Wiadomości Google są genialne. Lepszej aplikacji do newsów nie ma – recenzja

mm Adam Lulek Artykuły 2018-05-20

Google Now to przeżytek?

Chyba każdy czyta najświeższe wiadomości ze świata na smartfonie. Wśród nich znajdują się te, którymi dany użytkownik szczególnie się interesuje. Ja od kilku lat korzystam jedynie z Google Now, które ma jednak nieco ograniczoną użyteczność.  Karty w aplikacji uczą się, jakie strony i jakie informacje czytamy najczęściej, po czym co kilka chwil program podaje nam aktualne i ciekawe newsy. Do tej pory wydawało mi się to wystarczające. Odkąd Google wprowadziło Wiadomości Google albo inaczej Google News, nie wyobrażam sobie wrócić do kart Now. Dlaczego? Postaram się wyjaśnić to w tym tekście.

Aplikację w szybki sposób znajdziecie i ściągnięcie z Google Play. Pobrano ją ponad miliard razy, gdyż wcześniej nazywała się ona Google Newsstand. Średnia ocen programu to 4,0 na pięć gwiazdek.

Zobacz także: Ślepy test aparatów – iPhone X vs Huawei P20 Pro. Ty wybierasz zwycięzcę tego pojedynku

Co znajdziesz w Wiadomościach Google?

Po pobraniu aplikacji, na pulpicie znajdziemy ładną ikonę aplikacji. Po jej włączeniu ukazuje nam się strona główna z najważniejszymi dla nas newsami danej chwili. Wiadomości przygotowane są tu w oparciu o sztuczną inteligencję, która dostarcza je w oparciu o nasze upodobania i zainteresowania.  Widnieją one w sekcji „Dla Ciebie” – jest to jedna z opcji, która znajduje się w menu na dole aplikacji.

W dziale „Nagłówki” znajdziemy najważniejsze informacje z kraju i ze świata, które można przewijać wertykalnie. W sekcji tej dodatkowo znajdziemy kolejne menu (w górnej części okna) z wyborem rodzaju newsów. Zostały one podzielone na:

 • Najnowsze
 • Polska
 • Świat
 • Dla Firm
 • Nauka i technika
 • Rozrywka
 • Sport

Każdy więc znajdzie w tej sekcji dodatkowe tematy do przeczytania, gdyby dział „Dla Ciebie” był niewystarczający. Kolejny guzik w menu to „Ulubione”, w którym możemy pomóc aplikacji, aby dostarczała nam newsy skrojone pod nasz gust. Moje przykładowe tematy, które obserwuję zobaczycie na zrzucie ekranu. Można je w szybki sposób dodać przyciskiem +, który znajduje się w prawym dolnym rogu.

Ponadto użytkownik posiada opcję zapisania konkretnych artykułów lub źródeł. Te ostatnie znajdują się w sekcji o nazwie „Kiosk”. Korzystający zobaczy tu popularne portale, które serwują codziennie tysiące informacji. Zostały one również podzielone na działy. W tym miejscu zapraszam do obserwowania android.com.pl, który znajduje się w sekcji Nauka i Technika.

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o interfejs i design programu, to jest on intuicyjny i prosty w obsłudze. Dominuje tu kolor biały, który przynajmniej dla mojego oka, jest miły w odbiorze. Do działania i obsługi aplikacji nie mogę się przyczepić. Wszystko „klika się” i działa świetnie. Szczególnie przypadła mi do gustu sekcja „Dla Ciebie”, która faktycznie dostarcza informacji wręcz „uszytych” dla mnie. Świetnie, że najważniejsze newsy z kilkunastu portali mam teraz w jednym miejscu. Program polecam wszystkim, którzy używali Google Now, a także innych tego typu aplikacji. Dajcie Wiadomościom Google szansę, a zobaczycie, że nie będziecie chcieli wrócić do swojego starego programu z newsami. • Arsen

  Jestem użytkownikiem starych wiadomości i pogoda od 3 lat, niestety, przestały dzialac i byłem zmuszony do nowej wersji. Po 3 miesiącach jestem zachwycony. Google nauczyło się co ma mi wyświetlać i wcale sam nie muszę dodawać żadnych zródeł, sam znajduje najlepsze artykuły i mogę je czytać godzinami. Ale gdzie jest mały widget??? Ten nie mieści mi się na pulpicie !! Mam miejsce tylko na 1×5. Proszę zróbcie mniejszy albo pozwólcie zmniejszyć ten.

