[Poradnik] Jak wykonać kopię zapasową plików z telefonu bez roota?

mm Michał Derej Artykuły 2017-11-06

Każdy z nas na swoim urządzeniu przechowuje ogromną ilość danych, często bardzo dla nas ważnych. Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyście nagle stracili do nich dostęp? Lepiej nie martwić się takimi sytuacjami – warto wykonać kopię zapasową! W tym poradniku pokażę Wam jak to zrobić, a to wszystko bez roota.

Uwaga: kopię zapasową takich elementów jak m.in. wiadomości SMS musicie wykonać na własną rękę, poniższy poradnik tego nie uwzględnia.

Zobacz też: Qualcomm wkrótce zostanie kupiony? Oferta to kilkaset miliardów złotych. 

Jak wykonać kopię zapasową plików z telefonu bez roota?

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Skorzystaj z następującej komendy: adb backup -apk -shared -all -f <lokalizacja_plików>/backup.ab. W miejscu oznaczonym jako <lokalizacja_plików> umieść ścieżkę do folderu, w którym chcesz przechowywać kopię zapasową plików ze smartfona. Pamiętaj, że najlepiej robić to w przynajmniej kilku miejscach, tak, by zminimalizować ryzyko utraty ważnych danych.
 8. Na Twoim smartfonie wyświetli się okno informujące o procesie wykonywania kopii zapasowej. Zapoznaj się z wyświetlonymi informacjami i (opcjonalnie) podaj hasło, którym zaszyfrowane zostaną wszystkie kopiowane pliki. Tworzenie kopii zapasowej zatwierdź za pomocą odpowiedniego przycisku, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.
 9. Proces kopiowania plików może zając od kilku do kilkunastu minut (wszystko zależy od ilości danych i prędkości transferu). Spokojnie poczekaj na przebieg operacji – po jej zakończeniu plik z kopią zapasową zostanie utworzony na komputerze.

Jak przywrócić wykonaną wcześniej kopię zapasową?

 1. Podłącz swój telefon do komputera, na którym zapisana jest kopia zapasowa.
 2. Uruchom konsolę ADB i przetestuj jej połączenie z telefonem za pomocą komendy adb devices. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 3. Skorzystaj z następującej komendy: adb restore <lokalizacja_plików>/backup.ab. W miejscu oznaczonym jako <lokalizacja_plików> umieść ścieżkę do folderu, w którym znajduje się wykonana wcześniej kopia zapasowa.
 4. Na Twoim smartfonie wyświetli się okno informujące o procesie przywracania kopii zapasowej. Jeśli kopia zapasowa była zabezpieczona hasłem, to podaj je w odpowiednim miejscu. Zaakceptuj przywracanie za pomocą odpowiedniego przycisku, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.
 5. Poczekaj od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie kopia zapasowa zostanie przywrócona.


 • radiko

  Czy opis bacupu zadziała na tablecie lenovo yoga 3 ?

 • zalko

  Nie działa u mnie..łączy się z fonem,tworzy pusty plik kopii…..coś nie tak robię ?

 • Krzysztof K

  na s8 zaczyna robić kopię , widzę jakie apk kopiuje , następnie wyskakuje storage shared i przerywa proces .Jakieś rady ?

 • jendrush

  Dobry i łatwy w realizacji backup to jest jedna z tych rzeczy których brakuje mi najbardziej od momentu, gdy nie mogę mieć roota bez utraty gwarancji. Google powinno zaoferować jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu.

  • Devil_Dragos

   Smartfony google naprawiaja nawet z root wiec nie wiem o co chodzi

   • jendrush

    Chodzi o Knox od Samsunga.

    • Devil_Dragos

     Miej pretensje do szajsunga anie do google.

     • jendrush

      A i owszem, mam do Samsunga. Gdy startował na rynku to praktycznie wspierał moderów. Teraz niestety ich w d. Nie zmienia to faktu, że Google mimo wszystko powinno zaoferować sensowny backup, gdyż wiele aplikacji (np. bankowe) nie po drodze mają z rootem.

 • dar3k

  Ja używam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bv.wifisync i wysyłam pliki (typu zdjęcia, filmy itp) na NAS. Dane mam u siebie nie w jakieś chmurze, teoretycznie nikt niepowołany do nich dostępu nie ma. Jedyny minus synchronizacja wewnątrz sieci LAN (ew. przez VPN). Można tworzyć harmonogramy lub np. wymuszać próbę synchronizacji po podłączeniu ładowarki do telefonu.

 • Donald

  Na Android.com.pl piszę po raz pierwszy, więc witam wszystkich.
  Ja kopię zapasową z mojego telefonu Sony Xperii XZ Premium wykonałem przy pomocy programu Xperia Companion który należy zainstalować na komputer. Teraz mam ją na komputerze.

 • Bart B

  U mnie nie chce działać po wprowadzeniu ścieżki do lokalizacji. Można spokojnie pominąć ścieżkę i tylko nadać nazwę dla pliku backupu. np. adb backup -apk -shared -all -f backup061117.ab zrobi kopię w folderze w którym otworzyliśmy okno cmd.

 • redav1

  Czy ta kopia plików obejmuje również dane aplikacji?

  • L!nden

   No właśnie przydałoby się dokładne info co obejmuje taka kopia bo podejrzewam że Titanium Backup to tą metodą nie dogonimy.

   • Mike ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

    Wykonaj backup i analizuj…

  • Michał Derej

   Tak, obejmuje.