ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mozilla firefox quantum

[Pobierz] Firefox Quantum – przeglądarka, która może namieszać na rynku

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Artykuły

Firefox od dłuższego czasu był przeglądarką, którą należało gruntownie odświeżyć. Kilka miesięcy temu Mozilla chwaliła się, że już niebawem ujrzymy zupełną nowość, która będzie lepsza nawet od Google Chrome. Czy tak jest w rzeczywistości?

Firefox Quantum

Największa aktualizacja od czasu uruchomienia Firefoxa 1.0 w 2004 roku.

Tak o wersji Quantum mówi sam deweloper aplikacji. Otrzymujemy zupełnie nowy produkt, który wnosi na rynek nową jakość. Przede wszystkim porównuje się go do Google Chrome, czyli obecnie najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie. Co wyróżnia Firefox Quantum? Jest dwa razy szybsza niż dotychczasowe wydania Firefoxa, a także o 30% lżejsza od Google Chrome. 

Wprowadzono Photon UI. Nowy interfejs przeglądarki jest bardziej przejrzysty i dotrzymuje kroku dzisiejszym trendom. Śmiem twierdzić, że w niektórych elementach przegania nawet produkt Google. Można się również doszukać podobieństw do Microsoft Edge. Możemy w łatwy sposób personalizować przeglądarkę poprzez przeciąganie danych elementów. Pozostałe detale wyglądu poprawimy za pomocą dodatków.

Zobacz też: UC Browser znika ze Sklepu Play

Firefox Quantum oferuje integrację z Pocket. Jest to miejsce, w którym możemy zapisywać strony „na później”. Dostęp do nich zyskamy z każdego miejsca i każdego urządzenia – wystarczy zalogować się na swoje konto. Najnowsza przeglądarka to także wsparcie dla wyszukiwarek – podczas wpisywania tekstu w pasku adresu możemy wybrać czy chcemy skorzystać z Google, wyszukiwarki Allegro, przejrzeć Wolne Lektury bądź poszukać hasła w Encyklopedii PWN.

Wbudowano także narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu, które moim zdaniem sprawdza się rewelacyjnie. Potrafi podpowiedzieć użytkownikowi obszar do wycięcia, zapisać całą stronę bądź też tylko to, co aktualnie mieści się na ekranie. Wykonane zrzuty możemy zapisać, a także pobrać na dysk twardy.

Najnowszą wersję przeglądarki Firefox możecie pobrać ze strony producenta.

Na Androida też jest dostępna!

Firefox Quantum udostępniono także na urządzenia mobilne. Przeglądarka w wersji 57 wprowadza interfejs Photon również na smartfony. Szary i ponury design zostaje zastąpiony minimalistycznym podejściem bieli i niebieskich akcentów. Słowem: jest schludnie i przejrzyście. Zwiększono także prędkość działania. Niestety nie pojawił się Quantum CSS, czyli nowy system obsługi CSS. Twórcy zapowiadają, że na Androida trafi on dopiero w wersji 59.

Nowością są Firefox Custom Tabsktóre działają tak samo, jak te w Google Chrome. Pozwalają one przeglądać strony w aplikacjach bez konieczności otwierania przeglądarki i odtwarzania ich w całości. Nie działa to jednak wszędzie i niektóre aplikacje po prostu przeniosą nas do pełnej wersji Firefox Quantum (jeśli ta będzie ustawiona jako domyślna przeglądarka). Nie należy się tym jednak martwić, gdyż w Google Chrome również ma to miejsce.

Zobacz też: Elektronika w niskiej cenie w Biedronce!

Podczas przeglądania stron internetowych w górnej części aplikacji zobaczymy nową ikonkę. Odpowiada ona za uruchomienie trybu czytania, który upraszcza stronę i skupia się wyłącznie na wyodrębnieniu treści.

Najnowszą wersję przeglądarki Firefox na urządzenia Androida możecie pobrać ze Sklepu Play.

źródło: Mozilla, Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy