ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Zapowiedź Xperii Play i Amazon Kindle pierwszej generacji

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 20 do 26 listopada 2007 roku.

Pierwsza zapowiedź Xperii Play

Jim Ryan – ówczesny szef europejskiego działu Sony Ericssona zapowiedział telefon, który będzie połączeniem konsoli i telefonu. Projekt został roboczo nazwany Playstation Phone. Oczywiście zaznaczył on, że wprowadzenie takiego urządzenia do sprzedaży potrwa bardzo długo, jako przykład podano czas łączenia telefonu komórkowego z aparatem cyfrowym. Owszem, już wtedy przypominano, że podobny projekt – Nokia N-Gage okazała się niewypałem. Szef Sony Ericssona twierdził jednak, że na takie urządzenie było wtedy za wcześnie. A jak skończyła Xperia Play? Cóż, także pojawiła się zbyt wcześnie na rynku i nie zdołała podbić serc graczy. W swoim czasie mówiło się o możliwym zaprezentowaniu następcy, jednak nic z tego nie wyszło.

Zaginęła paczka z danymi wszystkich Brytyjczyków

Sprawa może wydawać się kuriozalna – w Wielkiej Brytanii zaginęła paczka należąca do HMRC – Królewskiego Urzędu Podatkowego i Celnego. W jaki sposób były przechowywane dane? Tutaj mały cały urok tamtych czasów – dane 25 milionów obywateli znajdowały się… na dwóch płytach CD. Zostały one wysłane wewnętrzną pocztą w paczce nierejestrowanej. Niestety, nie udało mi się odnaleźć finału tej sprawy.

Premiera pierwszego Kindle’a

Miał to być koniec ery papierowych książek, wyszło jak zawsze. 10 lat temu Jeff Bezos zaprezentował tworzony (według oficjalnych informacji) przez 3 lata czytnik e-booków Amazon Kindle. Sprzęt został wyposażony w wyświetlacz e-ink 6″ i 256 MB pamięci wewnętrznej, co miało pomieścić do 200 książek. Był to jednocześnie jedyny model z tej serii wyposażony w czytnik kart pamięci SD. Urządzenie zostało wycenione na 399 dolarów (później cenę obniżono do 359) i było sprzedawane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Może nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, jednak i tak czytniki Kindle okazały się ogromnym sukcesem i są produkowane do dziś.

Zobacz też: Wyznania czytelnika: Kindle vs smartfon – czy istnieje jednogłośny zwycięzca?

Berlińscy policjanci chcą Linuksa

Berlińscy funkcjonariusze zaapelowali o porzucenie Windowsa na rzecz otwartego oprogramowania, np. Linuksa. Co skłoniło ich to takiej prośby? Głównym powodem były skargi na nieprawidłowe funkcjonowanie okienkowego systemu – wymieniano częste zawieszanie się komputerów i powolną pracę, szczególnie oprogramowania używanego przez policję. Jako przykład podawano Monachium, gdzie całkowicie zrezygnowano z zamkniętego oprogramowania na rzecz własnej dystrybucji Linuksa. Policjanci dostrzegli także, że rezygnacja z zamkniętych rozwiązań pozwoli na dodatkowe oszczędności. A co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Na to też pojawił się pomysł – zaproponowano przeznaczenie ich na wypłatę świątecznych premii dla policjantów…

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy