Dbanie o swoją prywatność powinno być bardzo ważne dla każdego użytkownika sieci, lecz w praktyce wygląda to zupełnie inaczej – spora część osób korzystających z Internetu swoje prywatne dane reklamodawcom oddaje niemalże za darmo, np. korzystając z danej strony internetowej lub pod przykrywką zakupu jakiejś niedrogiej usługi. Warto jednak zadbać o swoją prywatność i okazuje się, że wcale nie musi to być uciążliwe. W tym artykule przedstawię Wam dwa proste sposoby na ochronę swoich danych osobowych na Waszych urządzeniach mobilnych.

Przede wszystkim odpowiednia przeglądarka

Najlepszym przyjacielem Waszej prywatności może być przede wszystkim odpowiednia przeglądarka, która nie zbiera danych analitycznych, blokuje boty śledzące oraz pliki cookies, a także pozwala na szybkie usunięcie historii przeglądania. W przeszłości na łamach naszej strony opisywałem już dla Was świetny program o nazwie Firefox Focus – z tego powodu dziś zajmiemy się alternatywną aplikacją tworzoną przez ekipę odpowiedzialną za wyszukiwarkę DuckDuckGo.

Zobacz też: Zobaczcie, co aplikacje do dzwonienia wysyłają o Was na serwery.

Pierwsze uruchomienie przeglądarki skutkuje wyświetleniem krótkiego samouczka, który przedstawia nam zasady działania aplikacji DuckDuckGo Privacy Browser. Jeśli nie chcecie ich czytać, to nie ma takiej potrzeby – można je spokojnie pominąć.

Interfejs aplikacji jest naprawdę prosty i to w każdym tego słowa znaczeniu – nawigacja jest bardzo łatwa, lecz w programie nie znajdziecie praktycznie żadnych zaawansowanych (nie ma sensu szukać nawet podstawowych) opcji, ponieważ wszystko sprowadza się do przeglądania Internetu bez zbędnych dodatków.

Po wpisaniu adresu danej witryny załaduje się… wybrana strona oraz niewielki znaczek, który informuje nas o ocenie portalu pod kątem szanowania prywatności użytkowników. Ocena wyrażana jest w amerykańskiej skali stopni szkolnych, więc jeśli nie znacie tego systemu, to warto się z nim szybko zapoznać. Po wybraniu ikonki z werdyktem wyświetlone zostanie okno, w którym możemy dowiedzieć się więcej na temat poczynań witryny – czy połączenie jest szyfrowane, ile robotów śledzących zostało zablokowanych oraz jakie są ogólne zasady polityki prywatności.

Pobierz aplikację DuckDuckGo Privacy Browser, klikając tutaj!

Brak czasu i chęci na czytanie polityki prywatności? Jest na to sposób…

Każda strona, która zarządza naszymi danymi osobowymi, musi posiadać politykę prywatności, w której użytkownik informowany jest na temat tego, co dzieje się z udostępnionymi informacjami. Czasem dokumenty te są jednak niezwykle długie i zawiłe, więc akceptujemy je bez czytania. Warto zmienić ten nawyk i zapoznać się z serwisem Terms of Service; Didn’t Read. Strona ta pozwala na szybkie przejrzenie najważniejszych punktów polityki prywatności innych witryn dostępnych w bazie, a wszystko prezentowane jest w czytelnej formie. Dla przykładu poniżej znajdziecie skróconą wersję polityki prywatności wyszukiwarki Google’a – po przeczytaniu niektóre kwestie od razu stają się jaśniejsze.

Każdy punkt możemy oczywiście dodatkowo rozwinąć, by nieco lepiej zrozumieć temat.

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi nieco bardziej zainteresujecie się ochroną swojej prywatności, a czytanie regulaminów przestanie być udręką.

Grafika główna stworzona przez Freepik

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.