Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 9 do 15 października 2007 roku.

Rok od debiutu domen .mobi

11 lat temu ktoś wpadł na pomysł, aby oddzielić strony internetowe stworzone dla komputerów, od tych dla telefonów komórkowych. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie takimi wersjami witryn mogły pochwalić się tylko największe portale internetowe. Wyświetlanie stacjonarnych wersji stron było na tyle problematyczne, że Google każdą witrynę wyszukaną za pomocą telefonu dzieliło na fragmenty po kilkanaście KB i w ten sposób prezentowało użytkownikowi. Pomysł tworzenia nowych domen był często krytykowany, głównie za koszty i niepotrzebne podziały. Czy się przyjął? Po roku w 104 krajach zarejestrowano aż 700 tysięcy domen, głośne były licytacje pewnych szczególnych nazw. Kompletnie inaczej sprawa wyglądała w Polsce, u nas zarejestrowano raptem 1500 adresów.

Sony Ericsson w świetnej formie

Nieistniejący już Sony Ericsson 10 lat temu był w naprawdę dobrej sytuacji. Szwedzko-japońska spółka tylko w trzecim kwartale 2007 roku wysłała na rynek prawie 26 milionów urządzeń z własnym logo. W ciągu roku wynik ten wzrósł o 31%. Dochód netto osiągnął 267 milionów euro. Firma mogła zawdzięczać to między innymi premierze swojego smartfona – modelowi P1.

Zapowiedź mobilnego Firefoksa

Mozilla poinformowała o planach wydania Firefoksa dla telefonów komórkowych. Niestety, na tej skromnej informacji się skończyło, nie podano nawet platformy, na której przeglądarka miała zadebiutować. Wiceprezes Mozilli stwierdził, że będzie to bardzo trudne zadanie, ponieważ najmocniejsze telefony mają parametry o 10-100 razy słabsze, od najsłabszych notebooków. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że pierwsza wersja mobilnego Firefoksa ukazała się dopiero na androidzie. W swoim czasie istniało coś, co rzekomo miało być próbą przeniesienia tej przeglądarki na Windows Mobile. Z informacji , do których dotarłem wynika, że program powstały w skutek tego eksperymentu nie nadawał się do użytku.

Ubuntu 7.10 za darmo na płycie CD

W swoim czasie firma Canonical rozsyłała za darmo płyty CD z kopią systemu Ubuntu. Miało to być rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mieli dostępu do szybkiego internetu (lub wogóle go nie mieli), a chcieli skorzystać z darmowego Ubuntu. Rozesłano miliony płyt w różne części świata, w tym również z wersją 7.10. Ostatecznie projekt został zamknięty ze względu na koszty i upowszechnienie się internetu.

Plotki na temat Google Phone’a

Pierwsze plotki na temat Google Phone zaczęły pojawiać się długo przed premierą pierwszego iPhone’a. Tzw. gPhone miał zostać zaprezentowany już w lutym 2008 roku, a za jego produkcję miało odpowiadać HTC. Według plotek urządzenie miało kosztować raptem 100 dolarów, lub być rozdawane za darmo w zamian za oglądanie reklam wyświetlanych przez system. Sam system miał być oparty o Linuksa i zostać bezpośrednim konkurentem Windows Mobile. Jaka była prawda? Pierwsze urządzenie z Androidem, które trafiło do sprzedaży, to HTC Dream. Został on jednak zaprezentowany dopiero w listopadzie 2008 roku. Warto zaznaczyć, że gdyby nie premiera iPhone’a, to być może Android zadebiutowałby wcześniej i wyglądał nieco inaczej. Istniało bowiem urządzenie prototypowe HTC Sooner, na którym testowano nigdy nie wydaną wersję Androida.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.