Koniec ładowarek i kabli do iPhone’a? Unia Europejska idzie na wojnę z Apple!

Adrian Celej Artykuły 2018-11-22

Od lat dostępne na rynku telefony komórkowe wykorzystują wyłącznie gniazdo microUSB. Dzięki niemu nie musimy za każdy razem szukać odpowiedniego kabla i ładowarki, teoretycznie wszystko powinno do siebie pasować i możemy wykorzystać akcesoria od starego telefonu. Z jednym wyjątkiem – nie dotyczy to Apple.

Trochę historii

Pamiętacie stare telefony? Każdy miał inne złącze (czasem nawet w obrębie jednej marki), chcąc naładować swój telefon zawsze musieliśmy mieć przy sobie odpowiedni kabel lub ładowarkę, w tamtym czasie kable często były zintegrowane z ładowarkami. Sony Ericsson miał FastPort, Nokia miała w jednym telefonie Pop-Port i okrągłe gniazdo zasilające DC, w obu przypadkach nie była to jedyna kombinacja, starsze telefony tych producentów miały inne gniazda. Problem dotyczył wszystkich producentów, nie było jednego standardu. Z tego powodu Unia Europejska postawiła warunek – albo producenci sami się dogadają, ale zostaną wprowadzone odgórne przepisy z którymi nie będzie negocjacji. Z tego powodu producenci mimo wszystko dogadali się i do telefonów wprowadzono standard microUSB. To proste porozumienie zadziałało na całym świecie, choć nie ma takiego obowiązku, to gniazda microUSB wykorzystuje się np. w Chinach. Od porozumienia wyłamał się jeden producent, który je podpisał ale nie chciał mieć z nim nic wspólnego – Apple. Korporacja z Cupertino choć już raz zmieniała gniazdo ładowania w swoich telefonach, to nie skorzystała z rozwiązania konkurentów. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Unia Europejska ma dość Apple

usb c lightning

Apple bez wątpienia psuje całe porozumienie między producentami. Co z tego, że wszyscy producenci korzystają z microUSB, skoro Apple nadal bezkarnie trzyma się swojego? Nie da się ukryć, że korporacja w tym swój cel. Jak wiadomo akcesoria Apple są bardzo drogie, dotyczy to także ładowarek i kabli. Dla Apple to zwyczajnie dodatkowy zysk, firma nie chce, aby do ich produktów pasowały akcesoria sprzedawane za grosze. Z tego powodu do dziś wykorzystywane jest złącze lightning, nie zmieniło tego nawet wprowadzenie USB-C w MacBookach. To się jednak zmieni, ponieważ za sprawę bierze się Unia Europejska. Jako, że producent nie chce zmienić zdania dobrowolnie, to UE prawdopodobnie wykorzysta swoje uprawnienia i zmusi wszystkich producentów sprzedających swoje telefony w europie do wykorzystywania gniazd USB.

Zobacz też: Bzdura roku – Apple boi się Huawei. Cała prawda o iPhone XR

To zła czy dobra decyzja?

Z jednej strony chciałoby się powiedzieć „nareszcie!”. Bez wątpienia wprowadzenie USB-C w telefonach od Apple zwiększyłoby wygodę użytkowników oraz zmniejszyło ilość elektroodpadów. Z drugiej jednak strony pozostaje kwestia innych producentów, którzy z jakiś powodów wypuszczali sprzęty pozbawione gniazd USB. Takie sytuacje zdarzają się w zegarkach, czy one także byłyby objęte przepisami Unii Europejskiej? Pozostaje jeszcze trzeci punkt widzenia – to nic nie da. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie smartfony mają standardy szybkiego ładowania. Problem w tym, że tych standardów mamy kilka i to w kilku wersjach. Istnieje Quick Charge, Dash Charge, Pump Express, VOOC i dwie technologie od Huaweia. Pewnie coś pominąłem. Ładowarki i tak są niekompatybilne, nie inaczej jest z kablami, mamy USB-C, microUSB i kable z wydłużonymi wtykami do telefonów pancernych. Czy Unia Europejska coś z tym wreszcie zrobi? • Qba

  Warto zwrócić uwagę że USB C jest w wersjach o szybkości 1.1, 2.0, 3.1 gen 1 i 3.1 gen 2.

