ios 12.1.2

Oto moje ulubione nowości w iOS 12

3 minuty czytania
Komentarze

iOS 12 nie będzie rewolucją na miarę pierwszych wersji, czy choćby iOS 7, który kompletnie zmienił wygląd mobilnego systemu. Może jednak stać się jednym z najlepszych systemów Apple. Postawiono na wydajność, szybkość, dopracowanie szczegółów. Pojawi się też w iOS 12 kilka nowości. Nie są one oszałamiające – wydają się po prostu przydatne. Poniżej te, które podobają mi się najbardziej.

Zobacz także: Trzy nowości od Xiaomi w drodze – wiele pozytywów, ale też można narzekać

Aplikacja Miara i AR Kit 2.0

iOS 12 obsługuje AR Kit 2.0. Dotychczas mogło się wydawać, że większość użytkowników systemu w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia platformy rozszerzonej rzeczywistości. Apple nie reklamowało też nowego rozwiązania odpowiednio agresywnie. Może byłoby inaczej, gdyby AR Kit zarezerwowany był tylko dla nowych urządzeń. Jednak najstarsze kompatybilne modele pochodzą z 2015 roku. Jedną z ciekawszych aplikacji dostępnych w App Store jest IKEA Place. Program pozwala ustawić w przestrzeni wirtualne meble oraz sprawdzić jak będą wyglądały w naszym pomieszczeniu. Obiekty są w skali 1:1, a całość prezentuje się imponująco. Mimo tego, w rozpowszechnieniu platformy na pewno przeszkadzał brak systemowej aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość. W iOS 12 wreszcie się to zmieni, co pomoże w promocji rozwiązania. Aplikacja Miara, dzięki AR umożliwi nam zmierzenie rozmiarów przedmiotów. Bardzo funkcjonalna, a zarazem prosta rzecz.

apple measure app

Zamykanie aplikacji w iPhonie X

Dotychczas rozwiązane to było, w porównaniu do innych modeli, naprawdę kiepsko. Trzeba było wykonać zbyt wielu ruchów. Problem dotyczy tylko i wyłącznie flagowego modelu. Najpierw musieliśmy wykonać na ekranie gest palcem do góry. Następnie trzeba było go przytrzymać na otwartej karcie i poczekać na pojawienie się w rogu ikonki z minusem. Dopiero wtedy mogliśmy nacisnąć minus lub przesunąć kartę do góry. Uff, gotowe, aplikacja zamknięta. W iOS 12, tak jak w innych iPhone’ach, nie musimy trzymać palca na karcie aplikacji. Kiedy pojawia się lista, przesuwamy po prostu kartę do góry. Może zamykanie programów nie jest czymś co trzeba wykonywać często, ale dotychczas było to dla mnie szalenie irytujące.

Apple_iOS_11.4_supports_new_HomePod_music_control_05292018

Automatyczne aktualizacje systemu

Ciekawe jest, że funkcja ta pojawia się dopiero teraz. Większość posiadaczy urządzeń z iOS aktualizuje je przecież jak najszybciej. To chyba krok w ich stronę. Na pewno poprawi też statystyki Apple, jeśli chodzi o instalację najnowszych wersji oprogramowania. Mimo wszystko – automatyczne instalacje systemu będą opcjonalne i domyślnie wyłączone.

Powiadomienia i Screentime

Apple wysłuchało moich próśb. Wreszcie powiadomienia w iOS będą do czegoś przydatne. Zyskały możliwość grupowania, a jednym gestem możemy usunąć wszystkie z danej aplikacji. Screentime zadba o to, żebyśmy zbyt dużo czasu nie spędzali przeglądając treści czy serwisy społecznościowe. Moim zdaniem tom świetny pomysł.

Wykres wykorzystania akumulatora

Apple zmienia swoje podejście i robi wszystko, żeby zatrzeć złe wrażenie po aferze z akumulatorami w iPhone’ach. Promocyjna cena wymiany baterii obowiązuje do końca roku Przypomnę, że w Polsce jest to kwota 129 zł i dotyczy iPhone’ów 6 i wszystkich nowszych. Wreszcie w iOS 11.3 pojawiła się informacja o kondycji ogniwa w naszym urządzeniu i gotowości na najwyższy pobór mocy. W iOS 12 informacji będzie jeszcze więcej. Mam wrażenie, że dla większości użytkowników zbyt wiele.

ios 12

Nowa tapeta

Nie ma się z czego śmiać. W iOS nie zmienia się pod względem designu zbyt wiele. Ponoć musimy poczekać na to do kolejnej wersji. Na osłodę zostaje nam efektowna, jak zwykle tapeta.

Źródło: własne, Apple

Motyw