[Sprzed dekady] Ile 10 lat temu kosztował internet mobilny w Orange?

Adrian Celej Artykuły 2017-12-17

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 11 do 17 grudnia 2007 roku.

Orange wprowadza 2 pakiety internetowe

Dziś za paczki danych po 10-20 GB płacimy grosze. Mało tego często zdarza się, że technologia LTE oferuje nam szybszy transfer danych w komórce, niż operator dostarczający usługi internetu stacjonarnego. Nieco inaczej było 10 lat temu. Były to czasy, gdy dopiero wprowadzano zasięg 3G, a internet był okropnie drogi. Operatorzy nie próbowali konkurować z dostawcami internetu stacjonarnego, nieśmiało na rynek wkraczał Blueconnect. Tymczasem Orange w ofercie na kartę wprowadziło 2 nowe pakiety. Pierwszy z nich to Orange E-mail, który kosztował 5 zł i oferował… 5 MB transferu. Z identycznego pakietu mogli skorzystać użytkownicy Tak Taka, w ich przypadku nosił on nazwę Era Omnix. Był też drugi, większy pakiet dla przeglądających strony internetowe. Nazywał się on Orange Free, kosztował 10 zł i oferował aż 20 MB transferu. Czy to mało? Około 10 lat temu cały czas korzystałem z pakietu Omnix Max (telefon był moją jedyną wejściówką do internetu) i transferu zabrakło mi tylko raz.

Tantiemy za śpiewanie kolęd

Wiele razy głośno było o problemach wywoływanych przez polską organizację zajmującą się ochroną utworów muzycznych – ZAIKS. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje bliźniacza organizacja PRS. Dla urzędników nie ma litości, oskarżyć można nawet organizacje charytatywne. I tak ofiarą padł dom pomocy w Astley. Kontroler stwierdził, że radio grające w kuchni jest słyszalne na stołówce, a to oznacza publiczne odtwarzanie muzyki. Oczywiście nikt nie miał pieniędzy na walkę w sądzie i ostatecznie dom pomocy zgodził się na opłatę w wysokości 230 funtów na rok. Tu sprawa się jednak nie kończy, ponieważ urzędnicy odwiedzili dom w święta i usłyszeli dzieci śpiewające kolędy. To oczywiście nie mieści się w warunkach powyższej opłaty, za na naruszenie praw autorskich na taką skalę opłatę podniesiono do 470 funtów. Historia mogłaby wydawać się śmieszna gdyby nie fakt, że do równie kuriozalnych sytuacji dochodziło z powodu naszego ZAIKSu.

Tak nawiasem – wiecie, że ZAIKS pobiera opłatę od każdego nośnika danych (czyste płyty CD/DVD, nowe dyski twarde), ponieważ MOŻE on posłużyć do łamania praw autorskich?

35 lat Commodore 64

35 lat temu na rynku zadebiutował sprzęt, który osiągnął ogromny sukces i na zawsze zmienił rynek komputerów – Commodore 64. To właśnie na tą 8-bitową platformę powstawały takie tytuły jak np. Pac-man. Do dziś wiele osób posiada sprawne egzemplarze C64, powstają nawet amatorskie gry. Niestety, historia firmy Commodore skończyła się nieco szybciej – zbankrutowała w 1994 roku, komputery Amiga nie sprzedawały się tak dobrze jak C64. Bez wątpienia było to spowodowane nieuniknioną erą komputerów PC.

Zobacz też: • LooK

  Gadu Gadu na Javie przez GPRS ?

 • T Olek

  Pamiętam jak po CSD w Siemensie ME75 ściągałem aplikację ~150KB 2-3 minuty, płaciło się za czas połączenia… 🙂 Potem facet w Erze pomógł mi skonfigurować połączenie GPRS więc to już było dobre… No i 5 zł za 5MB i nie można było kupić kolejnego pakietu w miesiącu (Era Fun). 🙂

 • stark2991

  Pamiętam jeszcze takie pakiety – 5MB za 5 zł. Z Operą Mini taki pakiet starczał na cały dzień buszowania po sieci 😉

 • marcin4511

  W 2007 blueconnect limit miesięczny 500 MB, a abonament prawie 500 zł. Po przekroczeniu Internet połączenie stawało się nie używalne.

  • Adrian Celej

   Coś pokręciłeś.
   Era chciała 50 zł za 500 MB i 120 zł za 2 GB.

   • mindla

    W 2006 roku w Plus była simdata czyli internet na kartę z ceną 30 groszy na MB.
    We wrześniu 2006 roku podpisałem umowę na iPlus na abonament za 60 złotych i limitem 1GB internetu.
    Do tego modem GPRS za złotówkę, w ciągu roku tylko raz ten 1GB przekroczyłem ale na GPRS to była naprawdę sztuka.
    W październiku 2007 roku podpisałem drugą umowę też 1GB i abonament 60 złotych z umową na rok z tym że za pół roku płaciłem tylko złotówkę miesięcznie.
    W 2008 roku mogłem w Plusie za te same 60 złotych mieć już 2GB ale wtedy przeszedłem do lokalnego dostawcy który oferował bezlimitowe łącze z prędkościa 1Mbit/s.

    Także jak czytam te wasze posty to widzę że byliście wówczas bardzo rozrzutni albo bogaci.

   • marcin4511

    pomyliło mi się. 50 zł, faktycznie.

 • Zdzisław Dyrman

  A dzisiaj za 25 zł dają 35 GB i no limit na rozmowy i smsy, a niektórzy i tak narzekają. Taka nasza polska natura ?

  • Krzysztof Mazur

   Gdzie tak dobrze?

   • Adam Korman

    Orange. Za 25 zł masz pakiet no limit rozmowy i smsy i 35gb neta dla przenoszacych numer. Za doładowanie kwotą 30 zł masz dodatkowo 15 gb. Czyli doładowujesz za 30 zł , zabiera Ci 25 na pakiet i 5 zł masz na np smsy premium, a neta masz 50gb. Jak robisz to cyklicznie to co miesiąc pakiet zwiększa się o 1gb

    • Zdzisław Dyrman

     Dokładnie.

   • Zdzisław Dyrman

    Orange Free na kartę dla przenoszących nr z innej sieci.x