  Może być z lub bez bezstratego audio.

  Może mieć MHL lub nie.

  Może obsługiwać HDMI lub nie.

  Może obsługiwać DisplayPort lub nie.

  Może obsługiwać Thunderbolt lub nie.

 • Łukasz

  Podoba mi się ten pomysł. Jeszcze powinni zmusić producentów telefonów z Androidem do aktualizowania ich przez powiedzmy 4 lata, to też przyczyni się do zmniejszenia ilości elektrośmieci.

 • May Czos

  Niekompatybilność standardów szybkiego ładowania nie powoduje braku możliwości ładowania. I co ważniejsze – nie generuje góry elektrośmieci, a o to chodzi Unii.

  • Miśka

   Autor chyba nie ogarnął, albo mu zabrakło literek do pełnego artykułu 😉

 • DarekW

  Czekam na ten dzień kiedy Apple będzie musiało ujednolicić port….

  • Qba

   To może niech producenci telefonów z Androidem zaczną stosować Lightning

   • DarekW

    Tu akurat unia będzie dyktowac warunki a nie Ty to raz, dwa co jest łatwiej żeby jeden producent zmieni czy cała reszta?, po trzecie Apple się nie dzieli swoimi „innowacjami” więc wniosek jest jeden oni się będą musieli dostosować

    • Qba

     Nie ma podstaw do tego

     • DarekW

      Narazie proszą, potem wydadzą odpowiednie artykuły i każą, to przecież jest oczywiste.

     • Qba

      No ale przecież nie obejmą nimi firm z USA.

     • DarekW

      Serio, myślisz że jak firma jest z USA to może wszystko i nic i nie zrobią, dostanie np. karę i przymus jak znów się nie dostosuję zakaz sprzedaży danych sprzętów na terenie UE przecież żeby sprzedawać telefony trzeba mieć certyfikaty, unia dotychczas prosiła o „jedno gniazdko” a że Apple bodajże w 2009r obiecał się podporządkować ale z tego nie wywiązał to się zdenerwowali i wymuszą to na nim dodatkowymi przepisami.

     • Qba

      Unia prosiła o gniazdo USB w ładowarce i takie jest w ładowarce do iPhone, wiec Apple się wywiązało.
      Żadne przepisy nie regulują jakie gniazdo ma być w telefonie, a zmienianie ich pod jednego producenta byłoby naruszeniem wolnego rynku i konkurencji.

     • DarekW

      Narazie nie regulują bo unia dała wybór, nie przymus, nie chciała nikogo zmuszać, kazała tylko ujednolicić ale wszyscy się dogadali oprucz Apple tego już nie widzisz, to że w USA maja w dup… Ekologię to nie znaczy że w Europie też

     • Qba

      Zwyczajnie UE nie może nikogo zmusić do stosowania takiego czy innego portu

     • DarekW

      Może i to zrobi to kwestia czasu, a Apple żeby wyjść z tego z twarzą najprawdopodobniej zrezygnuje wtedy z portu lub zastosuje dwa jeden na UE drugi na pozostałe regiony

     • Qba

      Wątpliwe skoro w iPad Pro wprowadzili USB C.
      Zapewne za rok wprowadzą w iPhone 11.

     • DarekW

      I po problemie będzie

     • Qba

      Będzie problem bo akcesoria od obecnych iPhone nie będą działać z nowym

     • DarekW

      To będziesz musiał kupić nowe

     • Qba

      To pokazuje że UE powinna zwrócić mi koszt wymiany

     • DarekW

      Napiszesz im takie same modrosci ja tutaj i napewno ci oddadzą

 • Grzmotoruchacz2000

  Z jednej strony to rozdzielenie jest bez sensu i tylko komplikuje wszystko, z drugiej port lighting jest lepiej zaprojektowany niż USB-C

 • 0001

  Autorze… ładowarki co innego, a kable co innego. Dla mnie może być 50 różnych ładowarek ważne żeby był jeden wtyk kompatybilny ze wszystkimi.

