youtube stories

Top 10 aplikacji najchętniej pobieranych ze sklepu Play

3 minuty czytania
Komentarze

Zapewne wielu z Was ma już swój zestaw aplikacji, które instalujecie w ramach konfiguracji nowego urządzenia. Czasami być może zdarza się wybrać alternatywę, ale czy ktoś jeszcze poszukuje czegoś zupełnie nowego? Oczywiście pomijając wszelkie promocje, które czasami nawet mnie zachęcając, ale z żadnej z nich jeszcze ani razu nie skorzystałem. Być może szukamy nowych gier, które wciągnęłyby nas na dłużej, ale w głównej mierze rzadko instalujemy coś zupełnie nowego – szczególnie w przypadku programów niebędących grami.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie są najpopularniejsze aplikacje w sklepie Play? Oczywiście sam market daje możliwość sprawdzenia tego zagadnienia, ale pojawiają się tutaj również płatne promocje lub sztuczne podbijanie statystyk. W takim razie weźmy na warsztat dane zdobyte przez portal Statista.com. Przedstawiają one 10 najpopularniejszych aplikacji pobieranych na Androida z oficjalnego źródła. Oczywiście popularność oznacza liczbę pobrań, a okres testowy to miniony miesiąc. Wyniki są naprawdę imponujące:

Wygrał… WhatsApp, ale czy kogokolwiek to dziwi? W głównej mierze mamy do czynienia jedynie z aplikacjami społecznościowymi. Aż 6 pozycji należy do Facebooka (w sumie około 300 milionów pobrań), a do tego należy dodać jeszcze Snapchata. Tylko Subway Surfers może pochwalić się byciem jedynym reprezentantem z kategorii gier. Spotify i Wish również są swego rodzaju rodzynkami w całym zestawieniu. W takim razie to portale społecznościowe rządzą. Wręcz to Facebook rządzi i te statystyki jedynie pokazują, że rozwój portalu idący nawet w kierunku tworzenia sprzętu jest jak najbardziej sensowny.

W końcu coraz więcej mówi się o tym, że firma powinna mieć własne smartfony, inteligentnego asystenta i wiele innych produktów. Po prostu Facebook stanie się kolejnym Google, Apple, Samsungiem czy też inną marką z czołówki. Czy tego chcemy, czy też nie. Jeśli nie pamiętacie to niebieski portal społecznościowy posiada budynek okryty wieloma tajemnicami, ale wiele wskazuje na to, że Amerykanie szykują inteligentny głośnik, a nawet modułowe urządzenia będące swego rodzaju rozwinięciem projektu Ara. Nie wiemy, czy Facebook zdecyduje się na stworzenie własnego systemu operacyjnego. Być może wykorzysta w tym celu Androida, co wydaje się tańszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony Amerykanie nie będą mieli takiej władzy jaką mogliby osiągnąć proponując własne rozwiązania.

To oczywiście jedynie gdybanie, ale ewidentnie coś na rzeczy jest. Sklep Play w głównej mierze służy do ściągania aplikacji od Facebooka, więc czemu nie stworzyć systemu operacyjnego i urządzeń bazujących właśnie na portalu społecznościowym. Oczywiście tego typu próby już miały miejsce, gdy firma nawiązała współpracę z HTC, ale nie można je uznać za udane. Jednak minęło wiele lat i rynek zdecydowanie się zmienił – myślicie, że tym razem „dziecko” Zuckerberga ma szansę odnieść sukces?

Źródło: Statista.com

Motyw