Jedyne, czego naprawdę zazdroszczę smartfonom Apple to aktualizacje

Łukasz Pająk Artykuły 2018-06-10

Pojedynki na linii fanów Androida i Apple są… Po prostu są, ale jakie są to już szkoda wywodów. Jednak nie warto mieć klapek na oczach i doceniać wszelkie zalety konkurencji. Przy okazji nie można zapominać o wadach ulubionej platformy. Niezależnie po której stronie barykady stoicie. Czego fani Apple mogą zazdrościć użytkownikom Androida? Przede wszystkim otwartego systemu i dowolności konfiguracji. Czego ja, jako użytkownik Androida, zazdroszczę posiadaczom iPhone’ów? Bezproblemowych aktualizacji.

Ok, może nie do końca bezproblemowych, bo problemy są. Doskonale pokazał to cały iOS 11, który wraz z kolejnymi wydaniami zdawał się niekoniecznie naprawiać błędy, a je dodatkowo tworzyć. Cóż, Apple poniekąd przyznało się do błędu, więc nie ma zamiaru wprowadzać kosmicznych funkcji, a zająć się podstawowymi kwestiami, czyli bezpieczeństwem i optymalizacją. Mogłoby się wydawać, że to zła wiadomość dla fanów nowości, ale sami zwracacie uwagę na to, że ostatnie aktualizacje Androida to kompletny brak… nowości. Wiele wskazuje na to, że oba systemy niespecjalnie będą obdarowywać użytkowników w rewolucyjne rozwiązania. Android P, jak i iOS 12 są już zapowiedziane – wiemy, co się w nich zmieni i sytuacja się powtarza – wielkich rewolucji próżno się spodziewać. Ok, w przypadku Robocika pojawi się zupełnie nowe sterowanie, a u Apple chociażby ciemny motyw. To stosunkowo duże innowacje, ale nie to jest w tym tekście najważniejsze.

Przede wszystkim zazdroszczę Apple i iOS aktualizacji

ios 12

Tak, zapowiedź, że iOS 12 trafi na 5-letniego iPhone’a 5S. To po prostu szok na mobilnym rynku. To tak, jakby Google zdecydowało się teraz zaktualizować Neuxsa 5… Byłby to po prostu szok, który oczywiście jest możliwy, a tymczasem nie zapowiada się, żeby Nexus 5X miał dostać nowe oprogramowanie. To drastyczna różnica w stosunku do Apple. Ok, jestem świadomy tego, że Apple nie wydaje wszystkich nowości na najstarsze urządzenia. Jednak to wciąż coś w porównaniu do braku jakiegokolwiek wsparcia dla starszych, niż 2-letnich smartfonów z Androidem. Wyjątkiem mają być Pixele, które prawdopodobnie będą pracować w sumie z trzema generacjami Robocika. Jednak to Google – strach patrzeć na innych producentów. Wyjątkiem zdaje się być Xiaomi, które ostatnio chwaliłem za dostępność MIUI 10. Jednak to też zdaje się być pewnego rodzaju kompromis – co z tego, że jest najnowsze MIUI, jak pod spodem żyje Android 4.4 KitKat z 2013 roku. Nowości wciąż są, ale gorzej z bezpieczeństwem.

Brak zabezpieczeń zaczyna być odczuwalny

android wirus niebezpieczenstwo

Swego czasu popełniłem artykuł, w którym zwróciłem uwagę na to, że Android One ma problemy. Urządzenia, które powinny teoretycznie być bardzo szybko aktualizowane, działają pod kontrolą nieaktualnych wersji oprogramowania, nie mówiąc już o paczkach bezpieczeństwa. Te zdają się być robione wyłącznie na pokaz. Ciężko wskazać producenta (nie licząc Google), który wydawałby szybko comiesięczne poprawki zabezpieczeń na wszystkie swoje urządzenia. Nie mówiąc już o tym, że firmy lubią „kastrować” zmiany przygotowane przez Amerykanów. Oznacza to, że system pokazuje czerwcowe poprawki, ale ostatecznie tylko jeden punkt z kilkudziesięciu mógł zostać wdrożony. To wręcz smutne…

Zobacz też: Czy wiesz, jak zainstalować starszą wersję aplikacji?

Z ciekawości sprawdźcie, jaką wersję zabezpieczeń oferuje Wasz smartfon:

Która paczka zabezpieczeń gości na Waszym smartfonie? • Bart Bart

  google pixel dostaje aktualizacje każdego miesiąca, tylko że w każdej aktualizacji wciąż widać wiele błędów w systemie

  • Szymon Wilczyński

   Wymień, tak z ciekawości.