  • Qba

   Przecież jest ten sam wtyk USB na tym końcu kabla który wtykasz do ładowarki

 • 0001

  apple cały czas myśli że jest panem świata i wszystko kręci się wokół nich i wszyscy muszą się do niego podstosować.
  Otóż tak nie jest i tego nie może zrozumieć.. po

  • Qba

   A z jakiej racji o wszystkim ma decydować UE?

   • 0001

    Jeśli ktoś się umawia na pewne rozwiązanie a później wykręca ogonem mając wszystko i wszystkich gdzieś będąc narcyzem…. to skrajne przypadki wymagają skrajnych działań …właśnie komisji europejskiej.
    Jakoś innych firm komisja europejska nie musi do niczego „zmuszać”. Apple jak zawsze musi być wyjątkiem i dziwolągiem…

    • Qba

     Apple na nic się nie umawiało.

     • 0001

      Mamy informacje o umowie.
      A nawet jakby się nie umawiało to dla NAS konsumentów wszystkie firmy się porozumiały żebyśmy MY konsumenci, klienci mieli wygodnie… tylko oczywiście NIE Apple które ma NAS gdzieś.
      Ps. Apple nie jest dla samego siebie tylko jest dla ludzi dla konsumentów więc powinni robić wszystko żebyśmy MY MY MY mięli wygodnie.

     • Qba

      Doczytaj umowę, bo wyraźnie mówi ona o porcie USB A w ładowarce i Apple taki stosuje.
      Nie ma w niej mowy jaki port ma być w telefonie.
      Dla konsumentów wygodniejszy jest port Lightning bo kompatybilny z akcesoriami do iPhone.

     • 0001

      Dalej nie rozumiesz idei i to że my konsumenci jesteśmy najważniejsi i pod nas powinno stosować się rozwiązania.
      Jakby Apple było same dla siebie by było bez sensu i by dawno znikło z rynku. Wyjaśniając dla zrozumienia…. Policja lekarze sędziowie urzędnicy nie są sami dla siebie są dla NAS, mają nam służyć pomocą

     • Qba

      No przecież to konsumenci wybrali portfelem i wolą kupować iPhone z Lightning niż telefony z USB C.

      Wiec może niech to producenci telefonów z Androidem zrezygnują z USB C na rzecz Lightning.

     • 0001

      Ale też wybrali 20 innych firm swoim portfelem w których kupują więcej telefonów niż u Apple.
      Po drugie… Jeśli 20 firm przyjęło bardzo dobre i wygodne rozwiązanie podłączenia telefonu to jeden dziwoląg który mówi nie dla nie, pokazuje swój narcyzm. jeśli tego nie rozumiesz trudno …nie będę się bił z koniem 🙂

     • Qba

      Na tym polega wolność wyboru i swoboda gospodarcza.

     • 0001

      Wolność nie ma z tym nic wspólnego. Mylisz pojęcia. Wolność wolnością ale Są pewne uregulowania prawne które powodują że żyje nam się lepiej łatwiej i wygodniej i taki cel przyświecał wprowadzeniu jednego złącza. i to nie jest żadne ograniczenie wolności. Jeśli Apple tego nie rozumie i nie chce wprowadzić to co wprowadza większość, a co jest dobre świadczy tylko jak już powiedziałem o jej narcyzmie. Pa

     • Qba

      Co jest dobrego w opłatach licencyjnych za USB C?

      Ewidentnie nie rozumiesz dlaczego Apple go nie stosuje.

