ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Ile 10 lat temu kosztował internet mobilny w Orange?

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 11 do 17 grudnia 2007 roku.

Orange wprowadza 2 pakiety internetowe

Dziś za paczki danych po 10-20 GB płacimy grosze. Mało tego często zdarza się, że technologia LTE oferuje nam szybszy transfer danych w komórce, niż operator dostarczający usługi internetu stacjonarnego. Nieco inaczej było 10 lat temu. Były to czasy, gdy dopiero wprowadzano zasięg 3G, a internet był okropnie drogi. Operatorzy nie próbowali konkurować z dostawcami internetu stacjonarnego, nieśmiało na rynek wkraczał Blueconnect. Tymczasem Orange w ofercie na kartę wprowadziło 2 nowe pakiety. Pierwszy z nich to Orange E-mail, który kosztował 5 zł i oferował… 5 MB transferu. Z identycznego pakietu mogli skorzystać użytkownicy Tak Taka, w ich przypadku nosił on nazwę Era Omnix. Był też drugi, większy pakiet dla przeglądających strony internetowe. Nazywał się on Orange Free, kosztował 10 zł i oferował aż 20 MB transferu. Czy to mało? Około 10 lat temu cały czas korzystałem z pakietu Omnix Max (telefon był moją jedyną wejściówką do internetu) i transferu zabrakło mi tylko raz.

Tantiemy za śpiewanie kolęd

Wiele razy głośno było o problemach wywoływanych przez polską organizację zajmującą się ochroną utworów muzycznych – ZAIKS. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje bliźniacza organizacja PRS. Dla urzędników nie ma litości, oskarżyć można nawet organizacje charytatywne. I tak ofiarą padł dom pomocy w Astley. Kontroler stwierdził, że radio grające w kuchni jest słyszalne na stołówce, a to oznacza publiczne odtwarzanie muzyki. Oczywiście nikt nie miał pieniędzy na walkę w sądzie i ostatecznie dom pomocy zgodził się na opłatę w wysokości 230 funtów na rok. Tu sprawa się jednak nie kończy, ponieważ urzędnicy odwiedzili dom w święta i usłyszeli dzieci śpiewające kolędy. To oczywiście nie mieści się w warunkach powyższej opłaty, za na naruszenie praw autorskich na taką skalę opłatę podniesiono do 470 funtów. Historia mogłaby wydawać się śmieszna gdyby nie fakt, że do równie kuriozalnych sytuacji dochodziło z powodu naszego ZAIKSu.

Tak nawiasem – wiecie, że ZAIKS pobiera opłatę od każdego nośnika danych (czyste płyty CD/DVD, nowe dyski twarde), ponieważ MOŻE on posłużyć do łamania praw autorskich?

35 lat Commodore 64

35 lat temu na rynku zadebiutował sprzęt, który osiągnął ogromny sukces i na zawsze zmienił rynek komputerów – Commodore 64. To właśnie na tą 8-bitową platformę powstawały takie tytuły jak np. Pac-man. Do dziś wiele osób posiada sprawne egzemplarze C64, powstają nawet amatorskie gry. Niestety, historia firmy Commodore skończyła się nieco szybciej – zbankrutowała w 1994 roku, komputery Amiga nie sprzedawały się tak dobrze jak C64. Bez wątpienia było to spowodowane nieuniknioną erą komputerów PC.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy