[Poradnik] Jak wykonać kopię zapasową plików z telefonu bez roota?

Artykuły

Każdy z nas na swoim urządzeniu przechowuje ogromną ilość danych, często bardzo dla nas ważnych. Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyście nagle stracili do nich dostęp? Lepiej nie martwić się takimi sytuacjami – warto wykonać kopię zapasową! W tym poradniku pokażę Wam jak to zrobić, a to wszystko bez roota.

Uwaga: kopię zapasową takich elementów jak m.in. wiadomości SMS musicie wykonać na własną rękę, poniższy poradnik tego nie uwzględnia.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Zobacz też: Qualcomm wkrótce zostanie kupiony? Oferta to kilkaset miliardów złotych. 

Jak wykonać kopię zapasową plików z telefonu bez roota?

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Skorzystaj z następującej komendy: adb backup -apk -shared -all -f <lokalizacja_plików>/backup.ab. W miejscu oznaczonym jako <lokalizacja_plików> umieść ścieżkę do folderu, w którym chcesz przechowywać kopię zapasową plików ze smartfona. Pamiętaj, że najlepiej robić to w przynajmniej kilku miejscach, tak, by zminimalizować ryzyko utraty ważnych danych.
 8. Na Twoim smartfonie wyświetli się okno informujące o procesie wykonywania kopii zapasowej. Zapoznaj się z wyświetlonymi informacjami i (opcjonalnie) podaj hasło, którym zaszyfrowane zostaną wszystkie kopiowane pliki. Tworzenie kopii zapasowej zatwierdź za pomocą odpowiedniego przycisku, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.
 9. Proces kopiowania plików może zając od kilku do kilkunastu minut (wszystko zależy od ilości danych i prędkości transferu). Spokojnie poczekaj na przebieg operacji – po jej zakończeniu plik z kopią zapasową zostanie utworzony na komputerze.

Jak przywrócić wykonaną wcześniej kopię zapasową?

 1. Podłącz swój telefon do komputera, na którym zapisana jest kopia zapasowa.
 2. Uruchom konsolę ADB i przetestuj jej połączenie z telefonem za pomocą komendy adb devices. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 3. Skorzystaj z następującej komendy: adb restore <lokalizacja_plików>/backup.ab. W miejscu oznaczonym jako <lokalizacja_plików> umieść ścieżkę do folderu, w którym znajduje się wykonana wcześniej kopia zapasowa.
 4. Na Twoim smartfonie wyświetli się okno informujące o procesie przywracania kopii zapasowej. Jeśli kopia zapasowa była zabezpieczona hasłem, to podaj je w odpowiednim miejscu. Zaakceptuj przywracanie za pomocą odpowiedniego przycisku, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.
 5. Poczekaj od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie kopia zapasowa zostanie przywrócona.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x