[Sprzed dekady] Microsoft pozwany za Vistę i prezent od Play dla Orange

Adrian Celej Artykuły 2017-12-03

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 27 listopada do 3 grudnia 2007 roku.

Microsoft pozwany za Vistę

Wszyscy wiemy jakim systemem była Vista. W kwestii wizerunku przyniosła ona Microsoftowi więcej strat niż pożytku. Użytkownicy wielokrotnie pozywali Microsoft, w opisywanej sprawie pozew przyszedł z nieoczekiwanej strony. W swoim czasie na nowych komputerach można było znaleźć naklejki ,,Windows Vista Capable”. Zapewne wielu z was uznało, że oznacza to możliwość uruchomienia każdej wersji Visty. Nic z tych rzeczy. Naklejka ta oznaczała, że sprzęt spełnia wymagania dla najsłabszej wersji tego systemu, która była okrojona z funkcjonalność i najważniejszej nowości – interfejsu Aero. Mało tego zdarzyło się nawet, że pracownik Microsoftu nie do końca znał znaczenie naklejki i w pewnej wypowiedzi publicznie podał nieprawdziwą informację.

Microsoft pozwany za… zawieszającą się grę!

Amerykanie mają nieco inne podejście do dochodzenia swoich praw niż my. Czasem z tego powodu dochodzi do absurdalnych sytuacji. Mieszkaniec stanu Kalifornia – Randy Nunez kupił grę Halo 3 na konsolę XBOX 360. Niestety, szybko okazało się, że gra nagminnie zawieszała się. Prawdopodobnie winny był nośnik – płyta DVD. Nasz bohater stwierdził jednak, że nie będzie sam szukał przyczyny i męczył się z reklamacją – pozwał Microsoft i wydawcę gry, firmę Bungie. W 2009 roku pozew został oddalony, Nunez złożył drugą skargę, na temat której nie znalazłem żadnych informacji.

Prezent od Play dla Orange

Jeżeli uważacie, że powyższy nagłówek oznacza coś miłego, to jesteście w błędzie. Otóż ówczesna prezes Centertela pochwaliła się, że Orange jako pierwszy wprowadzi eurotaryfę, oraz że oferta biznesowa pomarańczowego operatora jest lepsza od jej odpowiednika z Play. Z tego powodu prezes P4 – Chris Bannister podarował jej to, co widzicie na poniższej fotografii.

Cóż, bez wątpienia do bardzo oryginalny sposób na upokorzenie konkurencji. Trudno powiedzieć, czy podarowanie pinokia z ogromnym nosem mieści się w jakichkolwiek ogólnie przyjętych normach, jednak ze kreatywność należą się gratulacje.

125 milionów użytkowników Firefoksa

W swoim czasie Firefox w ogromnym tempie zdobywał na popularności. To właśnie produkt Mozilli przerwał trwający od lat monopol Internet Explorera. Przeglądarka ta pokazała, że pewne rzeczy można zrobić lepiej. W porównaniu do upośledzonego i zaniedbanego IE był to prawdziwy przeskok technologiczny. Jak zapewne wiecie Firefox ma własny mechanizm aktualizacji. Raz dziennie wysyła on zapytanie do serwerów Mozilli o dostępność nowej wersji. Po zsumowaniu wszystkich zapytań okazało się, że na całym świecie jest aż 125 milionów użytkowników tej przeglądarki. A gdzie dziś jest Firefox? Stale traci na znaczeniu, zniszczył go produkt od Google – Chrome.

Zobacz też: • pepe72

  Co do Firefoxa to właśnie wyszła całkiem udana wersja 57, która jest rewolucyjna jeśli chodzi o wydajność. Więc jest szansa, że FF przestanie tracić użytkowników.

  • Adrian Celej

   Jeśli mam być szczery, to kompletnie mi się nie podoba. Nowe menu (to po prawej stronie) wygląda tak, jakby ktoś cofnął się wstecz. Zauważyłem też buga w interfejsie na telefonie.

   Używam Firefoksa od zawsze, czyli od jakiegoś 2008 roku.

   • Janusz Kopyto

    To prawda, menu z wersji wcześniejszych było lepsze.

   • pepe72

    Menu może i słabe ale tak się dzieje od dłuższego czasu. A pamiętam jak dwe-trzy wersje temu FF potrafił zawiesić mi lapka (W7, i7, 8GB). Bardziej wkurzające jest wycięcie kilku pluginów, które nie doczekały się aż tak dobrych zastępstw. Ale wydajność jest dla mnie kluczowa. Używałem Netscape, potem FF 😉

  • stark2991

   Tracić może i przestanie, ale tych co już odeszli ciężko zmusić do powrotu, choćby z tego względu, że oni nie wiedzą o rewolucyjnej aktualizacji 😉

 • Zdzisław Dyrman

  Czekam aż zlecą się obrońcy Visty.

  • Matip

   To się chyba nie doczekasz 🙂

  • pepe72

   Teraz są fanbojami W10

   • n8n8n8n

    Co w tym złego? Lepszy fanboy Windowsa, niż tego skutwiałego apple

    • To ty chyba nie programowałeś na windowsie i jakimś innym systemie xD
     Ogólnie w kwesti programowanie mam porównanie wina, ubuntu i maca. Windows (10) to jest masakra

     • Skarpet

      Zależy co programujesz i w czym. Ja czasami miewam problemy z Ubuntu, które nie powinny występować (programowanie, problem z modułami). Ogólnie powoli wracam do windowsa, a głównie przekonuje mnie to, że windows nie freezuje GUI oraz prawie 2krotnie dłużej na baterii trzyma…

  • Kamil Klecha

   Jeżeli miałeś dobry komputer jak na ówczesne czasy, to vista nie była taka tragiczna

   • stark2991

    To tak jak z Crysisem – to nie była słabo zoptymalizowana gra, tylko ówczesne komputery nie dostosowały się do niej poziomem 😉

    • Adrian Celej

     Grałem. Co prawda musiałem zjechać z ustawieniami na minimum, mocy nadal trochę brakowało, ale ta grafika w swoim czasie była mistrzostwem.

     • stark2991

      Owszem, robiła wrażenie 😉

    • Michał Lekowski

     potwierdzam. jak wchodziła vista to byłem już rok na lapie Asus F3jp z xp na pokladzie. dopiero vista pokazala potencjal core2duo i rewelacyjnego jak na tamte czasy radeona x1800. w sumie na lapie spedzilem 8 lat… az mi dead space 3 spalil grafe :p

   • Marek Ciszewski

    Miałem ją po XP od końca jego wsparcia do końca jej wsparcia . Zero problemów ! ? ?

  • mindla

   Vista to był całkiem dobry system do tego najładniejszy ze wszystkich wydanych.
   Miałem Vistę biznes na lenovo r61i i mogłem instalować albo vistę albo XP professional z dołączonych płyt.Po wydaniu SP2 pod Vistę Windows XP poszedł na tym laptopie w zapomnienie.x