MediaTek Helio G60 nadchodzi

MediaTek Helio A22 – ten SoC zasili masę smartfonów

2 minuty czytania
Komentarze

MediaTek mimo starań nie został wiodącym producentem procesorów dla flagowych smartfonów. Mimo wszystko jest bardzo ważnym graczem (o ile nie najważniejszym) w segmencie układów montowanych w budżetowcach i średniakach. Przedstawicielem tej półki został chipset Helio A22, który zadebiutował kilka dni temu w Xiaomi Redmi 6A. W tamtej chwili na temat nowego układu nie wiedzieliśmy prawie nic, dopiero teraz MediaTek udostępnił specyfikację.

Co potrafi MediaTek Helio A22?

MediaTek Helio A22 został wyposażony w 4 rdzenie ARM Cortex-A53 taktowane zegarem 2 GHz. Oczywiście jest to układ 64-bitowy. Procesor jest w stanie obsłużyć maksymalnie 3 GB pamięci RAM LPDDR3 lub 6 GB LPDDR4x. Zabrakło jednak wsparcia dla pamięci UFS – przewidziano jedynie montaż przestarzałych kości eMMC 5.1.

Multimedia nie są mocną stroną Helio A22

Dzisiejsze układy SoC to nie tylko procesor, ale także moduły łączności i układ graficzny. Ten ostatni krótko mówiąc nie powala możliwościami. Helio A22 został zintegrowany z nieznanym GPU PowerVR. Jego możliwości są skromne – obsługuje wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości 1600 x 720 px. Maksymalna rozdzielczość dekodowanego i odtwarzanego wideo to 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Układ obsługuje pojedynczy aparat o maksymalnej rozdzielczości 21 MPx lub podwójny o rozdzielczościach do 13 i 8 MPx.

Moduły łączności nie odstają od konkurencji

MediaTek Helio A22 obsługuje łączność LTE Cat-4 (150/50 Mbps), Cat-7 DL (300 Mbps pobieranie) Cat-13 UP (150 Mbps wysyłanie). Nie zabrakło obsługi różnych technologii lokalizacji – GPS, Galileo, Glonass, Beidou. Poza tym znajdziemy jeszcze WiFi a/b/g/n/ac, bluetooth 5.0 i radio FM, ani słowa o NFC. MediaTek wyposażył SoC w zestaw własnych technologii – CorePilot, Imagiq, MiraVision, NeuroPilot, Pump Express oraz Tiny Sensor Hub. Układ będzie produkowany w 12-nm procesie litograficznym.

Zobacz też: Xiaomi Mi 8 to bezczelna kopia iPhone’a X, której fani nie chcieli

To układ dla naprawdę tanich smartfonów

Powyższa specyfikacja nie pozostawia złudzeń – ten układ powstał z myślą o najtańszych telefonach na rynku. Może samo CPU nie jest złe, jednak układ graficzny grzebie jego możliwości. Już teraz możemy zapomnieć o takich funkcjach, jak nagrywanie filmów w 4K lub w 60 klatkach na sekundę. Było to do przewidzenia, głównie ze względu na literę A w nazwie. Trzeba jednak pamiętać, że to nie MediaTek produkuje smartfony, a zewnętrznie producenci i to od nich zależy, jak będzie działał gotowy telefon oraz czy będziemy z niego zadowoleni. Słabe możliwości usprawiedliwia cena – Xiaomi Redmi 6A zostało wycenione w przeliczeniu na raptem 340 zł. Za taką kwotę nie można wymagać niczego więcej.

Źródło: MediaTek

Motyw