ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Najnowszą wersję Map Google uruchomicie nawet na najstarszych urządzeniach

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Mapy Google to program, z którego korzysta niemalże każdy użytkownik dowolnego telefonu na świecie. Aplikacja ta pozwala nam na dokładnie nawigowanie do wyznaczonego celu, znalezienie dobrej restauracji czy po prostu na zwiedzanie świata. Okazuje się, że do tego celu wcale nie jest potrzebny nowy telefon – co jeśli powiem Wam, że z Map Google skorzystacie nawet na pierwszej dostępnej wersji systemu: Androidzie 1.0? 

Zobacz też: Zobacz, co działo się na świecie 10 lat temu.

Wsteczna kompatybilność Map Google’a jest niesamowita

Tak jak wspominałem, Mapy Google’a będą działały poprawnie nawet w prototypowej aplikacji dostępnej na Androidzie 1.0. Sprawdził to za nas Huan Truong – z oryginalną wersją jego eksperymentu, w języku angielskim, możecie zapoznać się w tym miejscu. Co ciekawe, wszystkie najnowsze budynki oraz zmiany są tam bezproblemowo widoczne – użytkownicy naprawdę starych urządzeń mogą skorzystać nawet z nawigacji. Na jakiej podstawie wiemy, że są to aktualne mapy? Budynek Steve Jobs Auditorium powstał stosunkowo niedawno, więc nie może być to niezaktualizowana wersja map.

Podobnie sytuacja wygląda na urządzeniach Apple’a – pierwsza wersja Map Google’a, wydana sześć lat temu, wciąż działa poprawnie. Program ten udostępniony został zaraz po tym, jak gigant z Cupertino pozwolił na taki krok.

Przejdźmy jednak dalej – pamiętacie jeszcze może „smartfony” działające pod kontrolą systemu Java? Były to stosunkowo proste urządzenia, które posiadały jednak dostęp do (szalenie drogiego wtedy) Internetu. Ta funkcja pozwala im właśnie na możliwość przetestowania tego, czy Mapy Google’a zadziałają również na telefonach sprzed wielu lat. Okazuje się, że jak najbardziej – wszystko przebiega bez jakichkolwiek problemów i w mapach dostępne są najświeższe dane.

Ostateczny test

Na sam koniec Huan Truong przygotował dla nas prawdziwą gratkę – test na wydanym w 2007 roku telefonie Palm Treo 755p. Urządzenie to jest już tak stare, że dostęp do Internetu w „normalny” sposób nie jest możliwy. By podłączyć swój telefon do sieci, Truong zmuszony był stworzyć emulator modemu Dial-Up na komputerze Raspberry Pi. Wszystko poszło zgodnie z planem i jeśli mam być szczery, to efekty są naprawdę niesamowite. Zerknijcie sami – zdjęcia załączam poniżej.

Wsteczna kompatybilność jest bardzo ważna

Eksperyment z Mapami Google pokazuje, jak wsteczna kompatybilność może pomóc utrzymać wiernych klientów. Nie wszyscy wymieniają swoje telefony z roku na rok i wciąż znaleźć można osoby korzystające z tych samych rozwiązań przez wiele lat. Pozwalając im na dostęp do swoich usług, Google utrzymuje stałych użytkowników, którzy przy ewentualnej wymianie urządzenia na pewno zdecydują się na zakup takiego, na którym również skorzystać będą mogli z produktów giganta z Mountain View, więc prawdopodobnie będzie to telefon z Androidem. Deweloperzy – korzystajcie z tego pomysłu!

Źródło: Tnhh

Sprawdź najnowsze wpisy