Apple, w kolejnej wersji iOS skopiuj powiadomienia od Androida!

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-04-23

Powiadomienia na smartfonach bywają irytujące. Teoretycznie mają nas poinformować o najważniejszych wydarzeniach, a są rozpraszające i denerwujące. Przy pierwszej konfiguracji urządzenia z iOS, pobraniu wszystkich, potrzebnych nam aplikacji musimy wykonać jedną bardzo ważną czynność. Jest to przegląd powiadomień, ich uważna konfiguracja i dostosowanie do naszych potrzeb. W innym przypadku otrzymamy ogromny przesyt zalewających nas informacji. Jest to spowodowane nieintuicyjnym rozwiązaniem ustawień tego elementu. Ciężko powiedzieć o co chodziło Amerykanom, proponując takie rozwiązanie. Według mnie jest to pierwsza rzecz do zmiany w iOS.

Zobacz także: Hybryda iPada z komputerem Mac? Szef Apple ma swoje zdanie na ten temat

Rozwiązanie w postaci wyłączenia jak największej liczby powiadomień aplikacji w ustawieniach telefonu jest po prostu konieczne. Każdy nowy program, który instalujemy od razu chce dostać się na ekran blokady. Okienko, które pojawia się przy tym można przeoczyć. Niestety, system Apple ma od lat ogromny problem z utrzymaniem porządku w tym aspekcie.

Według Apple jest bardzo prosto

Wszystkie powiadomienia są teoretycznie w jednym miejscu. W systemie iOS 11 możesz wyświetlić wszystkie swoje powiadomienia na ekranie blokady oraz szybko uzyskać do nich dostęp bez względu na to, na jakim ekranie jesteś. Po prostu przesuń palcem w dół dowolnego ekranu, aby wykonać działania związane z powiadomieniami:

 • Odpowiadanie lub wyświetlanie dodatkowych informacji: przesuń palcem w lewo na powiadomieniu i stuknij opcję Pokaż. Jeśli masz telefon iPhone 6s lub nowszy, mocno naciśnij powiadomienie – wykorzystuje to 3D Touch.
 • Otwieranie powiadamiającej Cię aplikacji: przesuń palcem w prawo na powiadomieniu.
 • Usuwanie powiadomień: stuknij ikonę  „X”, a następnie stuknij pozycję Wymaż. Na telefonie iPhone 6s lub nowszym naciśnij mocno ikonę „X”, a następnie stuknij opcję Wymaż wszystkie powiadomienia.

ios powiadomieniaios powiadomienia

Rzeczywistość jest inna

Prawda jest taka, że o wiele lepiej radzi sobie system Google. Na obu platformach nie brakuje ustawień powiadomień. W iOS, w przypadku ustawień dla dowolnej aplikacji mamy do dyspozycji sześć różnych opcji. Przede wszystkim możemy je włączyć i wyłączyć. Jeżeli je uruchomimy – pojawia się pięć możliwości. Po dodaniu wszystkich możliwych kombinacji otrzymamy pięćdziesiąt różnych sposobów w jaki sposób powiadomienie może się pojawić lub nie na iPhonie. Tych opcji według mnie jest stanowczo za dużo. iOS grupuje je od najnowszych do najstarszych, przy czym nie porządkuje notyfikacji z jednej aplikacji – możemy mieć ich tyle, że trzeba kilkukrotnie przewijać ekran.

Android radzi sobie dużo lepiej

Możliwości też jest sporo, jednak same powiadomienia są dużo bardziej przemyślane. Przede wszystkim mogą pojawiać się w zasobniku powiadomień i na ekranie blokady po cichu. Nie muszą zwracać naszej uwagi tak denerwująco jak na systemie Apple. Znacznie lepsze jest też ustalanie priorytetów. Można to zrobić według ważności, a nie chronologicznie. Rzeczy najważniejsze są zwyczajnie najbardziej widoczne. Są też pogrupowane. Powiadomienia z tych samych aplikacji pojawiają się tylko w kilku linijkach. Te na iPhonie (z jednego programu) potrafią zająć cały ekran – jest to kuriozalne.Można przeskoczyć bezpośrednio do ustawień powiadomień z samego powiadomienia, naciskając je powoli, a następnie dotknąć ikonę koła zębatego. Na iPhonie, gdy pojawia się denerwujące powiadomienie, musimy je zamknąć, a następnie przejść do ustawień. Następnie znaleźć aplikację i zmienić ustawienia powiadomień. Mimo wszystko notyfikacje przeszły pewne zmiany w iOS. Wcześniej były bezsensowne, teraz są zwyczajnie denerwujące. Mimo wielu ustawień dalej nie można sobie z nimi poradzić. Mam nadzieję, że kolejna wersja mobilnego systemu Apple załatwi ten problem. Obecnie na ekranie można mieć totalny bałagan.

Źródło: własne, The Verge • SierotSiewca .