 • Sebastian Florek

  To ładna aplikacja. Można zaczytać się na śmierć i nie zauważyć że dano nam narzędzie które ma nas ze światopoglądem pchać w kierunku pożądanym przez rządy danego kraju. Tematy podsuwane mi, ich kolejność, nachalność, to zupełnie nie moje zainteresowania. Technologia, tu jakby najlepiej sobie SI radzi, choć 🙁 … nie chcę Xiaomi, wiem, będę zmuszony wybrać kolejny telefon to właśnie od nich, bo zwyczajnie stosują najniższe marże przez co człowiek nie topi tylu pieniędzy. Tylu artykułów, opisów, prezentacji jednej firmy nie miałem chyba od czasu ostatniej prezentacji iPhone przez S. Jobsa. Niemożność dodania własnych źródeł i brak translacji wewnątrz aplikacji powodują że zostaje przy dotychczasowych rozwiązaniach. Google stracił w moich oczach i nie ufam tej firmie. Gwoździem stała się rozmowa z Asystentem Google, który ukrywa że Masakra na Placu Tiananmen miała miejsce , to można wyszukać z „ręki”, Asystent odpowiada „nie mogę pomóc”

 • Szamajama_Okutasi

  W d*pę niech sobie wsadzą te zmanipulowane wiadomości z głównych, ściekowych portali.

 • kroczący_wśród_ cieni

  Squid jest o wiele lepszy.

 • Sh4rKy

  Brak możliwości dodania swoich zainteresowań do kategorii, brak możliwości wyłączenia niechcianych kategorii, brak sortowania wiadomości według daty. To najgorsza aplikacja od G, panie sprzedajny reporterku…

  • Marco Marakesz

   Mamy podobnie, dla mnie to najgorsza tego typu aplikacja, tylko ciekawe czemu nie tylko tutaj, tak zachwalaja to badziewie ?
   Widać też że google promuje niektóre serwisy słabej jakosci. Zobaczymy jak sie to dalej rozwinie bo jak na razie aplikacja godna wykasowania.

  • Sprzedajny komu? Google? Faktycznie dolary płyną na moje konto szerokim strumieniem 🙂

  • bohdankrulik

   Podasz jakieś alternatywy?

 • Marco Marakesz

  Totalna beznadzieja. Brak możliwości dodania do nagłówków swoich kategorii.
  W ulubionych dodaje np fotografia i wyswietla mi beznadziejne serwisy Antyweb i Spiderweb które z fotografią nie mają nic wspólnego i są mało wiarygodne. Dodaje inne kategorie i wtopa dalej wyszukuje mi te same co wcześniej wymieniłem plus Onet.
  Już lepiej działają stare wiadomości i pogoda od googla a najlepszy jest Squid

 • Tobiasz Wujek

  Wszystko ładnie pięknie, ale dopóki nie ma dostępu do tego na PC to ja podziękuję i postoję przy staromodnych RSS i Feedly + od czasu do czasu Google Now, bo czasem trafi się coś ciekawego. Przynajmniej mam pełną synchronizację i kontrolę nad tym co już przeczytałem, nad tym co dostaję i nad źródłami wiadomości…

 • nowe portale dodaje się w Ulubionych a nie w Kiosku

  ps bardzo fajna apka

 • Pshemo K

  Z jakiego telefonu te screenshoty?

 • Mavoy

  Nie rozumiem szału na tą aplikację. Ilekroć w nią wchodzę, widzę albo duble z Google Now, albo rzeczy, które mnie nie interesują, albo podstawowe newsy o których słyszałam już pięć razy. Kiedy korzystasz już z Twittera, rssów na głównej, Flipboarda, GNow i jeszcze płatnej apki NYT takie coś ci raczej nie zaimponuje. Ale zgaduję, że nie jestem targetem…

 • Pilaninek90

  Tego nie można porównywać do google now które mówi mi czy są korki w drodze np. do pracy, dodatkowo wyświetla święta urodziny itd, przypomina o rachunkach, powie mi o której wyjeżdżają autobusy z przystanku itd. tutaj są TYLKO wiadomości…

 • futurystyczny90

  Wszystko byłoby ok, gdyby tylko można było zamienić google now na google news- nie lubię gdy aplikacje się dublują

 • Damian Kaczmarek

  Próbowałem, ale coś się ta sztuczna inteligencja nie chciała uczyć i ciągle podawała newsy które wcale mnie nie interesują.

  Co do Upday to był świetny jakiś rok temu. Od roku weuzca stare wiadomości i pierdoły z jakimiś quizami itp.

  Używam feedly ale i tak wolałbym informacje z różnych stron a nie z tylko dodanych.

  Squid też mi nie podszedł.

 • Google jest ok.

 • Elzbieta Winiarska

  Nie narzekam.Jest dobrze

 • Bartosz Suma

  Powiem, że testuję od prawie tygodnia, i jak na razie nie przekonała mnie do siebie ta aplikacja. Chyba jednak wrócę do Upday i sporadycznych wizyt w Google Now. Nie wiem, u mnie jakoś te wiadomości od Google są albo stare, albo tylko z jednego źródła (onet króluje), albo zupełnie mnie nie interesujące.