     • 0001

      No tak bo najlepiej żeby wszyscy płacili tylko jednemu słusznemu ,sprawiedliwemu Apple. No niestety tak się nie da. Inni jakoś mogą płacić jak mówisz opłaty licencyjne i nie robią z tego szumu.
      Zaznaczam iż Nie bronię ani jednej ani drugiej strony. Jeśli jakieś rozwiązanie jest dobre pożyteczne i słuszne dla ogółu zawsze będę po tej stronie niezależnie od sympatii lub jej braku.

     • Qba

      A dlaczego Apple miałoby płacić licencje za USB?

     • 0001

      Dlatego bo dla nas klientów wprowadzenie 1 standardu podłączenia jest wygodne. Także kupując nowy sprzęt nie wydajesz pieniędzy na dodatkowe ładowarki i kable. Wszystko w temacie!

     • Qba

      No ale to jest argument za tym aby producenci telefonów z Androidem wprowadzili port Lightning.

      Dzięki temu nie trzeba będzie kupować nowych ładowarek i kabli ani wymieniać akcesoriów.

     • 0001

      Chyba łatwiej jednemu producentowi wprowadzić to złącze niż 30 innym zmieniać na to rozwiązanie, które ma tylko jeden.

     • Qba

      Trudniej, bo nie ma akcesoriów na USB do iPhone i w dodatku konsumenci musieliby wymieniać te co mają z Lightning na nowe z USB.

     • 0001

      Mamy informacje o umowie.
      A nawet jakby się nie umawiało to dla NAS konsumentów wszystkie firmy się porozumiały żebyśmy MY konsumenci, klienci mieli wygodnie… tylko oczywiście NIE Apple które ma NAS gdzieś.
      Ps. Apple nie jest dla samego siebie tylko jest dla ludzi dla konsumentów więc powinni robić wszystko żebyśmy MY MY MY mięli wygodnie.

 • Karls

  Było by ciekawie gdyby to przeszło, ale nie wydaje mi się to prawdopodobne. Apple jak już wspomniał Autor artykułu, za dobrze zarabia na tej celowej niekompatybilności. To jest trochę jak z tuszami do drukarek po absurdalnych cenach. Czy z tym UE też zamierza coś zrobić?

 • Rojo

  I bardzo dobrze! Takie standaryzacje w świecie IT to ja rozumiem. Może niewiele o tym wie ale to dzięki standaryzacji w dziesejszym świecie tak nam łatwo korzystać z internetu. Kiedyś to musiałeś mieć wszystko, czyli od modemu do karty sieciowej w komputerze jednego producenta. Dziś na to są położone standardy, dzięki którym mamy Ethernet czy WiFi 😉

  • Qba

   Może niech producenci telefonów z Androidem zaczną stosować Lightning to wszędzie będzie ten sam standard.

   • Rojo

    Jest to rozwiązanie, choć uważam że telefonów z portem USB jest więcej niż lighting, więc będzie mniejszą ilość ludzi bolało 😉

    PS: Czy kiedyś nie było tak że co iPhone to inne złącze?

 • Zdzisław Dyrman

  Niech zakażą też wypuszczania nowych sprzętów ze starym microUSB. Skoro od kilku lat wchodzi inny standard tzn USB-C to stary powinien całkowicie odejść do lamusa.

 • mindla

  Tu akurat jak najbardziej popieram działania UE, ma być standard i tyle a nie różne rozwiązania bo apple musi zarobić na koszmarnie drogich akcesoriach.

  • Qba

   To może niech producenci telefonów z Androidem zaczną stosować Lightning i wszędzie będzie jeden standard.

 • hajla

  czy unia europejska opłaci Apple koszt wykupienia licencji na wtyczke usb-c? co jezeli za rok wymysla lepsza wtyczke, pozwalajaca przesylac wiecej informacji? jak szybko urzednicy zareaguja aby nie blokowac postepu?

