Okradł cię Facebookowy oszust? Policja nie podejmie się tej sprawy…

Adrian Celej Artykuły 2018-03-13

Czy przez zgubienie hasła do Facebooka można stracić pieniądze? Niestety, ale można. Czy możemy w takim wypadku liczyć na pomoc policji? Nie!

Zacznijmy od początku

Pewien użytkownik wykopu opisał historię włamania na jego konto na Facebooku. Pewnego dnia zadzwonił do niego znajomy z zagranicy z pytaniem, po co mu pieniądze? Nasz bohater był zaskoczony, ponieważ o niczym nie wiedział. Jak się okazało rzekomo prosił on o pieniądze w wiadomości na Facebooku. Poszkodowany natychmiast opublikował na Facebooku informację, że nie potrzebuje żadnych pieniędzy, po czym został wylogowany. W tym czasie dowiedział się także, że właśnie odpisały do niego 3 osoby. Hasło do konta udało się odzyskać. Okazało się, że były na nim zalogowane 3 osoby. Włamywacz usunął ślady po swoich rozmowach, jednak jeden ze znajomych poszkodowanego podesłał zrzuty ekranu:

Trzeba ratować sytuację!

Znajomy poszkodowanego odkrył, że z tym numerem konta powiązane są już oszustwa na portalu OLX. Sprawę zgłoszono do Alior Banku, jednak nie mieli zamiaru zająć się sprawą:

Bank zaproponował, aby udać się na policję. I tu pojawia się największy problem. Poszkodowany faktycznie wybrał się na policję, gdzie dowiedział się, że sprawa jest bardzo trudna i niewiele można zrobić. Ostatecznie kazano mu odwiedzić komisariat najbliżej jego miejsca zamieszkania. Tak też zrobił. Następnego dnia po 20 minutach czekania dowiedział się, że nic nie da się zrobić i to nie jest przestępstwo.

Zobacz też: Policja zatrzymała oszustów wyłudzających SMS-y Premium

Podejście numer 3

Godzinę później ponownie wysłuchano poszkodowanego. Ponownie okazało się, że to nie jest przestępstwo. Facebook nie współpracuje z polskimi służbami (oczywiście, że współpracuje!), policja zajęłaby się sprawą, gdyby oszustwo dotyczyło portalu OLX. Mało tego stwierdzono, że numer konta bankowego podany w rozmowie nie jest poszlaką. Sprawę na policję powinna zgłosić osoba, która wysłała pieniądze na wskazane konto, nikt widocznie nie wpadł na pomysł, że ci ludzie będą domagać się zwrotu od rzekomego pożyczającego. W ostatnią radę bardzo trudno mi uwierzyć:

proszę usunąć konto na facebooku i założyć sobie nowe

Porażka polskiej policji w całej okazałości

Czy tą sprawą faktycznie nikt nie mógł się zająć? Nie, po prostu policjanci świadomie nie chcieli podjąć się trudnego śledztwa. Po co, skoro łatwiej znaleźć na podstawie nagrań z kamery fana driftowania na rondzie czy osobę spożywającą alkohol w miejscu publicznym? Trudna sprawa może zakończyć się umorzeniem, podczas gdy prosta poprawia statystyki. W ten właśnie sposób przestępca jest bezkarny, prawdopodobnie znajdzie kolejną ofiarę i wpędzi ją w poważne problemy. Tymczasem policja nadal będzie zajmowała się „prostymi śledztwami”.

Źródło: Wykop • Kamil

  Ja się nadziałem na oszusta na olx i niestety 300zł straciłem, byłem na policję i przyjęli zgłoszenie i dowody i cały adres sprzedawcy i numer, ale po kilku tygodniach dostałem decyzję o odmowie postępowania i z tego co napisali, że nie widzą żadnego złamania prawa. Polska policja nie chce nic zrobić, a oszuści są bezkarni :/

  • mindla

   Bo złamania prawa nie było skoro sam dałeś pieniądze. Według zasady „jestem ******* niż ustawa przewiduje” . Za naiwność się płaci. Rozumiem ludzi starszych ale młodzi. Pokolenie z wypranym mózgiem.

   • Kamil

    Byłem naiwny, ale tak było, że napisał ogłoszenie o karcie graficznej i ja ją od niego odkupiłem, rozmawialiśmy i wgl ja zadawałem mu pytania, wysyłał mi zdjęcia karty graficznej właściwej. Niestety wysłał mi jakiś szajs który jest wart niecałe 100zł, a przy rozmowie i w ogłoszeniu nie powiedział słowa o innej karcie. Czytałem zasady olx i kilka zasad on złamał i ja mu to uświadamiałem i tak samo z prawem też złamał kilka przepisów, ale policja tego nie widzi, nie zna się na prawie. Pomimo tylu dowodów nie chciało im się nic zrobić, a zapewniano mnie, że zajmą się ta w sprawą. Teraz to się chyba opłaca być oszustem bo takich ludzi wgl nie ruszają i Ci ludzie są bezkarni

 • Robert.M

  Niestety policja dzisiaj to się tylko do tarcia chrzanu nadaje …

 • Komik Mikke

  Jeszcze łatwiej dla policji i prokuratury jest znaleźć niewinnego człowieka i wmówić mu gwałt i morderstwo którego nie popełnił a potem skazać na 25 lat więzienia i żyć z tą świadomością że niewinny siedzi przez 18 lat

