elastyczny wyswietlacz samsung smartfon

Samsung chce być pierwszy z elastycznym smartfonem, ale czy to się uda?

4 minuty czytania
Komentarze

W 2013 roku poznaliśmy LG G Flex i Samsunga Galaxy Round. Oba te smartfony cechowały się tym, że ich wyświetlacze zostały wygięte. To był pierwszy znak, że w drodze są urządzenia, które rozwiną ten koncept. W międzyczasie pierwsza firma kompletnie zrezygnowała z tego pomysłu, a druga przeistoczyła w ekrany zakrzywione na krawędzie obudowy. Mimo wszystko dzisiaj analitycy są zgodni – elastyczne smartfony nadchodzą wielkimi krokami i nikt nie ma wątpliwości, że pojawią się w przyszłym roku.

Na początek swego rodzaju wyjaśnienie – nie traktujcie zbyt dosłownie pojęcia „elastyczne smartfony”. Kwestia ta ma się identycznie, co do „bezramkowców”, czyli nie można wszystkiego brać dosłownie. O ile ramki wciąż są, ale coraz mniejsze, to elastyczność będzie sprowadzać się do tego, iż urządzenia będą po prostu wyposażane w składane na pół wyświetlacze. To już pokazuje, że sposobów na wykorzystanie tej technologii jest od groma i jestem niemalże pewny, że premiery takowych urządzeń rozbudzą coraz nudniejszy rynek.

Elastyczny Samsung po prostu musi być pierwszy

Jak ustalił magazyn Style, kontaktując się z różnymi analitykami, Samsungowi bardzo zależy na tym, żeby być pierwszym producentem, który przedstawi nowy pomysł na budowę smartfonów. Wszystko sprowadza się do psychicznej konkurencji. Jeśli Koreańczycy będą pierwsi, to reszta będzie „naśladować” i to właśnie Galaxy X – czy jakkolwiek inaczej nazwany model – będzie wzorem, do którego dostawiane będą kolejne propozycje.

W ramach przypomnienia, po raz kolejny pojawiła się wzmianka na temat zastosowania specjalnego wyświetlacza OLED, który rozłożony będzie mierzył po przekątnej 7,3-cali, a złożony 4,5-cala. Idealne połączenie wygody obsługi i wielozadaniowości? Być może, ale kiedy te pogłoski zamienią się w rzeczywistość? Ponownie wracamy do wspomnianych analityków, którzy twierdzą, że dostawcy przywiozą części Samsungowi w listopadzie, co pozwoli zaprezentować stosowny model w pierwszej połowie przyszłego roku. Sam prototyp ma się już pojawić na styczniowych targach CES w Las Vegas.

samsung valley winner elastyczny

Jakby nie patrzeć, Samsung ma od groma patentów na zastosowanie elastycznego wyświetlacza. Jednak kluczowym zdaje się być problem wytrzymałości takiego ekranu, jak i wielu ruchomych części, które też się pojawią. Nie zabraknie zawiasów, więc elementów, które mogą okazać się wadliwe na dłuższą metę. Tę kwestię podobno udało się Koreańczykom rozwiązać, co komentowane jest „brakiem uszkodzeń wewnętrznych komponentów”. Dużo uwagi należy przyłożyć do miejsca zgięcia wyświetlacza – w końcu to ono będzie najbardziej narażone na potencjalne odkształcenia.

Konkurencja nie śpi – może elastyczne smartfony z Chin będą lepsze?

Chiny już na dobre zadomowiły się na mobilnym rynku. Niecałą dekadę temu zdawało się to być niewyobrażalne, ale dzisiaj napływ różnorakich firm i modeli z Państwa Środka zdaje się przerażać Samsunga oraz Apple. Jakby nie patrzeć, Huawei i ZTE również zbroją się w omawianym temacie. W Sieci pojawiały się podobne plotki też, co do Apple, Xiaomi czy też Microsoftowi. Jak już wspomniałem, możliwości zastosowania elastycznych wyświetlaczy jest od groma, ale niewątpliwie najpopularniejszym będzie zamiana smartfona w tablet. Ten motyw też najczęściej przewija się w różnorakich patentach, ale różnice sprowadzają się do sposobu składania urządzenia.

Zobacz też: Co zrobić z zalanym smartfonem?

Całość zapowiada się naprawdę ciekawie, ale nie liczmy na to, że z dnia na zień ta technologia zdominuje rynek. Wspomniałem na początku tego artykułu o Galaxy Round – w Polsce ten smartfon nie był dostępny, bo Samsung postanowił sprawdzić, jak rynek zareaguje na takie rozwiązanie. Po części był to dobry ruch, bo LG zdecydowanie wygrało swoim pomysłem. Tego typu testy będą dotyczyć też elastycznych model. Mówi się o stosunkowo niewielkim nakładzie, który nie trafi na cały świat. Do tego dochodzi cena, która początkowo może odstraszać – według analityków elastyczny Samsung ma kosztować 1800 dolarów w Korei Południowej, czyli ponad 6500 złotych. Tą informacją zakończę ten artykuł.

źródło: scmp

Motyw