  • Blokować postępu? A czy Apple wypuściło kiedykolwiek jakiś prawdziwie oryginalny i autorski produkt? Nie. Umieją natomiast najlepiej ze wszystkich sprzedawać

   • hajla

    Ale dlaczego tak wszystkim zalezy na uszczesliwianiu aplowcow?

    • mindla

     Zapłać „se” za dobry słownik i go używaj.

   • Michał

    Iphone, Ipad.

   • Qba

    Lightning, Thunderbolt

  • Sebosz

   Apple nie ma licencji na USB C? To co to wejście robi w makach i iPadach?

   • hajla

    Ale musi placic za to. Skoro znuszaja ich do implementacji gniazda w iphonach to noech urzendicy za to zaplaca. A nie przeciez zaplaca podatnicy…

    Co to w ogole za problem z tym zlaczem? Aplowcy nie widza problemu za to androidziarze za wszelka cene chca ich uszczesliwic.

    • Qba

     To może odwrotnie, niech producenci telefonów z Androidem zaczną stosować Lightning.

 • Sebosz

  Czyli na rynku nie mogą istnieć DWA różne złącza, bo to powoduje już totalną katastrofę ekologiczną? Unia się już na siłę przypier*ala do wszystkiego byle wyciągnąć kasę, jak nie od Google’a to od Apple’a, a płacić za to wszystko musimy my.

  • Wyciągnąć kasę? A pomyślałeś chociaż chwila chwilę o tych elektrośmieciach i co się z nimi dzieje? Otóż są odkładane i się cały czas gromadzą. Jeśli nie zaczniemy robić czegoś z tym gównem i pazernością korporacji to utoniemy w śmieciach. Poza tym po co ci pięćset rodzajów ładowarek? Nie daje to nic oprócz kłopotów

   • Sebosz

    A, to jak jedno Apple zmieni Lightning na USB C to nagle znikną wszystkie elektrośmieci? Proszę Cię… Może jeszcze powinniśmy w ogóle zakazać różnych systemów operacyjnych i przejść na jednego słusznego Androida, w końcu dzięki temu i społeczności moderskiej stare telefony można aktualizować i mogą dalej działać. Albo w drugą stronę – zakażmy androida, bo urządzenia z tym systemem już po 2-3 latach stają się niewspieranymi elektrośmieciami.

    • Dark1

     Ale pomysl też o akcesoriach do telefonu, wiele rzeczy jest teraz bezprzewodowych i trzeba je ładować. Chyba lepiej zunifikować porty niż mieć 2 różne kable, jeden do telefonu a drugi do słuchawek na przykład

    • thecraven

     Zgodzę się z Tobą w kwestii braku wsparcia dla smartphonów z androidem. W tym przypadku Unia powinna narzucić określony czas, w którym producent jest zobowiązany zapewnić aktualizacje zabezpieczeń dla swojego urządzenia. Nie uważam jednak, żeby był potrzebny przymus narzucania aktualizacji urządzeń do nowszych wersji systemu operacyjnego, bo wymaga to od producenta dużego nakładu pracy poświęcanej urządzeniu, na którym już nie zarobi. Może właśnie dlatego, że Apple zapewnia aktualizacje OSa starszym urządzeniom, uzasadnione jest to, że iPhony są droższe od telefonów z Androidem, jednak mi osobiście ceny flagowców i iPhonów wydają się mocno przesadzone.

     Co do standardu złącz, to myślę, że powinien zostać opracowany wspólny standard dla gniazda ładowania, natomiast sposób przesyłania danych przy obecnych możliwościach bezprzewodowych powinien być realizowany w dowolny sposób.

  • Squadack

   Ależ są dwa – microUSB i USB-C – po co jeszcze trzeci?

   • Sebosz

    USB C wypiera microUSB w urządzeniach, które to złącze posiadały. Lightning powstał 2 lata przed USB C i nadal jest lepszym i bardziej wytrzymałym złączem niż nowszy twór.

