Apple kopiuje genialny pomysł Microsoftu

Mariusz Nowak Artykuły 2017-12-21

Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić coś podobnego. Według serwisu Bloomberg, Apple pracuje nad uniwersalną platformą dla swoich aplikacji. Dzięki niej, te same programy uruchomimy na systemach iOS oraz macOS. Amerykański gigant chce umożliwić programistom pisanie uniwersalnych aplikacji już w przyszłym roku.

Zobacz także: Mapy Google kontra Apple.

Te same aplikacje dla wszystkich urządzeń

Według informacji programiści będą mogli zaprojektować pojedynczą aplikację współpracującą z ekranem dotykowym, myszą lub trackpadem – w zależności od tego, czy działa ona na systemie operacyjnym iPhone’a i iPada, czy na komputerze Mac.

Rozwiązanie zadebiutuje już niedługo

Wdrożenie tego rozwiązania jest planowane począwszy od systemów iOS 12 i macOS 10.14. Zapowiedzi nowego oprogramowania pojawiają się zwykle na konferencji WWDC w czerwcu, dlatego już za pół roku możemy oczekiwać oficjalnych informacji na ten temat. Wtedy też mogą zostać uruchomione testy beta dla programistów, a kilkanaście tygodni później publiczne wersje beta, dostępne dla wszystkich chętnych użytkowników.

Aplikacje dla iOS są najbardziej popularne

Obecnie Apple wymaga od programistów tworzenia osobnych aplikacji dla iOS i macOS, ale programy dla systemów mobilnych przyciągają więcej uwagi, niż ich odpowiedniki na komputery. Obecnie nie jest jasne, czy Apple połączy mniej popularny Mac App Store, z App Store na iOS. Projekt uniwersalnych aplikacji znany jest pod nazwą „Marcepan”. Uważa się go za jedną z najważniejszych nowości dla amerykańskiej spółki w nadchodzących latach. Na pewno, umożliwiło by to stworzenie w przyszłości jednego systemu operacyjnego dla wszystkich urządzeń. Nie jest jednak jasne, czy Apple do tego dąży.

Wszystko to wymyślił Microsoft?

Cała sprawa wygląda jak pomysł Microsoftu. Spółka z Redmond zaprezentowała kilka lat temu projekt pod nazwą Universal Windows Platform. Pomysł był identyczny jak ten, który ma obecnie Apple. Użytkownik mógłby uruchomić aplikację na każdym sprzęcie. Oczywiście ten, musiałby wspierać platformę. Apple, w osobie swojego CEO, czyli Tima Cooka skrytykowało wtedy ten pomysł. Cook stwierdził, że to połączenie lodówki i tostera, a użytkownicy oczekują czegoś innego. Widać, że przez ten czas podejście się jednak zmieniło. Decyzja jest z resztą bardzo logiczna i wygląda na konsekwentne rozwijanie ostatnich pomysłów. Mimo kryzysu na rynku tabletów, Apple cały czas w niego inwestowało. Powstały nowe produkty, jak choćby iPad Pro. Po kilku gorszych kwartałach, iPady znowu się świetnie sprzedają. Podobna sytuacja jest na rynku komputerów. Cała gama komputerów Mac została odświeżona, pojawiły się zupełnie nowe MacBooki Pro. Niedawno zadebiutował topowy iMac Pro, przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów. Komputery dysponują potężną mocą obliczeniową. Z resztą urządzenia mobilne, jak iPad Pro, czy iPhone X również. Czas na oprogramowanie dostosowane do nowych warunków.

To nie pierwsza taka sytuacja…

Nie jest to przecież pierwsza taka sytuacja, kiedy Amerykanie najpierw krytykują jakiś pomysł, a potem – po pewnym okresie do niego wracają, wprowadzając swoje zmiany. Podobnie było choćby z iPhone’ami i ekranem powyżej 4 cali…

Źródło: 9to5mac, macrumors • Tomasz Stępnik

  Pewnie jak Apple wyda swoje „UWP” to nagle wszyscy stwierdzą że to innowacyjne i praktyczne rozwiązanie i będą się zastanawiać dlaczego konkurencja jest tak daleko w tyle 😉

  • fckUeve

   Wystarczy że apple zrobi to dobrze, bo MS skopał UWP mistrzowsko

   • Tomasz Stępnik

    Bardziej wieżę w PWA. Obecnie zaangażowane są w to Google i Microsoft i chyba tutaj widzę przyszłość uniwersalnych aplikacji 🙂 Jakby jeszcze Apple dołożyło do tego projektu swoje tezy grosze…
    Ale pewnie jeśli Apple kiedykolwiek pójdzie w PWA to zrobi to po swojemu i tylko na swoje urządzenia 😉

 • pepe72

  Czy autor na pewno wie co pi…sze? Bo „genialny” pomysł Microsoftu spowodował upadek platformy Windows Mobile (i paskudny W10). Ja tam za jabłkiem nie przepadam, więc jak iOS padnie to nie będę żałował.

  • Paweł Piotrowski

   Dopóki ios nie stanie się nieużywalny to nie upadnie

   • pepe72

    No szkoda ;). Choć głównie chodziło mi o nazywanie „genialnym” pomysłu, który konkurencję wyrzucił z rynku mobilnego.

    • fckUeve

     Pomysł może nie był zły, za to wykonanie było beznadziejne

  • Henrar

   UWP nie spowodowało upadku mobilnego Windowsa.

 • Demoll

  Ke? „Niedawno zadebiutował topowy iMac Pro, przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów. Komputery dysponują potężną mocą obliczeniową” To cytat z kartki reklamowej? te ich systemiki nie potrafią obsługiwać sli nawet, mimo zamontowanych dwóch karta graficznych, wiec ta ichnia moc to nie jest większa niż przeciętny pecet z i7 w cenie o 3/4 mniejszej, wiec to słowo „potężną” trzeba zastosować tylko do ceny

  • No tylko pecet ma gówniany system operacyjny. Może ma ewentualnie linuxa, który raczej do profesjonalnej pracy, poza programowaniem się nie nadaje. Więc raczej nie mają konkurencji w segmencie komputerów dla ludzi ceniących swój czas i produktywność, a tacy chętnie im za to zapłacą. Do czego SLI się przyda? Do gier? Do gier są konsole, a do renderowania dużych rzeczy na grafice są chmury 🙂

  • Henrar

   Trudno, żeby komputer z Radeonami obsługiwał SLI 😉

   Poza tym, w większości przypadków jeżeli chodzi o obliczenia GPGPU łączenie kart graficznych jak SLI/Crossfire nic nie daje (bo to głównie do gier).

   Już nie wspomnę o tym, że mowa jest o iMac Pro a nie koszu na śmieci z 2013 roku, do którego PC ze śmiesznym Core i7 nie ma startu.