicznych i zarządzanie nimi. Po stuknięciu przycisku Pozwól Apple uzyska możliwość potwierdzenia numeru telefonu komórkowego, a Ty otrzymasz dostęp do usługi Apple Music na sprzęcie z Androidem. Usługa Apple Music nie będzie w rzeczywistości nawiązywać żadnych połączeń telefonicznych ani nimi zarządzać.

Źródło: Apple, własne • przeXYZmek 730714

  Nie do końca rozumiem aspekt iCloud. Generalnie używam iPhone’a , ale siedzę od lat na Spotify. Chciałem przetestować Apple Music, tylko nie rozumiem tego czy jeśli będę dodawał muzykę do swojej kolekcji to będzie to obciążać moje iCloud ? Ze Spotify zawsze przy zmianie telefonu pobieram swoje utwory ale chcę obciążać pamięć telefonu, a nie chmury. One w pełnym rozmiarze znajdują się na iClud, czy chodzi tylko o przechowywanie w chmurze listy tej utworów, a potem pobieranie jej na telefon ? Bo jeśli mam stracić kilka GB to ja chyba podziękuję…

 • chomik325

  Używam tylko dzięki tej możliwości wrzucenia do iCloud swojej biblioteki. Deklasuje Spotify przez ten ficzer. 🙂

 • sirrah777

  A jaką jakość dźwięku oferuje Apple?

  • Magnum44pl

   Taka samą, jak Spotify Premium. Do Tidala Hi-Fi mu daleko 🙂

   • sirrah777

    Czyli ogólnie rzecz biorąc niską. Tidal jak dla mnie jest przerzereklamowany. Niby brzmi odrobinę lepiej od Google Muzyka (która brzmi lepiej od Spotify), ale wgrany na telefon plik FLAC zostawia Tidala daleko w tyle. Więc jak dla mnie nie warto dopłacać do HiFi skoro jakość jest tylko ledwo zauważalnie wyższa.

    • Magnum44pl

     Wiadomo, że do pliku FLAC zripowanego z oryginalnej płyty streaming nie ma startu.

   • Norbert Czajkowski

    porownywalem dźwięk i dźwięk applowy m4a 256 brzmi lepiej od spotify 320 mp3…

    • Artrix

     W Spotify jeszcze dużo zmienia jakość wrzuconych piosenek przez samych autorów, mam wrażenie że Spotify w żaden sposób tego nie kontroluje.

 • Jarek

  Czy autor korzystał kiedyś że Spotyfy? Zachwycanie się możliwością tworzenia playlist, słuchania przygotowanych utworów na podstawie tego czego słuchamy, czy wysyłaniem utworów w chmurę i słuchanie ich na innych urządzeniach ma być rewelacja? W Spotyfy niczego nie muszę wysyłać. Loguję się na telefonie, słucham, wchodzę do domu odpalam komputer i słucham dalej to samo.

 • Dark1

  Spotify lepsze

 • Tomasz

  Infekowac swojego smartfona softem apple? A fuj.

 • Tomasz

  Infekowac swojego smartfona softem apple? A fuj.

 • kamil79123

  Okropny interfejs aplikacji. Wygląda to tak, jakby od 2015 roku w ogóle go nie zmieniali, nie ulepszali. Już ładniej wygląda odtwarzacz muzyki CyanogenMod 9. Opisywanie funkcji „słuchania tych samych playlist na różnych urządzeniach” przedstawiana jest jako jakaś nowość. Ja rozumiem, że ktoś może być miłośnikiem danego sprzętu, ale litości.
  „Serwis działa odmiennie do innych usług czy produktów firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jest przede wszystkim dostępny dla użytkowników innych platform.” – zdanie sugeruje, że Apple Music jako jedyna (albo nieliczna) aplikacja udostępnia usługę na różnych platformach. Jeszcze ten „ogromny plus wysyłania piosenek do iCloud”… czy Pan Mariusz zatrzymał się w 2015 roku?

  • Mariusz Nowak

   Apple generalnie nie udostępnia swoich aplikacji dla innych platform – Apple Music to jeden z wyjątków.
   Mam 300 GB bibliotekę muzyczną. Ciężko mi jeździć z płytami, których posiadam z kilkaset. Wysłanie tego wszystkiego do biblioteki muzycznej iCloud i możliwość dostępu z telefonu to ogromny plus.

 • Tomek pozdro

  Świetny poradnik.

 • Si3wc4

  „dostęp do 50 milionów utworów”.
  W opisie aplikacji w Google Play jest napisane „45 mln utworów. Zero reklam.”
  Mam więc rozumieć, że użytkownicy Androida dostają mniej?

  • Mariusz Nowak

   Posiłkowałem się informacjami na stronie Apple. Chyba ktoś nie uaktualnił opisu aplikacji w Google Play;)

   • Adrian

    To i tak jest pikuś naprzeciwko Youtube Premium. Płacę 12€ i mam dostęp do zasobów Google Music i niezliczalnych utworów z YT. Do wyboru dwie aplikacje i wszystko współpracuje z chromecastem, głośnikiem Home i mam to na każdym urządzeniu. Pieprzyć te applowskie dziwadła 🙁

    • Joanna

     YouTube music jest dobry tylko dla ludzi, którym słoń nadepnął na ucho. Chociaż płacę za YouTube Premium to używam tylko Google Music, a aplikacją YouTube music gardzę ze względu na jej tragiczną i wręcz niewyobrażalnie złą jakość. . Nie wiem jak oni tego dokonali, że dźwięk jest aż tak zły ale oferowanie tego odpłatnie to przestępstwo.

     • Adrian

      Muzykę słucham na głośniku Home więc mi to obojętne jaka jest jakość na początkowym urządzeniu. Aplikacja YT Music bardziej mi leży niż GM, a jej jakość poprawia się z aktualizacji na aktualizację 🙂x