Top 10 aplikacji najchętniej pobieranych ze sklepu Play

mm Łukasz Pająk Aplikacje 2017-08-05

Zapewne wielu z Was ma już swój zestaw aplikacji, które instalujecie w ramach konfiguracji nowego urządzenia. Czasami być może zdarza się wybrać alternatywę, ale czy ktoś jeszcze poszukuje czegoś zupełnie nowego? Oczywiście pomijając wszelkie promocje, które czasami nawet mnie zachęcając, ale z żadnej z nich jeszcze ani razu nie skorzystałem. Być może szukamy nowych gier, które wciągnęłyby nas na dłużej, ale w głównej mierze rzadko instalujemy coś zupełnie nowego – szczególnie w przypadku programów niebędących grami.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie są najpopularniejsze aplikacje w sklepie Play? Oczywiście sam market daje możliwość sprawdzenia tego zagadnienia, ale pojawiają się tutaj również płatne promocje lub sztuczne podbijanie statystyk. W takim razie weźmy na warsztat dane zdobyte przez portal Statista.com. Przedstawiają one 10 najpopularniejszych aplikacji pobieranych na Androida z oficjalnego źródła. Oczywiście popularność oznacza liczbę pobrań, a okres testowy to miniony miesiąc. Wyniki są naprawdę imponujące:

Wygrał… WhatsApp, ale czy kogokolwiek to dziwi? W głównej mierze mamy do czynienia jedynie z aplikacjami społecznościowymi. Aż 6 pozycji należy do Facebooka (w sumie około 300 milionów pobrań), a do tego należy dodać jeszcze Snapchata. Tylko Subway Surfers może pochwalić się byciem jedynym reprezentantem z kategorii gier. Spotify i Wish również są swego rodzaju rodzynkami w całym zestawieniu. W takim razie to portale społecznościowe rządzą. Wręcz to Facebook rządzi i te statystyki jedynie pokazują, że rozwój portalu idący nawet w kierunku tworzenia sprzętu jest jak najbardziej sensowny.

W końcu coraz więcej mówi się o tym, że firma powinna mieć własne smartfony, inteligentnego asystenta i wiele innych produktów. Po prostu Facebook stanie się kolejnym Google, Apple, Samsungiem czy też inną marką z czołówki. Czy tego chcemy, czy też nie. Jeśli nie pamiętacie to niebieski portal społecznościowy posiada budynek okryty wieloma tajemnicami, ale wiele wskazuje na to, że Amerykanie szykują inteligentny głośnik, a nawet modułowe urządzenia będące swego rodzaju rozwinięciem projektu Ara. Nie wiemy, czy Facebook zdecyduje się na stworzenie własnego systemu operacyjnego. Być może wykorzysta w tym celu Androida, co wydaje się tańszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony Amerykanie nie będą mieli takiej władzy jaką mogliby osiągnąć proponując własne rozwiązania.

To oczywiście jedynie gdybanie, ale ewidentnie coś na rzeczy jest. Sklep Play w głównej mierze służy do ściągania aplikacji od Facebooka, więc czemu nie stworzyć systemu operacyjnego i urządzeń bazujących właśnie na portalu społecznościowym. Oczywiście tego typu próby już miały miejsce, gdy firma nawiązała współpracę z HTC, ale nie można je uznać za udane. Jednak minęło wiele lat i rynek zdecydowanie się zmienił – myślicie, że tym razem „dziecko” Zuckerberga ma szansę odnieść sukces?

Źródło: Statista.com • Marucins

  Ani jednej nie mam z tej listy 🙂

 • hejKamil

  WhatsApp jest popularny wśród starszych, którzy niekoniecznie chcą używać facebooka

 • Whatsapp na 1 miejscu? Wśród set moich znajomych znam więcej osób używających snpachata, czy fb lite/mssgr lite niż Whatsapp. W czasach, gdy zdecydowana większość ludzi na konto na FB ktoś jeszcze używa tego typu aplikacji bazujących na nr telefonów? 😐

  • stark2991

   To nie są dane z Polski tylko z całego świata 😉

  • Łukasz Pająk

   Facebook też może bazować na numerze telefonu. Poza tym nie wolno odnosić się swoim otoczeniem do takich danych. W tym wypadku ja mógłbym stwierdzić, że to iPhone’y powinny być najpopularniejsze na świecie.

 • Łukasz

  Facebook? Przecież tego nikt nie instaluje bo on jest przedinstalowany wraz z systemem.

  • stark2991

   Nie w każdym telefonie, poza tym mogą być wliczane też i takie przypadki.

  • gumis

   1. u mnie nie był częścia systemu.
   2. I owszem nikt go u mnie nie zainstaluje 😛

 • Robert Andegavenski

  Ja nie mam żadnej z tych aplikacji i jakoś żyję

  • gumis

   Ja mam tylko spotify. I tez żyję 🙂

  • Łukasz Pająk

   Nie wiem, czy gratulować? Nikt nie napisał, że brak którejkolwiek z powyższych aplikacji skutkuje śmiercią.

 • Linkyop

  Wish – pierwsze słyszę :O

  • Ja również.

   • Łukasz

    A ja go używam.

  • Łukasz Pająk

   Widocznie nie robisz zakupów w Chinach 😉