   • Bart Bart

    najbardziej rzucający się w oczy błąd to google bar, nie zawsze chce wyszukiwać treści po pierwszym uruchomieniu.

    ikona wifi czasami pokazuje się w górnej części ekranu pomimo że jest wyłączona

    próba wejścia w opcji zegara w górnej części ekranu, nie zawsze działa

    w androidzie oreo wersji 8.1 nie działały słuchawki, naszczęście w androidzie P zostało to naprawione

    to tylko część błędów które zauważyłem a jest ich na pewno znacznie więcej

    do tego dochą błędy różnych aplikacji googla, które są zainstalowane stockowo

 • Dragon84

  Mam takie pytanie z innej beczki, czy dobrze zrobiłem zamieniając Samsung Galaxy Note 3 lte na Honor 6x?

 • Tomasz

  Pozdrawiam Oneplus 🤗

 • LukaszAang

  Może Nokia zmieni to podejście, w tym momencie Nokia 5 oreo 8.1 i zabezpieczenia na czerwiec więc jest okej 👌

 • Micho

  Mój Galaxy S6 po wyjęciu z pudełka miał 5 która od razu aktualizowała się do 6 i na koniec 7 więc 3 systemy miał 🙂

 • Adam Długosz

  Ja nie wiem co to za telenowela sie tu wyprawia. Najpierw dlaczego iOS jest lepszy od androida, później dlaczego android jest lepszy od iOS a teraz czego zazdroszczę apple… Czekam na artykuł czego zazdroszczę androidowi.

  • Łukasz Pająk

   Jeśli czujesz, że musimy napisać taki artykuł, to z pewnością to zrobimy 😉

   • Mohrr

    Łukaszu co to za polszczyzna „Swego czasu popełniłem artykuł” popełnić to Ty możesz błąd, przestępstwo czy samobójstwo 🙂 Pozdrawiam

    • Takaszi

     Oj toz to taki stary żarcik, że prawie suchar. Młody jesteś, zazdroszczę Ci.

 • marcinadd

  Na niektóre nowsze urządzenia możemy wrzucić romy typu generic i mamy wtedy normalnie aktualizacje przez dłuuuugi czas. Zapewne w niedalekiej przyszłości będzie to możliwe na wszystkich urządzeniach, a może nawet romy te będą preinstalowane.

 • Karls

  Jak tak wam zależy na cyferkach to kupcie sobie Xiaomi :). Taki Mi3, z przed 5 lat dostanie prawdopodobnie MIUI10. A między kolejnymi wydaniami androida teraz zmiany są tak kosmetyczne, że nie ma dużego znaczenia, czy będziemy liczyć cyferki z wersji androida czy wersji nakładki. Zrobiła się gonitwa za pustymi liczbami a tak na prawdę od androida 6.0 kolejne wersje mogy by być numerowane 6.1, 6.2, 6,3 itp. Zmiana systemu uprawnień to była w zasadzie ostatnia duża zmiana. Dzielone ekrany są znane w nakładkach już od lat, grupowanie powiadomień to kosmetyka.

 • Karls

  Jak tak wam zależy na cyferkach to kupcie sobie Xiaomi :). Taki Mi3, z przed 5 lat dostanie prawdopodobnie MIUI10. A między kolejnymi wydaniami androida teraz zmiany są tak kosmetyczne, że nie ma dużego znaczenia, czy będziemy liczyć cyferki z wersji androida czy wersji nakładki. Zrobiła się gonitwa za pustymi liczbami a tak na prawdę od androida 6.0 kolejne wersje mogy by być numerowane 6.1, 6.2, 6,3 itp. Zmiana systemu uprawnień to była w zasadzie ostatnia duża zmiana. Dzielone ekrany są znane w nakładkach już od lat, grupowanie powiadomień to kosmetyka.

  • Qba

   MIUI to tylko nakładka

   • Karls

    Dokładnie tak, przecież to wyjaśniłem w mojej wypowiedzi.

 • Lokomisiek

  OnePlus radzi sobie nadzwyczaj sprawnie z aktualizacjami, i myślę że wszyscy pozostali mogliby się uczyć od nich 🙂

  • Michał

   Które oneplus mają najnowszego andka 8.1?

   • Łukasz Pająk

    Wszystkie wspierane – od OP3 do OP6

 • Bart

  Ale w czym problem ? Chcesz aktualizacje, to kupujesz Pixela, albo Nokie i masz zawsze najnowszy system nawet na starsze telefony. Apple ucina funkcjonalnosci na wczesniejsze sluchawki.