 • Richard Hendricks

  Miałem identyczną sytuację w zeszłym roku. Typ włamał mi się na konto i widać, że podobna gadka i ten sam styl pisania(obstawiam, że to ten sam osobnik – lub grupa ludzi ze sobą współpracujących). W moim przypadku było to pożyczanie na pierścionek zaręczynowy 😉
  Poszedłem na policję ale wymigali się sytuacją, że Facebook jest portalem zagranicznym i oni nie mają prawa ściągać danych od nich. Więc sam zrobiłem śledztwo: a) pobrałem cała historię logów na konto b) znalazłem trefne IP – dałem to policji ale oni się znów wymigali, że był to VPN a konto które podał mogło zostać zaciągnięte na żula…

  Dramat ale mam nadzieję, że cwaniaczka w końcu dopadną.

 • Grzegorz Filipowski
 • Grzegorz

  Policja policją, ale z tego wpisu i tej historii można wyciągnąć jeszcze jeden wniosek: nasze bezpieczeństwo w sieci kuleje i przekonałem się o tym sam, kiedy kilka dni temu, pomimo że dbam o hasła, o systemy, o bajery i takie tam, konfigurowałem sobie router od nowa i przy okazji zidentyfikowałem jakiś dziwny ruch. Okazało się że do kamery IP która miała mnie chronić (na szczęście uruchamiam ją tylko jak wychodzę z domu lub odwracam ją odruchowo) jest podłączonych 6 użytkowników. 6! Gdzie powinni być 2, czyli ja i moja aplikacja w telefonie oraz dysk sieciowy na którym zgrywany jest materiał video. Ka każdym kroku czeka na nas zagrożenie, a ludzie bądź co bądź powinni jednak się obudzić. Jak nie kradzieże przez Facebooka to zakupy na OLX czy grupach w social media. A potem lament. Czemu policja ma wywalone? Strzelam: jest tego za dużo a narzędzia jakimi się posługują rzadko kiedy doprowadzają do schwytania sprawcy. Łatwiej łapać tych, których łatwo namierzyć. Jeśli policja w ten sposób zareagowała, to proszę, wyjdźcie przed szereg android.com.pl i napiszcie do służb mundurowych, co planują, dlaczego nie podjęto działań, co robić, co policja będzie robiła, jakie kroki podjąć aby zabezpieczyć materiał dowodowy. Bo ten wpis to też takie biadolenie, o jezu policja zła bo ktoś oszukany został. No tak, zła, tu jeszcze mamy typowe oszustwo w którym faktycznie można się nie kapnąć, ale to takie dwie strony medalu: z jednej stroni niebiescy mówią Ci spadaj, z drugiej strony ludzie nadal odcinają myślenie i brną w to gów*o na lewo i prawo rozdając swoje dane dostępowe. Śmiech na sali. Być może i mnie kiedyś to spotka i nie będę się śmiał, ale póki co śmieszy mnie to bo ludzie się sami nabierają na własną głupotę. Ja też się nabrałem, na to że pomimo zabezpieczeń mogę używać kamery i nie obawiać się o prywatność.

  • Adrian Celej

   Generalnie android.com.pl to portal technologiczny, nie zajmujemy się prawem.
   Mimo wszystko gdyby poszkodowany zgłosił się do nas (historia została opublikowana na wykopie) to prawdopodobnie spróbowalibyśmy w ten sposób pomóc.
   Jednak to nie jest nasza sprawa i jedyne co możemy zrobić, to nagłośnić temat.

 • mindla

  Debil co driftuje na rondzie to powinien dostać ze 100 godzin prac społecznych, takie coś uczy rozumu znacznie lepiej niż mandat. Co do sprawy to przecież nie doszło do przestępstwa prośba o kasę to tylko prośba. A to że gość ma na fb prymitywne hasło to jego wina.

  • Vladimir_Jebievdenko

   Włamanie na konto jest przestępstwem. Podawania się za osobę, którą się nie jest, jest przestępstwem. Podawanie się za osobę, którą się nie jest, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej również jest przestępstwem. Można wyliczać dalej.

  • Adrian Celej

   Szczerze mówić Seba driftujący swoim e36 nie powoduje bezpośrednich strat. No może poza hałasem i ryzykiem uderzenia w krawężnik, ale to już jego problem.
   Tutaj mamy przykład wyrządzenia szkód i takie sprawy powinny mieć priorytet.

 • KasztanyNaPolu

  Policja jak policja – i tak nie mają najlepszej opinii. Ale bank zrobił sobie antyreklamę po całości.

  • Vladimir_Jebievdenko

   A co miał bank niby zrobić? Zamknąć mu konto? To gość od startu wyjeżdża z tekstem, że wspierają scamerów. Jak mają temu zapobiegać? Może przy zakładaniu konto dawać do podpisu specjalne oświadczenie, w którym stwierdzalibyśmy, że nie jesteśmy scamerami?!
   Daj twój nr konta, zaraz do nich napiszę, że jesteś scamerem i mają zablokować ci konto, bo tak i ch*j…
   Bank zrobił co mógł, czyli prawie nic, prócz przyjrzenia się sprawie. Od decydowania jest policja i sąd.