Samsung Electronics zanotował aż 14,5 mld dolarów zysku oraz $56,2 miliardy przychodów w pierwszym kwartale bieżącego roku. Smartfony z serii Galaxy S9 także przyczyniły się do osiągnięcia rekordowych wyników, jednak warto zauważyć, że to inne działy wiodły prym. Przyjrzyjmy się poszczególnym rezultatom.

Dział podzespołów

Głównym motorem napędowym giganta był dział produkujący np. pamięci, w tym między innymi do Galaxy S9. Wydział ten zanotował 10,7 miliarda dolarów zysku i 19,2 miliarda dolarów przychodów. Mimo sezonowości, która charakteryzuje sprzedaż podzespołów, sekcja ta odnotowała naprawdę solidny wynik. Dobrze sprzedawały się dyski SSD o pojemności 2 TB i 8 TB. Wygląda na to, że popyt na tego typu produkty będzie się utrzymywał w kolejnym okresie sprawozdawczym. Wielu klientów chce bowiem zastąpić stare HDD nowymi i bardziej bezproblemowymi SSD. Oczekuje się także wzrostu zapotrzebowania na karty VGA w związku z wykopywaniem kryptowalut.

Warto odnotować, że wzrosło zapotrzebowanie na mobilne procesory i sensory aparatów. Jednak w kolejnym okresie firma oczekuje spadku zapotrzebowania na komponenty premium do smartfonów. Wyjątkiem będą tu aparaty, ponieważ wielu producentów montuje podwójne obiektywy w swoich produktach.

Zobacz także: Jak sprawował się Galaxy S8+ przez ostatni rok?

Ile „zarobiły ekrany”?

Samsung znany jest również ze sprzedaży paneli OLED. Jednak w bieżącym kwartale popyt na nie spadł. Spółka odnotowała „na wyświetlaczach” $6 miliardów przychodów i jedynie $0,38 miliarda zysku. Z uwagi na mniejszy popyt na panele OLED, Samsung zamierza w najbliższym kwartale ciąć koszty ich produkcji. Firma spróbuje też zdywersyfikować odbiorców popularnych wyświetlaczy.

Dział mobilny

Dział odpowiedzialny za urządzenia mobilne może pochwalić się przychodami na poziomie $26,4 miliardów, z czego zysk wynosił $3,5 miliarda. Jak widać jest to jedynie nieco ponad 20% zysku netto całego przedsiębiorstwa. Za tak dobrym wynikiem stoi oczywiście sprzedaż Galaxy S9 i S9+, które zostały wydane nieco wcześniej. Spółka spodziewa się jednak spadku sprzedaży w następnym kwartale, a także wzrostu kosztów marketingu. Co ciekawe w raporcie wspomniano, że w drugiej połowie roku zostanie wydany kolejny flagowiec – chodzi zapewne o Galaxy Note9. Dodatkowo firma zamierza przeznaczyć środki finansowe na rozwój Bixby 2.0.

Consumer Electronics

Dział elektroniki użytkowej, który odpowiada za sprzęt RTV i AGD osiągnął przychód w kwocie $9 miliardów oraz zysk na poziomie $0,25 miliarda. Za wynikami stoi malejący popyt na telewizory. Jednak oczekuje się, że w kolejnym okresie popyt na tego typu produkty wzrośnie. Samsung ma nadzieję na wysoką sprzedaż telewizorów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Jeżeli chodzi o inne urządzenia, to dobrze sprzedają się pralki FlexWash oraz QuickDrive. Gigant zamierza rozszerzyć produkty premium tego typu w kolejnym kwartale.

Źródło: news.samsung.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.