[Sprzed dekady] Ile 10 lat temu kosztowały telefony w ofercie Play?

Adrian Celej Artykuły 2018-01-20

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 15 do 21 stycznia 2008 roku.

Ile 10 lat temu kosztowały telefony w ofercie Play?

Ceny urządzeń mobilnych na przestrzeni lat znacznie się zmieniły. Krótko mówiąc mocno urosły. Dokładnie 10 lat temu Play opublikował cennik urządzeń dostępnych w jego ofercie. Pomińmy ceny dla klientów korzystających z abonamentu, ponieważ nic one już nie znaczą. Zwróćmy uwagę na ceny w ofertach na kartę, ponieważ w ich przypadku klient musiał zapłacić całkowitą wartość telefonu. I tak najdroższym urządzeniem była Nokia E90 wyceniona na 2749 zł. Był to jednocześnie jedyny telefon, za który trzeba było zapłacić więcej niż 2000 zł. Ceny utrzymywały się na poziomie 500-1500 zł. Poza tym w cenniku pojawiło się wiele wiekowych urządzeń. W tamtych czasach nikt nie myślał o wymianie telefonu co rok, nikt nie widział problemu w sprzedawaniu np. dwuletniego Sony Ericssona k800. Z telefonów korzystało się dopóki spełniały swoje zadanie, nie do czasu premiery nowego modelu.

Niemcy protestują przeciwko zamknięciu fabryki Nokii

Parę lat temu pod baterią telefonów marki Nokia można było znaleźć charakterystyczny napis „Made in Finland”. Owszem, czasem zastępowały go np. „Made in Germany”, jednak zawsze trafiający do nas telefon był produkowany gdzieś w europie. Niestety, produkcja poza chinami jest kosztowna, co zmusiło producenta do reorganizacji fabryk. Nokia zdała sobie sprawę z tego, że utrzymywanie przy życiu fabryki w Niemieckiej miejscowości Bochum jest nieopłacalne. W związku z tym zdecydowano o przeniesieniu produkcji do Rumunii. Mimo skomplikowanego procesu przeniesienia produkcji oszczędność była oczywista – pracownicy zatrudnieni przy produkcji mieli otrzymywać miesięcznie równowartość 220 euro. Pojawił się jednak ogromny problem – fabryka zatrudniała 2300 osób, co z nimi? To już nie był problem Nokii. Fabryka została zamknięta, nie pomogły strajki, protesty, apele polityków czy… publiczne wyrzucanie telefonów fińskiej firmy. Warto wspomnieć, że to z tej fabryki pochodziły słynne egzemplarze Nokii 1100, które masowo skupowali przestępcy.

2500 ppi… w 2008 roku

Firma Kopin w 2008 roku zaprezentowała wyświetlacz o rekordowym zagęszczeniu pikseli wynoszącym około 2500 ppi. Wyświetlacz miał przekątną jedynie 0,44″ i rozdzielczość 800×600 px. Oczywiście nikt nie zamierzał montować go w telefonach, mówiło się raczej o okularach projekcyjnych, w których ten sam wyświetlacz mógłby imitować 100-calowy telewizor. Mimo wszystko podstawowym celem tego komponentu było pokazanie swoich możliwości. Producent pochwalił się także osiągnięciami względem poprzednika, który dysponował rozdzielczością wynoszącą jedynie 640×480 px – pobór prądu zredukowano o 30%, a gabaryty elektroniki o 45%.

Zobacz też: • Zdzisław Dyrman

  Zawsze istnieje grupa ludzi którzy często wymieniają swoje urządzenia elektroniczne (w tym telefony) i grupa takich którzy zakupiony sprzęt użytkują przez kilka lat, do momentu kiedy działa lub spełnia swoje zadania. Inna sprawa, że w tamtych czasach nie było jeszcze aż takiego marketingu że strony korporacji który zachęcał by ludzi do podążania za nowinkami.

  • Adam Bazel von Ren

   Wszyscy mieli premiery co roku, Różnica taka że appla możesz mieć i iphona 5S i korzystać z niego nadal, podczas gdy z S7, to już nie koniecznie

   • iP 5S zostawiony przez sentyment przez moją żonę oraz iPad Retina 2 tak zwolniły po aktualizacjach, że nawet obracanie ekranu odbywa się skokowo. Ciężko się już ich używa. No ale pewnie w wypadku porównywalnych modeli np. Galaxy S3 było by podobnie, obawiam się ż,e do S7 nie mją porównania 🙂

    • Adam Bazel von Ren

     Oj ktoś tutaj jest fanatykiem Googla. Znajoma ma 4S i działa jej super a 5S nie będzie? Kpisz czy o drogę pytasz?

     • Michał Borys

      Mi 5s po aktualizacji do iOS 11 też dramatycznie zwolnił, brat w 6s również narzeka.

     • Adam Bazel von Ren

      Sure. Mi 5S mógł zwolnić.

   • haVoc vulTure

    Niektorzy moga korzystac z mozgu, podczas gdy inni, to już niekoniecznie.

    • Adam Bazel von Ren

     Dokładnie, nie wiem kto o zdrowych zmysłach kupuje samsungi

     • s90

      Ten który nie chce się sfrajerować na iphonie 😀

     • Adam Bazel von Ren

      Ej dziecko dzieckox