  • Pilaninek90

   Bo to musisz skonfigurować ja zaznaczyłem że nie chce czytać wiadomości z Onetu i ich nie mam jak to skonfiguruje aż pod siebie co trochę trwa to apka jest naprawdę bardzo fajna i wyświetla tylko to co chce widziec

   • Bartosz Suma

    Dlatego też dla mnie jest to aplikacja gorsza od Upday. Tam nie muszę mozolnie nic ustawiać, tylko wybieram co mnie interesuje i już. Ale spróbuję skonfigurować dokładniej.

   • Sebastian Baran

    Zaznaczyłem że nie chce wiadomości z Onetu a ciągle wyskakują. W Google Now nie nam tego problemu.

 • pimpim

  Nie da się usunąć niechcianych źródeł. Taki onet – wylaczałem wiadomości z niego przez 2 dni. A nadal dostawałem. Dałem szansę bo „może się nauczy?”, ale jakoś nie wychodziło.

  • Sebastian Baran

   Dokładnie tak nie da się wyłączyć Onetu.

  • u mnie działa

 • onlinestandby

  Brak trybu ciemnego dyskwalifikuje tą apkę w przedbiegach

  • BlahFFF

   Jest jeszcze poprzednia aplikacja „wiadomosci i pogoda” w ktorej ciemny tryb jest do wyboru. Tam co prawda aplikacja zbieranie wiadomosci w postaci skrotow a same linki otwiera w przegladarce ale moze to i lepiej ze ja pozosawili i nowa wersja jest traktowania zupelnie osobno.

 • maxandyaf

  Genialne? Bo myślą za Ciebie? Weź sobie zainstaluj Feedly to zobaczysz co to jest genialny czytnik wiadomości. Poza tym ma choćby tryb Dark Mode z którym się szybko zapoznasz jak „wypalisz” sobie oczy białym tłem. Jednym słowem Feedly ma wszystko to co Wiadomości Google i …..o wiele więcej

  • Mam niejedną aplikację z „dark mode” – próbowałem się przyzwyczaić do trybu ciemnego, jednak to nie dla mnie, nie używam. Źle mi się wszystko przegląda

  • Marco Marakesz

   Dla mnie najlepszy jest Squid, w Feedly wszystkiego nie moge dodać i na tym traci, obsługa w Squid jest intuicyjna, szybka i czytelna i wyszukuje całkiem dobrze. Z dodatkowych znacznie lepszych od googla jest ruski Zen News który bije na głowę nowego google.

   • maxandyaf

    Nie możesz czegoś dodać? Jakim to sposobom skoro mi „wchodzą” niszowe stronki bez problemu. Może wpisz pelny adres z https? Co do squida to kiedyś pamiętam próbowałem ale wtedy nic nie można było czytać jeśli nie było lewackie. Jakieś tam oneciki, pulpeciki, pudelki i wybiórcza..i tylko takie „extrasy”… Jak będę chciał mieć we łbie makaron to sobie łyżką
    przez ucho nałożę, nie potrzebny mi squid. To samo jest w Widomosciach Windows czy w czytniku msn. Tak jak za komuny, możesz wszystko czytać pod warunkiem, że kupisz w kontrolowanym przez dawny komunistyczny Ruch kiosku. Wyrosłem z tego dawno temu i manipulę wykrywam przez skórę… W Feedly mam to co chcę czytać z dark theme i synchronizacją w komplecie i googlowska maszynka do mielenia nie jest mi potrzebnapotrzebna…

    • Marco Marakesz

     Próbowałem dodać i albo prawie nic mi nie wyświetla albo jakieś stare wiadomości nawet z przed roku. Dodaje linki z portali fotograficznych i wyświetla mi Budujemy dom, w ulubionych dodaje podróże wyświetla cosmopolitan.p,l albo se.pl.lub magazyn audio to chyba jakieś żarty. Dodawane w googlu jest tylko kilka stron i jak piszą inne osoby też mają sieczkę a nie dobrane wiadomości. Squid nie jest idealny, ale wyszukuje bardzo dobrze moje zainteresowania z polityki i wiadomosci z kraju nie korzystam. Sporo ciekawych stron niestety nie moge dodać tak jak wcześniej wspomniałem w Feedly, choć mam też zainstalowaną.

 • Grzegorz Filipowski

  Artykuł sponsorowany? Przypuszczam, że lepsza byłaby aplikacja UPDAY, ale ciężko mi określić, bo dawno z niej nie korzystałem.

  • Tomasz

   Skoro nie korzystasz to po co stwierdzasz, że była by lepsza? Artykuł sponsorowany? Przez kogo? Boże jakie bzdury.:)

   • Zapewne przez samo Google, które sypnęło $$$$ 🙂

    • Tomasz

     Ty to masz dobrze. Napiszę tekst i $$$ lecą 😉

    • Rafal Warachewicz

     Zwykły polaczkowy hej szajsungowego fana. I kolo sie zamyka.

 • Są słabe. Mam informacje z wczoraj, przedwczoraj. Nie da się wybierać wielu języków.x