W sklepie Google Play odkryto malware w popularnych czytnikach kodów QR

mm Michał Derej Artykuły 2018-03-28

Android jest bezpiecznym systemem, który swoim użytkownikom daje jednak możliwość wyboru – dla przykładu mogą oni decydować o tym, czy zainstalować daną aplikację spoza sklepu Google Play, który przedstawiany jest jako bezpieczny (wszystkie najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa i aktualnych zagrożeń znajdziecie pod tym tagiem). Niestety okazuje się, że nie zawsze tak jest – eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci z Sophosa odkryli niedawno złośliwe malware, które ukrywało się w popularnych aplikacjach służących do skanowania kodów QR, które pobrać można było z oficjalnego sklepu z aplikacjami od Google’a. 

Zobacz też: Malware podszywa się pod infolinię banku!

W jakich aplikacjach ukrywał się złośliwy kod?

Malware, które przez ekspertów z Sophosa nazwane zostało jako Andr/HiddnAd-AJ znaleźć można było w czterech popularnych aplikacjach, które dostępne były do pobrania w sklepie Google Play. Nazwy złośliwych programów zostały przedstawione na poniższej grafice. Warto pamiętać, że przez użytkowników Androida złośliwe oprogramowanie pobrane zostało ponad pół miliona razy. 

Jak można zauważyć, cyberprzestępcy celowali głównie w zwyczajnych użytkowników systemu Android, którzy poszukiwali narzędzia do skanowania wszechobecnych kodów QR lub… kompasu. Wszystkie wymienione powyżej programy zostały już usunięte ze sklepu Google Play, a ich kopie na urządzeniach zostały odinstalowane. Warto jednak pamiętać, że pliki .apk tych aplikacji dalej rozpowszechniane mogą być za pomocą innych źródeł, np. portali do wymiany plikami.

Jaka była zasada działania złośliwego oprogramowania?

W tym przypadku cyberprzestępcy nie kradli danych do kont bankowych, lecz zdecydowali się na prosty, ale efektywny krok – użytkownikowi smartfona wyświetlanych było mnóstwo reklam. Metoda ta pozwala dorobić się niezłej sumy pieniędzy w krótkim okresie (w poprzednim artykule pisaliśmy na temat programu, który dla swoich twórców zarabiał około 10 tysięcy dolarów dziennie), a dodatkowo nie jest trudna w implementacji – wystarczy stworzyć moduł, który co pewien czas wyświetlać będzie materiał promocyjny w wyskakującym oknie. Co ciekawe, twórcy aplikacji zadbali, by użytkownicy nie nabrali podejrzeń wobec ich narzędzi – moduł odpowiedzialny za wyświetlanie reklam aktywował się dopiero 6 godzin po instalacji, więc osoby mniej obeznane z technologią mogły nie domyślić się, że przyczyną ich problemów jest skaner kodów QR. 

Co robić, jak żyć?

Na całe szczęście zagrożenie zostało już usunięte ze sklepu Google Play, lecz jeśli niedawno pobieraliście skanery kodów QR lub kompas, to sprawdźcie, czy na pewno nie zainstalowaliście jednej z wymienionych powyżej aplikacji. Podczas instalowania programów warto monitorować uprawnienia, o jakie proszą niektóre narzędzia – jeśli wydają się one podejrzane, to lepiej nie instalować danej aplikacji i zdecydować się na kolejną pozycję, dla własnego bezpieczeństwa. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Sophos • Tomasz

  Xprivacylua i po instalacji apki otwieramy jej tylko uprawnienia potrzebne. Dla skanera kodow = dostep do aparatu/kamery.

 • maxprzemo

  Michał dlaczego wyświetlanie reklam w darmowych aplikacjach nazywasz „wirusem” a ich twórców „cyberprzestępcami”?
  Ktoś poświęcił wiele godzin, dni, tygodni na stworzenie aplikacji. Dlaczego nie ma mieć z tego korzyści?
  Czy jeśli ktoś robi darmową aplikację to od razu musi to być wolontariat?
  Jest jedna prawda, że za darmo to można dostać ale tylko w twarz. A widzę że nawet blogerom trzeba tłumaczyć że takie coś jak darmowa aplikacja nie istnieje. Zawsze jest jakiś „koszt” typu wyświetlanie reklam lub dzielenie się prywatnymi danymi z twórcami.
  Porządna aplikacja typu skaner kodów QR, bez reklam, bez szpiegowania, kosztuje tyle co średniej klasy piwo. Ale lepiej być „Januszem” biznesu, narzekać i żądać od darmowej aplikacji braku reklam.
  Ale to dotyczy wszystkich aplikacji a nie tylko tych skanujących kody QR.
  Weźcie się ludzie opanujcie. Nie ma nic za darmo. Na tym świecie nie ma nic za darmo.

  • mindla

   Nie przeginaj istnieją bardzo dobre darmowe aplikacje na Android.
   Pochodzą od dużych firm a nie Januszy co liczą każdy grosik.
   Mam teraz przeglądarkę Asus Browser pobraną z APK.mirror i działa bardzo fajnie.
   Dobry i darmowy jest też Samsung Internet.
   Jest kilka fajnych aplikacji od Microsoftu.
   To tylko kilka dobrych darmowych programów bez żadnych reklam.

  • Pabliell

   W przypadku gdy mówi się o malware i reklamach, zazwyczaj chodzi o wyświetlanie reklam poza aplikacją, czyli w pasku powiadomień, na ekranie blokady czy stronie startowej. Użytkownicy są wtedy zasypywani reklamami z każdej strony, przez co korzystanie z urządzenia staje się problemem. Nikt nie czepia się reklam w samych aplikacjach.

  • Michał Derej

   Nazywam, ponieważ w przypadku, gdyby deweloperzy wyświetlali reklamy uczciwie (tzn. podczas korzystania z aplikacji), to nie miałbym nic przeciwko temu – twórcy programu należy się wynagrodzenie. Niestety wspomniane w artykule programy materiały sponsorowane eksponują nam nachalnie, w wyskakujących okienkach i często są to materiały wideo. To podbiega już pod adware, a, że program wydaje się mocno podejrzany, to określiłem go mianem malware.

 • mindla

  Czytnik kodów QR jest wbudowany w przeglądarkę Samsung Internet, jest wbudowany w Microsoft launcher, jest także jako wtyczka do programu Total Commander.
  Nie widzę powodu żeby instalować dodatkowy program tylko do kodów QR.x