Dzisiejsze smartfony wyposażane są w coraz mniej przycisków fizycznych, lecz wciąż można je spotkać – najczęściej odpowiadają one za włączanie ekranu, regulowanie głośności lub uruchamianie asystenta głosowego, z którego i tak nikt nie korzysta (Bixby – patrzę na ciebie). Niestety czasem nawet tak ważny element smartfona, jak przycisk fizyczny, potrafi się zepsuć, co uniemożliwia komfortowe funkcjonowanie z urządzeniem. W tym poradniku pokażę Wam, jak zastąpić funkcje przycisków fizycznych za pomocą rozwiązań systemowych. Zapraszam Was do zapoznania się z moim poradnikiem.

Zobacz też: Jak wykonać kopię zapasową danych ze smartfona bez roota?

Skorzystaj z ustawień systemowych

Pierwszym sposobem na obsługę smartfona bez użycia fizycznych przycisków jest skorzystanie z systemowych ustawień, które są dostępne na większości smartfonów na rynku.

Uwaga: jeśli na swoim telefonie nie możesz znaleźć takiej opcji, to przejdź do kolejnego punktu.

  1. Otwórz aplikację Ustawienia.
  2. Przejdź do zakładki Dostępność.
  3. System w większości telefonów z Androidem różni się od siebie, więc dalsze poszukiwania musisz wykonać na własną rękę – wystarczy znaleźć opcję, która pozwala na dodanie pływającego przycisku z przełącznikami (w Galaxy S8 opcję tę można znaleźć w zakładce „Możliwości manualne i interakcja” i nazywa się ona „Przełącznik uniwersalny”). 
  4. Aktywuj opcję i dostosuj ją do swoich potrzeb. Gotowe – od teraz możesz korzystać z funkcji przypisanych przyciskom fizycznym bez potrzeby ich użycia.

Użyj aplikacji Power Toggles

Pokazana przeze mnie powyżej metoda jest sposobem dość podstawowym – do pływającego przycisku dodać można wyłącznie niektóre funkcje, a poza tym opcji tej nie znajdziemy na niektórych urządzeniach. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się skorzystanie ze świetnej aplikacji, która niestety jakiś czas temu została usunięta ze sklepu Google Play – mowa tutaj oczywiście o Power Toggles.

  1. Pobierz aplikację Power Toggles. Niestety nie jest już ona dostępna w sklepie Google Play, lecz wciąż można ją ściągnąć ze strony APK Mirrorbezpośredni link do programu, znajdziecie tutaj.
  2. Przerzuć pobrany przed chwilą plik na swój telefon i zainstaluj go.
  3. Uruchom aplikację. Wyświetlony zostanie czytelny interfejs, za pomocą którego dostosować będzie można wszystkie przełączniki. Do swojej dyspozycji użytkownik otrzymuje możliwość tworzenia widżetów w czterech miejscach – na ekranie głównym, pasku powiadomień, w folderach oraz w panelu szybkich ustawień.
  4. Aby rozpocząć tworzenie widżetów na ekranie głównym, należy dodać wybrany przez siebie widżet. Wyświetlony zostanie kreator, w którym dostosować można motyw oraz ustawienia wyświetlanej funkcji. Co więcej, podczas tworzenia widżetu zdecydować można, które przełączniki powinny być wyświetlane na ekranie domowym – do wyboru mamy wiele różnych opcji, od pogłaśniania telefonu aż po jego wyłącznie.
  5. Oczywiście użytkownik może skorzystać również z przełączników w innych miejscach – w tym celu należy kierować się poleceniami dostępnymi w aplikacji Power Toggles.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.