Fabrycznie zainstalowane malware odkryte na popularnych w Polsce telefonach

mm Michał Derej Artykuły 2018-03-17

Spora część użytkowników systemu Android dba o bezpieczeństwo danych przechowywanych na swoich smartfonach. Oznacza to, że nie instalują oni podejrzanych aplikacji oraz nie nadają programom zbędnych uprawnień. Okazuje się jednak, że takie działania mogą nie wystarczyć – eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci z firmy Check Point odkryli, że na ponad 5 milionach telefonów producentów takich jak Samsung, Xiaomi, Huawei czy Oppo znajduje się złośliwe malware, które zarabia na niewiedzy użytkownika. W tym artykule przedstawię Wam zasadę działania wirusa oraz pokażę Wam, jak sprawdzić, czy jesteście zainfekowani.

Skąd malware pojawiło się na smartfonach?

Nie wiadomo dokładnie, na jakiej zasadzie malware zainstalowane zostało na ponad 5 milionach fabrycznie nowych urządzeń, lecz można przypuszczać, że złośliwe oprogramowanie dodane zostało na linii produkcyjnej przez nieuczciwego pracownika, który współpracuje z cyberprzestępcami. Wirus o nazwie „RottenSys” znaleźć można na urządzeniach producentów takich jak Samsung, Xiaomi, Honor, Huawei, Oppo, LeEco, Vivo i Gionee. Wszystkie zainfekowane telefony pochodzą z dystrybucji firmy Tian Pai, ale nie wiadomo, czy korporacja ta jest powiązana z tym niebezpiecznym procederem.

Jaka jest zasada działania malware?

Jak informują eksperci z firmy Check Point, złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod systemowy proces zarządzający połączeniem Wi-Fi, nie jest od razu aktywne, by upewnić się, że nie zostanie ono wykryte. Program ma jednak możliwość komunikacji z serwerami cyberprzestępców – gdy upewnią się oni, że telefon jest już skonfigurowany przez użytkownika, to malware pobiera wszystkie wymagane pliki i rozpoczyna faktyczny proces instalacji.

Zobacz też: Policja nie pomoże Ci, gdy zostaniesz oszukany na Facebooku.

W tym momencie wirus nie skupia się na kradzieży danych użytkowników, lecz jedynie bardzo agresywnie wyświetla reklamy – oznacza to, że pojawiają się one na ekranie głównym urządzenia, a także uruchamiane są w wyskakujących okienkach. Zainfekowani właściciele telefonów mogą również spodziewać się irytujących pełnoekranowych reklam wideo. Ten sposób zarabiania jest bardzo efektywny, ponieważ cyberprzestępcy w ciągu ostatnich 10 dni zarobili ponad 115 tysięcy dolarów!

Warto jednak pamiętać, że osoby odpowiedzialne za złośliwe oprogramowanie mają pełną kontrolę nad zainfekowanymi urządzeniami i z przeprowadzonych badań wynika, że przygotowują się już oni do stworzenia gigantycznego botnetu składającego się z 5 milionów smartfonów.

Jak sprawdzić, czy jestem zainfekowany?

Na całe szczęście proces ten jest banalnie prosty – w tym celu wystarczy przejść do menadżera aplikacji, który znajduje się w ustawieniach systemowych. Następnie należy skontrolować, czy na telefonie nie jest zainstalowany żaden z poniższych programów:

 • com.android.yellowcalendarz (每日黄历)
 • com.changmi.launcher (畅米桌面)
 • com.android.services.securewifi (系统WIFI服务)
 • com.system.service.zdsgt

Jeśli na smartfonie znajdziecie choć jedną z powyższych pozycji, to wystarczy ją odinstalować, by skasować malware. Bądźcie bezpieczeni!

Źródło: TheHackerNews • MaroSław

  https://uploads.disquscdn.com/images/b709e02595c6d4ea53d4962f1936c3f315e9c3795e82fffe78f68ef427eb5efe.png

  Jak można było się spodziewać najbardziej celują w Huawei’a i Xiaomi 😉

  Warto tutaj też dodać, że mówimy tutaj o urządzeniach które przechodziły przez dystrybutora z prowincji Hangzhou, Tian Pai. Jest to problem o wiele bardziej „lokalny” (rynek Azjatycki, co może też tłumaczyć popularność producentów) niż globalny.

 • Martina Neumayer

  Gorzej, jeśli paczka będzie apką systemową, a już zupełnie kichowato, gdy będzie tworzyła tzw. podprocesy zagnieżdżone. A takie warianty również już są. W pierwszym przypadku trzeba roota do usunięcia zasyfionych paczek, a w drugim poza rootem zachodzi także konieczność zdobycia czystych plików zgodnych z posiadanym modelem urządzenia oraz wersją systemu lub ich samodzielna kompilacja. Innymi słowy trochę zabawy.
  Ale najgorszą sytuację mogą mieć posiadacze fonów, dla których root nie jest (jeszcze) dostępny.

  • can006

   Miałem wcześniej Lumie może aplikacji tyłu nie było i wgl ale przynajmniej system bezpieczny a tu widzę że nawet Samsung zawodzi w swoich produktach tu nic nie jest pilnowanie i testowane tak się kończy produkcja w Chinach i dominacja jednego systemu na rynku bo iPhone to dla bogatych a dla zwykłego ludu ochlapy jakby była konkurencja na rynku to by do tego nie doszło a tak każdy na łatwiznę i Google i producenci szkoda gadać jak dla mnie to już jest afera między narodowa a jak widzę cisza znieczulica kompletna.

   • Martina Neumayer

    Nie wiadomo jeszcze, gdzie dokładnie to się stało. Gdzie, na którym etapie nastąpiła owa ingerencja, także psioczyć na producentów nie ma po co.
    A jeśli komuś nie pasuje, to ja problemu nie widzę. Źródła andkowe są dostępne. Można zaciągnąć i samodzielnie wedle uznania skomplikować sobie system pod swoje potrzeby i widzimisię 🙂

 • can006

  A jakie to modele dokładnie? Tak się właśnie kończy produkcja w Chinach

  • MaroSław

   Nie ma podanych modeli, praktycznie wszystko co przechodziło przez Tian Pai można uznać za zainfekowane.

   • RS2_15237_THE_END

    Super, ciekawe czy będzie jakiś w Europie….. ale artykuł mocny, z ciekawości sprawdziłem na kilku urządzeniach…..x