    • matraf1

     Za to łamliwosc/kruchosc tychże kabli (Lighting) jest większa od wykalaczki

     • Grzmotoruchacz2000

      To celowe działanie chroniące port w urządzeniu

     • thecraven

      Łamliwość i kruchość przewodu chroni port? Tutaj nie mogę się zgodzić. Port to chroniły świetne przewody ze złączem magnetycznym, bo przy szarpnięciu się odłączały. W tym przypadku przewód zwyczajnie szybko się psuje i trzeba wydać pieniądze na nowy.

     • Grzmotoruchacz2000

      Oczywiście, że magnetyczny byłby najlepszy. Ale często stosuje się metodę stosowania słabych elementów tanich tak aby nie uszkodzić tych drogich

     • thecraven

      Wiem o czym mówisz. Nie wyobrażam sobie jednak, jak sam przewód, w tym przypadku, miałby ochronić gniazdo. Najbardziej newralgicznym elementem, moim zdaniem, jest tutaj wtyczka, a jak wiadomo psują się przewody.

     • Grzmotoruchacz2000

      Aaaa myślałem, że przez łamiący się przewód masz na myśli wtyczkę. W takim razie faktycznie, dziadostwo

     • BlahFFF

      W przeciwienstwie do microUSB czy USB-C, w przypadku lightning ciezko jest uszkodzic mechanicznie samo gniazdo bo konstrukcyjne jest bardziej idiotoodporne. Nagminnie uszkadzane sa za to przewody (jakosc zamiennikow jest bardzo niska, oryginalne Apple tez do rewelacyjnych nie naleza). W przypadku USB-C, nawet pomimo tego ze jest obustronne zdarza sie uzytkownikom zniszczyc je mechanicznie a samo zlacze tez z czasem potrafi sie wyrobic, nawet w ciagu kilku miesiecy (mocno skrajny przypadek albo kompletnie skopany telefon – nie pamietam juz co to byl za model, ale z tego co sprawdzalem premiere mial ok pol roku wczesniej a przewod wypadal mi calkiem z gniazda – nie wiem jak klient do tego doprowadzil).

      Z dwojga zlego, lepiej zeby uszkadzaly sie przewody anizeli samo gniazdo ktore ciezej naprawic/wymienic.

    • Damian Kuśmierz

     Lightning w żaden sposób nie może konkurować z usb c

     • Qba

      Bo jest szybszy i obsługuje bezstratne audio

     • Damian

      Otóż bzdury piszesz – nie jest szybszy, zaś USB -C również obsługuje bezstratne audio (zresztą w interfejsie lightning wykorzystano specyfikację UAC 3.0, opracowaną dla USB).

     • Qba

      USB C może opcjonalnie obsługiwać bezstrate audio, ale w praktyce nikt tego nie wprowadził.

     • Damian

      Po pierwsze skąd wiesz, że nikt nie wprowadził bezstratnego audio w USB-C.
      Po drugie, w kontekście powyższego artykułu i twojego poprzedniego wpisu – nic nie stało na przeszkodzie, aby Apple wyposażył swoje iPhony w USB-C z obsługą bezstratnego audio i najszybszym protokołem USB.

     • Qba

      Stąd że USB Org podaje że nikt nie wprowadził.

      Na przeszkodzie stoją koszty licencji i niekompatybilność z akcesoriami.

     • Damian

      Proszę bardzo – przykładowy zewnętrzny przetwornik DAC z obsługą bezstratnych strumieni audio via USB: https://audiopolis.pl/oppo-ha-2se-ha2se-wzmacniacz-sluchawkowy-z-przetwornikiem-dac.html – tutaj w wersji micro USB (USB 2) a tutaj: https://www.amazon.com/Adapter-CONMDEX-Headphone-Amplifier-Samsung/dp/B077GS8G3N?language=en_US – w wersji USB-C

      Koszty licencji czego? Napisz konkretnie do czego odnosisz drugi akapit?

     • Qba

      Ale mam na myśli że żaden producent telefonów nie wprowadził obsługi.

      Koszt licencji portu USB C.