  LOL. Akurat powiadomienia w iOS od dawna łatwo było zarządzać i nie wkurzały. O czym autor plecie? Zero konkretów.
  Powiadomienia w iOS da się ustawić o wiele wygodniej i prościej, z jednego miejsca – z ustawień. Co do szczegółów teści to już trzeba szukać w opcjach programu z listy ogólnej w aplikacji Ustawienia.
  Przeróbka ich na styl androida to pomyłka.

  • DrDisqus

   Dokładnie! Autor chyba sam nie wie o czym pisze.

   • Mariusz Nowak

    Jestem użytkownikiem iOS od lat, dlatego doskonale wiem co piszę. Szkoda, że nie mam zrzutu ekranu mojego iPada z wczoraj. Na ekranie kilkanaście powiadomień z jednej aplikacji. Nie zniknęły, mimo, że odebrałem je na iPhonie. Wszystko się synchronizuje, a to akurat nie!
    Podtrzymuję swoje zdanie, zarządzanie powiadomieniami od zawsze na iOS kuleje.

    • DrDisqus

     Czasem widzę większą ilość powiadomień z gier na iPadzie mojego synka. Tylko on ma 4 lata i nie umie jeszcze za bardzo czytać, więc kiedy apka go pyta o pozwolenie na wysyłanie powiadomień typu push może źle kliknąć.

    • DrDisqus

     U mnie wyskakuje codziennie dużo powitaniem z iMessage, Slacka, przypomnień etc, ale na ekranie zostają tylko jakieś pojedyncze, którym pozwoliłem. A tak to mam je głównie na zegarku. A jeżeli jestem przy komputerze aktywny to nie wyskakują, bo system wie że nie musi ich pokazywać, skoro widzę sytuację na ekranie. Kiedy odejdę od komputera pojawiają się na zegarku. Czysto, prosto i bez wkurzania. https://uploads.disquscdn.com/images/b85c1b8c4544a8d52903485752948a62d63025c4a444a78033c4d8b93ecc77c3.jpg

  • łukasz Jedryszczyk

   A w androidzie nie da się w jednym miejscu? Zresztą w Antku wystarczy przytrzymać na palec na danym powiadomieniu by zmienić jego opcje bez wchodzenia w ustawienia

 • derpr

  Na iOS powiadomienia są domyślnie zablokowane. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pyta o zgodę na wyświetlanie powiadomień poprzez okienko modalne z prostym pytaniem i dwiema możliwymi odpowiedziami. Nie da się tego okna przeoczyć bo jest na środku ekranu i uniemożliwia korzystanie z aplikacji do momentu podjęcia decyzji.

  Widzę że żerujesz ładnie na popularnym „hejcie” na apple i nieświadomości użytkowników androida jak to wygląda u konkurencji.

  • DrDisqus

   Uff, już myślałem, że to tylko ja miałem przeświadczenie, że autor bredzi coś od rzeczy 😉

  • Piotr Rogulski

   Niestety problem jest w tym, że dużo ludzi akceptuje co popadnie, byle tylko jak najszybciej przejść do aplikacji

   • derpr

    No to trudno winić producenta OSu o to, że użytkownicy klikają bezmyślnie co popadnie. Osobiście winiłbym twórców aplikacji, którzy żądają więcej uprawnień niż jest to uzasadnione i zaśmiecają użytkownika powiadomieniami.

    • Jan Kowalski

     Nie sposób się nie zgodzić. Pytanie o pozwolenie jest jak wół, trzeba być wyjątkowym cepem albo klikać wszystkie OK jakie się pokażą na ekranie bez czytania o co chodzi. A to, że byle gierka i właściwie każda, nawet najbardziej duperelna aplikacja chce nas spamować to nie wina producenta systemu tylko nadpobudliwych twórców aplikacji. Domyślnie nic się nie pojawia, wszystko musimy poprzedzić zgodą. Stąd prosty wniosek, że autor artykułu to jednak jeden z tych wyjątkowych ludzi ze świądem palca. 😉

 • DrDisqus

  Bardzo ciekawe, bo powiadomienia w iOS to jedna z rzeczy, które moim zdaniem jest o wiele mniej irytujące niż na Androidzie. I za to o wiele bardziej lubię ten system. Większość mam i tak wyłączonych, wskakują mi na watcha lub komputer – bo w iOS/macOS wystarczy na dowolnym spiętym urządzeniu kliknąć drzemkę lub zamknąć i robi się to w jednym momencie na wszystkich innych urządzeniach. Ale widzę, że autor na inne przemyślenia na ten temat. Ps. Na Androidzie zawsze wkurzają mnie ikonki na górnym pasku siejące zamęt.

  • łukasz Jedryszczyk

   Chyba najbardziej chodzi o brak grupowania powiadomien w IOS

 • Maciej Bartnicki

  Dlatego ja na androidzie 6.0 nie m takich problemów 🙂

 • Żaba Monika

  Jest tam błąd – każda nowy program – chyba miało być każdy nowy program 🙂

  • Mariusz Nowak

   Poprawione. Dzięki;)x