ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Komórka Audi i Linux podbijający telefony

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 16 do 22 października 2007 roku.

Koncept telefonu Audi

Niemiecki producent samochodów Audi zaprezentował projekt własnego telefonu. Choć trudno w to uwierzyć, to ówczesne media technologiczne widziały w nim inspirowanie się wyglądem pierwszego iPhone’a. Urządzenie miało zostać wyposażone w dotykowy wyświetlacz, odtwarzacz multimedialny, WiFi i 3G. Całość miała być zgodna z interfejsem Audi MMI wykorzystywanym w systemach multimedialnych tego producenta. Miała być, ponieważ urządzenie nigdy nie trafiło na rynek. Ciekawe, czy w przeciwnym wypadku dziś elektronicy składaliby sprawne egzemplarze z trzech uszkodzonych…

Plus startuje z portalem wap

Telefony sprzed dziesięciu lat w zasadzie nie umożliwiały przeglądania tradycyjnych stron internetowych. Mało tego wszystkich odstraszały stawki za transmisję danych, które były ogromne. Sam w tamtym czasie płaciłem 1,44 zł w Tak Taku za każde rozpoczęte 500 KB danych. Z tego powodu Plus przygotował specjalną stronę swojego portalu dla fanów komórkowego internetu. Udając się pod adres wap.plus.pl, możliwe było przeglądanie najnowszych wiadomości z poziomu telefonu. Czym był wap? To taki odpowiednik dzisiejszych wersji mobilnych stron internetowych. Z uwagi na możliwości przeciętnej komórki i ogromną popularność łączności 2G strony te były skrojone do max. kilkunastu KB. Ponad to Plus nie naliczał opłat za przeglądanie własnego portalu. Cóż, ciekawi mnie, ilu użytkowników naprawdę korzystało z tej platformy.

Zapowiedź zewnętrznych aplikacji na iPhone’a

Nie jest tajemnicą, że pierwszy iPhone był urządzeniem mocno niedopracowanym. Z tego powodu w dniu premiery nie pozwalał na instalację zewnętrznych aplikacji. Apple proponowało inną drogę, a mianowicie aplikacje webowe. Oczywiście na dłuższą metę nie miało to żadnego sensu, przez co w końcu podano przybliżony termin udostępnienia narzędzi deweloperskich. Jak tłumaczono takie opóźnienie? Warto tu zacytować Steve’a Jobsa:

Wynagrodzeniem za kilka dodatkowych miesięcy czekania, będą znakomite zewnętrzne aplikacje dla iPhone. Jako najbardziej zaawansowany telefon świata, nasz produkt byłby z pewnością narażony na działalność hackerów.

Orange rezygnuje z doładowań za 150 zł

Orange poinformował o wycofaniu ze sprzedaży kart zdrapek za 150 zł. Nie podano żadnego powodu, ale można się go domyślać. Nie da się ukryć, że oferty „na kartę” wybierają zazwyczaj ludzie niepełnoletni, dla których takie doładowanie jest poza możliwościami finansowymi. Sam właśnie się zorientowałem, że nigdy nie doładowałem konta za więcej niż 30 zł. Zwyczajnie nie widziałem takiej potrzeby.

Linux podbija telefony

Od lat eksperymentowano z wykorzystaniem Linuksa w telefonach. W swoim czasie telefony oparte o tę platformę prezentowała np. Nokia i Motorola. Pojawiło się pewne badanie, według którego w 2012 roku pod kontrolą Linuksa miałoby działać aż 128 milionów telefonów. Cóż, chyba nikt nie przewidział, jak duży sukces osiągnie Android. Miałem problem z dotarciem do odpowiednich statystyk, ale w samym 2012 roku sprzedano (nie jest mi znana ogólna liczba działających urządzeń) 3-4 razy więcej telefonów pod kontrolą Linuksa.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy