Samsung to prężne przedsiębiorstwo, które produkuje nie tylko smartfony, ale także sprzęt RTV czy AGD. Firma znana jest również z własnych procesorów czy ekranów, które chętnie kupowane są przez inne spółki np. Apple. Już wyniki za 2Q 2017 były niesamowite, jednak za trzeci kwartał są jeszcze lepsze.

Świetne wyniki po raz kolejny

We wskazanym okresie zysk netto giganta wyniósł $12,9 miliarda w porównaniu do $12,7 miliardów za wcześniejszy kwartał. Przychody kształtowały się na poziomie aż $55,4 miliardów i były wyższe o $12,7 miliardów w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Mimo, iż wyniki są rewelacyjne, to gdy się przyjrzymy im bliżej, możemy zauważyć spadek zysku w dziale mobilnym spółki.

Zobacz także: Samsung Internet w nowej wersji

Dział mobilny w stagnacji?

Przychody tego działu wyniosły $24,8 miliarda, z czego zysk kształtował się na poziomie $2,9 miliarda. Samsung tłumaczy tę sytuację upodobaniem użytkowników do smartfonów tańszych, o niższej marży, które przeznaczone są dla odbiorcy masowego. Chodzi tu przede wszystkim o niezłą sprzedaż serii Galaxy J. Urządzenia kosztujące $900 i więcej są trudniejsze w sprzedaży, mimo iż zbierają pozytywne recenzje.

Co zatem wpłynęło na tak dobre wyniki całości przedsiębiorstwa?

Jak co kwartał była to przede wszystkim produkcja podzespołów takich jak pamięć czy procesory. Dział za to odpowiedzialny, zanotował znaczący wzrost zysku w stosunku do poprzedniego kwartału i analogicznego okresu rok wcześniej.

Co ciekawe, dział zajmujący się produkcją ekranów OLED dla smartfonów premium zanotował spadek zysku. Jest to dość zaskakujące, tym bardziej że Samsung produkował wyświetlacze dla iPhone’a X. Jeśli wczytamy się w raport, to dowiadujemy się, że sprzedaż ekranów była wyższa. Jednak koszty początkowe związane z nową produkcją ekranów OLED oraz nasilająca się konkurencja wpłynęły negatywnie na wynik finansowy działu.

Jeżeli chodzi o telewizory Samsunga, to sprzedawały się one lepiej w stosunku do poprzedniego kwartału. Jednak z uwagi na wyższe koszty paneli LCD i mniejszy popyt na rynku telewizorów, zyski były niższe w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku..

Zobacz także: Co ze skanerem linii papilarnych w Galaxy S9?

Jak będzie wygląd kolejny kwartał i 2018 rok?

Samsung spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na podzespoły oraz ekrany OLED. Jeżeli chodzi o dział mobilny, to Koreańczycy liczą na dużą sprzedaż Galaxy Note8. Przedsiębiorstwo oczekuje wzrostu popytu na smartfony z segmentu premium, jednak obawia się nasilającej się konkurencji. Co więcej, oczekuje się, że w 2018 nastąpi ponowny wzrost na rynku mobilnym. Jednak w raporcie wskazana jest kontynuacja trudności związanych z otoczeniem rynkowym i wyższym kosztem materiałów. Spółka planuje też rozwijać sieć 5G na rynkach rozwiniętych. Samsung oczekuje także sukcesu pralek z technologią QuickDrive oraz odkurzaczy POWERstick PRO.

Źródło: news.samsung.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.