     • Damian

      Oczywiście że producenci telefonów wprowadzili obsługę bezstratnego audio po USB i nie tylko USB-C a także microUSB.

      Dla producentów nawet budżetowych słuchawek z Androidem koszt licencji USB-C nie stanowi problemu (przykład: https://www.efoxtienda.com/bluboo-s1-4gb-ram-64gb-rom-mtk-helio-p25-25ghz-octa-core-55-pulgadas-25d-sharp-fhd-bezel-less-pa-g-1253494?wgu=6639_160367_15430829998209_4593c1c4e5&wgexpiry=1550858999&utm_source=webgains&utm_medium=affiliate&utm_campaign=71545&siteid=160367), a dla Apple to jest problem? Nie rozśmieszaj mnie.

     • Qba

      Przy 100 mln sztuk iPhone rocznie koszt idzie w miliardy dolarów

     • Damian

      „Przy 100 mln sztuk iPhone rocznie koszt idzie w miliardy dolarów” – kolejny, który żyje w totalnym oderwaniu od rzeczywistości. Idąc twoim tokiem rozumowania, przy takiej kwocie jaką podałeś, koszt licencji dla jednego tylko urządzenia musiałby wynosić minimum 10$, co w przypadku smartfona za 80$ (do zakupu którego wstawiłem link) stanowi 1/8 ceny tylko za samą licencję na USB-C dla jednej sztuki urządzenia. A co w przypadku takiego zewnętrznego DAC za 12,9$ (do zakupu którego również wcześniejwstawiłem link) – w jego przypadku około 80% jego wartości musiałaby stanowić taka licencja, a w przypadku takiej ładowarki za niecałe 9$ (po przeliczeniu) , producent musiałby dopłacać do każdej sztuki. Czy ty wogóle rozumiesz, czy zastanowiłeś się o czym piszesz? Odstaw w końcu propagandę i rusz szarymi komórkami.

     • Qba

      Do tego trzeba doliczyć koszt licencji na kable, ładowarki i akcesoria.
      Co spokojnie daje 1 mld urządzeń, więc wystarczy że koszt licencji od jednego portu wynosi kilka $ i już jest koszt kilka mld $ rocznie.

     • Damian

      „koszt licencji od jednego portu wynosi kilka $” – jakie kilka $ ? Przeczytaj jeszcze raz, ale tym razem uważnie co napisałem.

   • Qba

    Jest kilka wersji microUSB i USB-C

    • Damian

     Micro USB owszem – jest kilka wersji, zaś USB-C jest jedna wersja

     • Qba

      1.0
      2.0
      3.1 gen 1
      3.1 gen 4
      To cztery wersje.

     • Damian

      Znów bzdury piszesz.
      Jest Micro-A, Micro-B – to dwa rodzaje Micro-USB oraz USB-C.
      USB-C to rodzaj złącza i jest jedna wersja, zaś ty piszesz podając cyferki nie o złączu a o standardach transmisji USB.

     • Qba

      No ale co mi z takiej standaryzacji kiedy są porty USB C 1.0 bez obsługi MHL, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt

     • Damian

      Zobacz jeszcze raz – odpisałem na twoją odpowiedź dotyczącą złącza, a kolejne komentarze oderwałeś już od głównego wątku. Jednakże to co odpisałeś „są porty USB C 1.0 bez obsługi MHL, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt” nie ma za bardzo sensu.

     • Qba

      Ma bo pokazuje że USB C nie zapewnia standaryzacji

     • Damian

      Ażeby uzmysłowić ci jakie bzdury piszesz („No ale co mi z takiej standaryzacji kiedy są porty USB C 1.0 bez obsługi MHL, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt”) i że jednak nie mają one sensu zamieszczę pewien link do portu lightning, który nie obsługuje przesyłu danych, czy dźwięku, czy obrazu, a nawet ładowania: https://appstudio.org/wp-content/uploads/2012/09/iphone5-11_nowm.jpegx