  • Qba

   W tym że 94% telefonów z Androidem nie dostaje aktualizacji

   • Bart

    Ktos kaze kupows te 94% ? Zawsze masz wybor.
    Ps. Jest jeszcze kilku innych producentow, co ma update dosc szybko. Sony nie jest w tym zly.

  • Michał

   Jak długo? Rok?

   • Bart

    Na mojego starego Nexusa 4 nowy system ze wszystkimi funkcjonalnosciami mialem przez 3 lata. U Appla tez updaty sa wydawane na stare tefefony, ale system z wersji na wersje jest kastrowany z funkcjonalnosci. Duzo osob specjalnie nie updatuje starych IP, by im dodatkowo nie zwalnialy. Juz to przerabialem, bo od mam juz trzeciego Iphone’a.

 • Runner

  Używam dwóch tych systemów i niczego nikomu tu nie zazdroszczę :-).

 • Runner

  Używam dwóch tych systemów i niczego nikomu tu nie zazdroszczę :-).

 • jojoPL1987

  Nokia 6 z ubiegłego roku, a już w pierwszym tygodniu czerwca miałem dostęp do aktualizacji z tego miesiąca. Dziękuję, dobranoc.

  • Michał

   Jaki masz system na swoje Nokii?

   • jojoPL1987

    Android 8.1.

    • Michał

     Wow

     • jojoPL1987

      Chyba nie muszę dodawać, że przed aktualizacją do 8.1 miałem dostęp do 8.0 ale to już dłuższy czas temu?

 • Pabliell

  Wolę powolne i spóźnione aktualizacje niż takie, które wprowadzają problemy typu bootloop, czy „zniszczenie systemu przez jeden indyjski znak”.

  • Michał

   Wolę stabilny, bezpieczny i nowoczesny system niż stary dziurawy i niebezpieczny.

   • Pabliell

    Bootloop to domena LG? Ciekawe więc dlaczego Samsung kilka razy wstrzymał aktualizacje do Oreo.

    Też wolałbym nowy i bezpieczny, ale dziś często wiąże się to z brakiem stabilności. A to jest dla mnie najważniejsze. Dlatego wolę poczekać i mieć coś dobrego, niż dostać badziewie, ale szybko.

 • mindla

  Swego czasu popełniłem artykuł.
  Popraw to bo sensu to zdanie nie ma żadnego.
  Jest pod zdjęciem.

  • Łukasz Pająk

   Czemu nie ma sensu?

   • VikingsAreComing

    „Czasownik popełnić łączy się, jak wiadomo, z nazwami zjawisk ocenianych negatywnie (popełnić błąd, popełnić grzech itd.). Zdarza się, że ktoś powie o sobie, że w młodości popełnił dwa wiersze – jest to wyraz kokieterii lub szczerego „przyznania się” do błędu. Nie ma nic złego w tym, jeśli taki zwrot używany jest właśnie z taką intencją.
    Natomiast – (..) w ostatnich latach stał się on niemal standardowym sposobem wyrażania treści ‘stworzyć coś’: niektórzy nie mówią już: napisałem tekst, zrobiłam zdjęcie czy (nawet!) ugotowałem obiad, lecz właśnie: popełniłem tekst, popełniłam zdjęcie, popełniłem obiad. Istnieje nawet cykliczny program telewizyjny, w którego napisach końcowych widnieje informacja Program ten popełnili… . Trudno sądzić, że autorzy programu za każdym razem składają samokrytykę – w takim użyciu czasownika popełnić nie mamy śladu negatywnej oceny zjawiska, o którym mowa. Jest to, jak wspomniałam, maniera, a ta na dłuższą metę, jak wiadomo, jest nieznośna.”

    • jojoPL1987

     A skąd ten cytat?

 • Qba

  Nawet flagowce z Androidem takie jak Huawei P9 i LG G5 zostały porzucone po roku i nie dostały Oreo.

  • Bartosz G.

   A aktualizacje bezpieczenstwa i aktualizacje emui p9 dostwwalo przez jaki czas?

   • Qba

    To nie są aktualizacje systemu

 • Ankieta nie działa.

  • sirrah777

   Standard na tym portalu 🙂

  • Łukasz Pająk

   Na urządzeniach mobilnych nie działa.

   • DaRkShAdOw

    Mi na telefonie działa. Nawet zagłosowałem.

   • mindla

    Działa i to na starym Lenovo K5 z androidem 5.1.
    Przeglądarka Asus browser do tego aktywny Adguard.x